Ogólne zasady
Nieważność umowy zawartej w celu przestępczym
27.2.2023
Wyrokiem z 10 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości (...)
Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?
8.2.2022
Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe założenia, idee przewodnie ustaw regulujących stosunki cywilnoprawne, a zarazem są przejawem (...)
Każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwanie biegu przedawnienia
20.8.2021
Sąd Najwyższy, rozpoznając skargę kasacyjną, stwierdził, że każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwanie biegu przedawnienia.
Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!
26.7.2021
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Dla uznania błędu za doniosły w znaczeniu prawnym musi (...)
Na czym polega instytucja odnowienia długu – czyli jak odzyskać swoje pieniądze?
12.5.2021
W wypadku odnowienia, zwanego też nowacją, dochodzi do wygaśnięcia dotychczasowego zobowiązania. W wyniku odnowienia powstaje zarazem nowe zobowiązanie do spełnienia świadczenia w przyszłości. W krótkim zarysie zobrazować to może przykład. Kowalski jest dłużny Nowakowi 2000 zł (...)
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
1.1.2021
Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)
19.12.2020
Wyrokiem z 29 września 2020 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Rejonowego w Starachowicach z 30 grudnia 2003 r., wydanego w sprawie z powództwa Grażyny D. przeciwko Krzysztofowi D. i Ireneuszowi D. o ustalenie nieważności umów (...)
Ograniczenie obrotu wierzytelnościami szpitali
25.9.2020
25 sierpnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. akt SK 33/15) w sprawie połączonych skarg konstytucyjnych spółki M.S.A. dotyczących nieważności czynności prawnych mających na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej następujących (...)
Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?
12.10.2019
Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu. Stan ten może powodować różne szkody, od zmarnowanej żywności w lodówce po rozstrój zdrowia u ludzi zamieszkujących (...)
Zadatek jako sposób zabezpieczenia realizacji umowy
23.8.2019
Z samego zawarcia umowy nie można wnioskować, że zostanie ona zrealizowana. Istniejąca i obowiązująca zasada, że umów trzeba dotrzymywać jest niewystarczająca. Prawo cywilne przewiduje zasady odpowiedzialności nielojalnych kontrahentów w przypadku, gdy nie realizują oni warunków (...)
Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza
15.7.2018
Tylko na podpis prezydenta oczekuje już ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Współuprawnieni i współzobowiązani - czyli co to jest solidarność?
7.12.2017
Niejednokrotnie zdarza się taka sytuacja, gdy samodzielne dokonanie pewnej czynności może się wydawać trudne lub niemalże niemożliwe, a co najmniej ryzykowne. Reguła ta ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia, zaliczając w to płaszczyznę cywilnoprawną. Zaciągnięcie zobowiązania w kilka (...)
Co zrobić, jeśli właściciel sprzeda zarezerwowaną przez Ciebie rzecz?
13.10.2017
Wielu z nas słyszało o skardze pauliańskiej, która stanowi ochronę wierzyciela przed nieuczciwymi działaniami dłużnika, a konkretnie - przed jego niewypłacalnością, do której sam się doprowadza. Co jednak, gdy wierzycielowi chodzi o konkretny przedmiot, jaki znajduje się w majątku (...)
Co oznacza stwierdzenie, że jestem bezpodstawnie wzbogacony?
24.8.2017
Źródłem bezpodstawnie uzyskanej korzyści mogą być zdarzenia różnego rodzaju. Stwierdzić zatem należy, że odpowiedzialność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia obciąża wzbogaconego niezależnie od tego, w wyniku jakiego zdarzenia uzyskał korzyść majątkową. Może ono powstać (...)
Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych
30.5.2017
Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma przykładowo decydujące znaczenie dla obliczenia terminu zasiedzenia. Czym jest dobra wiara? Czy (...)
Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?
19.5.2017
Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie (...)
8.3.2016
Stale nasze skrzynki są zalewane niechcianą pocztą e-mailową. Warto więc wiedzieć, jakie środki prawne służą walce z tym procederem. Zagadnienie spamu reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Na jej podstawie zakazane jest przesyłanie (...)
Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika?
3.10.2013
Chcesz wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty a nie wiesz pod jaki adres? Przecież dłużnik podał do faktury swoje dane: Imię i nazwisko, firmę lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby. Jednak wszystkie dotychczas wysyłane pisma wracały z adnotacją \"adresat wyprowadził się\" czy \"adresat (...)
Zawieranie umowy w zwykłej formie pisemnej
23.7.2013
Umowy, co do zasady, mogą być zawierane w dowolnej formie - także ustnie. Bezpiecznie jest jednakże zawrzeć umowę w zwykłej formie pisemnej, bądź w formie kwalifikowanej. Artykuł opisuje sposoby zawarcia umowy w zwykłej formie pisemnej oraz konsekwencje zachowanie tej formy. Jeżeli ustawa (...)
Małoletni wspólnik spółki z o.o.
6.5.2013
O ile umowa spółki z o.o. nie przewiduje ograniczeń w przedmiocie wstąpienia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika, małoletni spadkobierca, nawet nie posiadający zdolności do czynności prawnych, może zostać wspólnikiem spółki z o.o. Zakres czynności, (...)
Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia
24.5.2012
Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku samochodowego itp.). Pod pojęciem (...)
Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa
24.1.2012
Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia przez cały rok, jednakże to właśnie w okresie wiosennym najłatwiej o uszkodzenie pojazdu, spowodowane złym stanem dróg. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują użytkownikom dróg, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia (...)
Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć
9.2.2011
Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do zawarcia umowy definitywnej, lecz pragną zobowiązać się do jej zawarcia w przyszłości, to mogą (...)
Już w marcu przestrzegano o braku planu ochrony przeciwpowodziowej
19.5.2010
W marcu 2010 roku został opublikowany raport NIK-u o bezczynności samorządów w zakresie opracowania planów ochrony przeciwpowodziowej. E-prawnik pisał o raporcie zaraz po jego opublikowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i raportem opublikowanym na początku 2010 roku.