Pojęcie osoby trzeciej
Pytanie:
"W umowie pośrednictwa kupna nieruchomości miałem zapisane, iż nie mogę zdradzić informacji o mieszkaniu, które chcę zakupić osobie trzeciej. Czy przez osobę trzecią są również rozumiani moi rodzice?"
Odpowiedź prawnika: Pojęcie osoby trzeciej
Pojęcie osoby trzeciej w prawie cywilnym jest dość szeroko ujmowane. Jako osobę trzecią uznaje się podmiot, który nie jest związany ze stosunkiem łączącym inne podmioty. Niekoniecznie musi być przez to rozumiana jakaś konkretna osoba. Raczej chodzi tutaj o pewien nieograniczony zbiór osób. Pamiętać należy, że kto w danym układzie sytuacyjnym jest stroną w innym układzie może być uznany za osobę trzecią.
Odnosząc to do Pańskiej sytuacji należy stwierdzić, że Pan był pośrednikiem dla określonej osoby w zawarciu umowy sprzedaży. Podmioty, które zawierały między sobą umowę lub mają ją zawrzeć łączył lub będzie łączył wzajemny stosunek prawny. Pozostawać te strony będą we wzajemnych stosunkach cywilnoprawnych. Pan nawet w takim układzie może być traktowany jako osoba trzecia. Mimo, że wiązała Pana umowa z jednym z podmiotów, to w stosunku do drugiego podmiotu jest Pan traktowany przy zawieraniu umowy między stronami jak osoba trzecia. W takim układzie, jaki został przedstawiony rodzice zawsze są traktowani jak osoby trzecie, chyba że to właśnie oni zawierają umowę sprzedaży nieruchomości z podmiotem, z którym zawarł Pan umowę pośrednictwa. Reasumując określenie, kto jest osobą trzecią zawsze zależy od układu sytuacyjno-prawnego i łączących strony stosunków. W uproszczeniu można powiedzieć, że osobami trzecimi są ci wszyscy, którzy nie są prawnie związani ze stosunkiem cywilnoprawnym łączącym inne podmioty.
Niekiedy nawet samo pozostawanie w stosunku cywilnoprawnym może i tak powodować, że dany podmiot będzie traktowany jak osoba trzecia. Przykładem tego ostatniego stwierdzenia są tzw. umowy zawierane na rzecz osoby trzeciej. Polega to na tym, że jeżeli w umowie zastrzeżono, że dłużnik spełni świadczenie na rzecz osoby trzeciej (będącej osobą trzecią dla tego dłużnika, który np. zapłaci jej 100 zł), osoba ta, w braku odmiennego postanowienia umowy, może żądać bezpośrednio od dłużnika spełnienia zastrzeżonego świadczenia. Wierzyciel, któremu dłużnik był coś dłużny w takim układzie był również coś dłużny tej osobie trzeciej dla dłużnika. Osoba ta, która jest tzw. trzecią dla dłużnika w stosunku do wierzyciela była lub jest nadal stroną. Dłużnik płacąc tej osobie zwalnia się z długu wobec wierzyciela, któremu był dłużny np. 100 zł. Wierzyciel zaś zwalnia się z długu względem strony, która jest w tym układzie osobą trzecią dla stosunków łączących wierzyciela i dłużnika. Mimo zatem wzajemnych relacji jeden z podmiotów jest traktowny jako osoba trzecia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?