Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji w procesie cywilnym

Wprowadzenie do apelacji

W procesie cywilnym po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji każda ze stron ma prawo odwołać się od tego wyroku, wnosząc apelację. W obecnym stanie prawnym w procesie cywilnym obowiązuje system apelacji pełnej, pozwalającej sądowi drugiej instancji nie tylko na kontrolę prawidłowości postępowania przed sądem pierwszej instancji, ale także na ponowne merytoryczne rozpoznanie sprawy, w tym weryfikację ustaleń dotyczących stanu faktycznego, także - pod pewnymi warunkami - poprzez uwzględnienie nowych faktów i dowodów.

Istotne informacje

Od 2020 roku obowiązuje wymóg złożenia wniosku o doręczenie orzeczenia z pisemnym uzasadnieniem przed wniesieniem apelacji. Za taki wniosek pobierana jest opłata w wysokości 100 zł.

Warunki wniesienia apelacji

Zgodnie z art. 367 § 1 KPC od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Podstawowe warunki wniesienia apelacji to:

1
Istnienie wyroku sądu pierwszej instancji Apelacja może być wniesiona tylko od prawomocnego wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji.
2
Złożenie wniosku o uzasadnienie Warunkiem wniesienia apelacji jest uprzednie złożenie wniosku o doręczenie orzeczenia z pisemnym uzasadnieniem.
3
Zachowanie terminu Apelację należy wnieść w terminie dwutygodniowym (lub trzytygodniowym w przypadku przedłużenia terminu na sporządzenie uzasadnienia).
4
Uiszczenie opłaty sądowej Apelacja podlega opłacie sądowej, która w sprawach majątkowych wynosi 5% wartości przedmiotu zaskarżenia.

Wymogi formalne apelacji

Zgodnie z art. 368 § 1 KPC, prawidłowo sporządzona apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:

Oznaczenie wyroku

Wskazanie wyroku, od którego apelacja jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części

Przedstawienie zarzutów

Zwięzłe przedstawienie zarzutów wobec zaskarżonego wyroku

Uzasadnienie zarzutów

Szczegółowe uzasadnienie podnoszonych zarzutów

Nowe fakty i dowody

Powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów lub dowodów z wykazaniem przyczyn ich niepowołania wcześniej

Wniosek merytoryczny

Wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia

Wartość przedmiotu

W sprawach majątkowych - oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia

Ważne zmiany od 2020 roku

W zarzutach dotyczących podstawy faktycznej rozstrzygnięcia należy wskazać fakty ustalone przez sąd pierwszej instancji niezgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy lub istotne dla rozstrzygnięcia fakty nieustalone przez sąd pierwszej instancji.

Powołując fakt wykazany dowodem utrwalonym za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, wskazane jest oznaczenie konkretnej części zapisu dotycząego  tego faktu (minuty i sekundy).

Rodzaje zarzutów apelacyjnych

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie ustanawiają katalogu rodzajów zarzutów, jednak tradycyjnie zarzuty apelacyjne dzieli się na dwie główne kategorie. Pojęcie zarzutu można zdefiniować jako "twierdzenie skarżącego, że zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji jest wadliwy ze względu na niewłaściwe zastosowanie prawa materialnego lub uchybienia procesowe, które miały wpływ na jego treść".

Brak obowiązku wskazywania przepisów

Strona nie ma obowiązku wskazywania w apelacji konkretnych przepisów prawa, które jej zdaniem zostały naruszone przez sąd. Wystarczy, że zarzut zostanie sformułowany w sposób jednoznacznie określający stanowisko skarżącego w kwestii budzącej jego sprzeciw.

Zarzuty naruszenia prawa materialnego

Ta grupa zarzutów opiera się na błędach dotyczących sfery merytorycznej orzeczenia, tj. zastosowania lub interpretacji przepisów prawa przez sąd - są to tak zwane błędy orzekania (łac. errores in iudicando). Mogą one polegać na:

  • Nieprawidłowej interpretacji przepisów prawnych, szczególnie ich znamion ocennych w rodzaju "znacznej wartości" czy "odpowiedniej wysokości"
  • Błędnej interpretacji zasad współżycia społecznego (klauzule generalne)
  • Zastosowaniu niewłaściwego przepisu - może to być zarówno przepis, który przestał obowiązywać, jak i przepis niepasujący do stanu faktycznego (błędna kwalifikacja prawna)
  • Niezastosowaniu prawa obcego, jeżeli w danej sprawie powinno ono znaleźć zastosowanie

Zarzuty naruszenia prawa procesowego

Kolejna kategoria zarzutów dotyczy nieprawidłowości w przeprowadzeniu postępowania przed sądem pierwszej instancji (łac. errores in procedendo). Ze względu na wagę ewentualnych konsekwencji ich wystąpienia, naruszenia prawa procesowego można podzielić na:

Powodujące nieważność postępowania

Wymienione enumeratywnie w art. 379 KPC, brane pod uwagę przez sąd z urzędu

Wszystkie pozostałe

Mogą być podnoszone w apelacji, jeśli miały wpływ na wynik sprawy

Nieważność postępowania

Przyczyny nieważności postępowania, wymienione enumeratywnie w art. 379 KPC, sąd drugiej instancji w granicach zaskarżenia bierze pod uwagę z urzędu. Nieważność postępowania zachodzi gdy:

  1. Droga sądowa była niedopuszczalna
  2. Strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej, organu powołanego do jej reprezentowania lub przedstawiciela ustawowego, albo gdy pełnomocnik strony nie był należycie umocowany
  3. O to samo roszczenie między tymi samymi stronami toczy się sprawa wcześniej wszczęta albo jeżeli sprawa taka została już prawomocnie osądzona
  4. Skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy
  5. Strona została pozbawiona możności obrony swych praw
  6. Sąd rejonowy orzekł w sprawie, w której sąd okręgowy jest właściwy bez względu na wartość przedmiotu sporu

Nowe fakty i dowody w apelacji

Oprócz zarzutów, strona może w apelacji powoływać nowe fakty i dowody, jeżeli wykaże, iż nie mogła ich powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji lub, że potrzeba powołania się na nie wynikła później.

Ważne ograniczenia

  • Powołując nowe fakty lub dowody, należy uprawdopodobnić, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo potrzeba ich powołania wynikła później
  • Sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później
  • Wydanie niekorzystnego wyroku nie może stanowić samoistnej podstawy powołania się na nowe fakty i dowody

Kiedy nowe fakty i dowody są dopuszczalne?

Fakty powstałe po wyroku

Jeśli jakiś fakt zaistniał po wydaniu wyroku w I instancji, można się na niego powoływać bez ograniczeń

Dowody na uzasadnienie zarzutów

Ograniczenia nie odnoszą się do faktów i dowodów uzasadniających zarzuty apelacji

Potrzeba wynikła z uzasadnienia

Gdy o potrzebie powołania dowodu strona dowiedziała się z uzasadnienia wyroku

Niemożność wcześniejszego powołania

Gdy obiektywnie nie było możliwe powołanie faktów lub dowodów przed sądem I instancji

Ograniczenia w postępowaniu apelacyjnym

W postępowaniu apelacyjnym obowiązują następujące ograniczenia:

Zasada koncentracji materiału dowodowego

W postępowaniu apelacyjnym nie można co do zasady rozszerzyć żądania pozwu ani występować z nowymi roszczeniami. Wyjątkowo możliwe jest:

  • W razie zmiany okoliczności - żądanie zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu
  • W sprawach o świadczenie powtarzające się - rozszerzenie żądania pozwu o świadczenia za dalsze okresy

Terminy wniesienia apelacji

Zgodnie z art. 369 KPC, apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

Sytuacja Termin na apelację Uwagi
Standardowy termin 14 dni Od doręczenia wyroku z uzasadnieniem
Przedłużony termin na uzasadnienie 21 dni Sąd zawiadamia o tym terminie
Brak wniosku o uzasadnienie 21 dni Od dnia ogłoszenia wyroku

Nowa opłata od 2020 roku

Warunkiem wniesienia środka zaskarżenia, w tym apelacji, jest obecnie uprzednie złożenie wniosku o doręczenie orzeczenia z pisemnym uzasadnieniem. Ustanowiono opłatę od wniosku o doręczenie orzeczenia w kwocie 100,00 zł.

Praktyczne wskazówki

1
Przeanalizuj uzasadnienie wyroku Dokładnie przeczytaj uzasadnienie wyroku i zidentyfikuj konkretne błędy sądu pierwszej instancji.
2
Sformułuj precyzyjne zarzuty Zarzuty powinny być konkretne i odnoszić się do konkretnych fragmentów wyroku lub postępowania.
3
Uzasadnij każdy zarzut Każdy zarzut musi być szczegółowo uzasadniony z powołaniem na konkretne przepisy lub okoliczności.
4
Sprawdź wymogi formalne Upewnij się, że apelacja spełnia wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 368 KPC.
5
Zachowaj terminy Pamiętaj o terminach i opłatach - zarówno za wniosek o uzasadnienie, jak i za samą apelację.

Kluczowe zasady skutecznej apelacji

  • Koncentruj się na konkretnych błędach sądu pierwszej instancji
  • Unikaj powtarzania argumentów już przedstawionych w pierwszej instancji
  • Jeśli powołujesz nowe fakty lub dowody, szczegółowo uzasadnij, dlaczego nie mogły być powołane wcześniej
  • W przypadku nagrań audio/wideo, w miarę możliwości wskaż konkretne minuty i sekundy
  • Pamiętaj o właściwym sformułowaniu wniosku końcowego

Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym w procesie cywilnym, dającym możliwość ponownego merytorycznego rozpoznania sprawy przez sąd drugiej instancji. Skuteczność apelacji zależy przede wszystkim od właściwego zidentyfikowania błędów popełnionych przez sąd pierwszej instancji oraz ich prawidłowego przedstawienia w formie zarzutów apelacyjnych. Ważne jest również zachowanie wszystkich wymogów formalnych i terminów przewidzianych przez prawo.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.