Postępowanie przed sądem: Apelacja / kasacja / zażalenie - Artykuły

Co jeśli Policja nie chce ścigać przestępstwa?

11.1.2024

Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre tylko jeśli wystąpi on z oskarżeniem przeciw sprawcy. Jeśli np. Jan Kowalski będzie publicznie (...)

Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?

7.12.2023

Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli więc np. w ocenie strony sąd dopuścił się błędów rachunkowych w treści postanowienia, (...)

Ugoda pozasądowa

24.10.2022

Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiotami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać pomiędzy nami a kontrahentem spór. Nie zawsze musimy go kierować na drogę postępowania (...)

Skarga na przewlekłość w procesach cywilnych

31.7.2022

Skarga na przewlekłość została wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. W razie uwzględnienia skargi, sąd na żądanie skarżącego przyznaje od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika - od komornika, (...)

Interwencja uboczna w procesie

11.8.2021

Kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony. Na tym polega interwencja uboczna. Interwenient uboczny ma tylko interes prawny w tym, żeby rozstrzygnięcie (...)

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

18.5.2021

W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków, jeżeli rażąco naruszają one prawo materialne i procesowe (...)

Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji

18.8.2017

W procesie cywilnym po wydaniu wyroku przez sąd I instancji każda ze stron ma prawo odwołać się od tego wyroku wnosząc apelację. W obecnym stanie prawnym w procesie cywilnym obowiązuje system apelacji pełnej, pozwalającej sądowi drugiej instancji nie tylko na kontrolę prawidłowości postępowania (...)

Kiedy postępowanie cywilne można wznowić?

7.3.2017

Wznowienie postępowania polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem rozstrzygającym co do istoty sprawy, jeśli zachodzą określone w ustawie przyczyny wznowienia. W wypadkach wskazanych w artykule niniejszym można żądać wznowienia postępowania, (...)

Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności

20.12.2016

Czasem między sprawą karną i cywilną zachodzi związek wynikający z tego, że ten sam czyn stanowi przestępstwo, a zarazem rodzi skutki w sferze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego lub prawa pracy. W związku z tym powstaje kwestia wzajemnych oddziaływań postępowania (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

12.9.2016

Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach spraw, w procesie w sprawach z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego, w sprawach gospodarczych oraz (...)

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

6.12.2012

W postępowaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony był należycie zawiadamiany o wszelkich czynnościach procesowych. Ważne jest więc, aby wszelkie pisma sądowe zostały mu prawidłowo doręczone. W pewnych jednak wypadkach uznaje się pismo za doręczone, mimo że (...)

Jak przebiega postępowanie o uznanie za zmarłego?

13.1.2012

W sprawach o uznanie za zmarłego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd wskazany w przepisach ogólnych o postępowaniu nieprocesowym – a więc wyłącznie właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania (...)

Kiedy i jak przeprowadza się postępowanie polubowne?

29.11.2011

Dlaczego strony są skłonne oddawać sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego? Strony oddają sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego z tego względu, że sąd polubowny działa szybciej niż sąd państwowy. Rozstrzygnięcia przed sądem polubownym oszczędzają stronom zarówno czasu (...)

Uprawnienia kuratora sądowego

23.8.2011

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.

Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji

12.8.2009

Pan X zamówił u stolarza dębowe meble do kuchni i jadalni. Zapłata miała nastąpić w ciągu 20 dni od dostarczenia wszystkich gotowych mebli, co nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2003 r. Niestety Pan X miał wtedy pewne problemy finansowe i nie uiścił zapłaty. Wierzyciel nie dochodził (...)

Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego?

24.6.2005

Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, który służy zaskarżaniu orzeczeń sądów I instancji. Sąd II instancji rozpoznaje tę samą sprawę w tych samych granicach, w jakich upoważniony był ją rozpatrzyć sąd I instancji Jaki sąd rozpoznaje apelację? Jakie wymagania (...)

Zmiany w postępowaniu cywilnym od 19 sierpnia 2004 r.

11.1.2005

19 sierpnia 2004 r. wchodzą w życie pierwsze zmiany kodeksu postępowania cywilnego. Są to zmiany w zakresie postępowania gospodarczego. Zmiany bardzo istotne, bo z dniem wejścia ich w życie w sprawach antymonopolowych (oraz z zakresu regulacji energetyki, telekomunikacji i poczty oraz transportu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika