Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z przedstawionej sytuacji wynika, iż sprawa dotyczy postępowania gospodarczego. Jeżeli tak, strona przeciwna postąpiła zgodnie z prawem. Dla odpowiedzi na zadane pytanie należy przytoczyć przepis art. 479[9] kpc:
Art. 479 [9] § 1 W toku sprawy strona reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma procesowego wniesionego do sądu strona dołącza dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.
§ 2 Przepis § 1 nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które strona jest obowiązana złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.
Jak wynika z powyższego, w toku postępowania strona reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika jest zobowiązana doręczyć pisma procesowe bezpośrednio stronie przeciwnej z wyłączeniem wskazanym w § 2 wskazanego przepisu. Nie wymienia on jednak odpowiedzi na apelację. Wobec tego, iż strona przeciwna postąpiła zgodnie z literą prawa, brak jest podstaw do podnoszenia na wskazanej przez Pana podstawie ważności orzeczenia.