Wznowienie umorzonego postępowania

Pytanie:

"Jako pokrzywdzony skierowałem do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu oszustwa przez dłużnika. Prokuratura postępowanie umorzyła, nie wniosłem zażalenia. Minął ponad rok i zostały ujawnione nowe fakty które świadczą o tym, że dłużnik był już niewypłacalny i miał zasądzone i bezskutecznie egzekwowane długi zanim zaciągnął u mnie zobowiązanie. Czy może być to podstawa to skierowania ponownego zawiadomienia do Prokuratury pomimo tego ze postępowanie w tej sprawie kiedyś było prowadzone i zostało umorzone? "

Odpowiedź prawnika: Wznowienie umorzonego postępowania

Jeśli postępowanie przygotowawcze zostało umorzone, to może być ono podjęte w każdym czasie na mocy postanowienia prokuratora, jeśli nie będzie toczyć się przeciwko osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego (podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o odmowę wszczęcia śledztwa lub dochodzenia).

Jeśli postępowanie przygotowawcze zostało prawomocnie umorzone, to możliwe jest jego wznowienie jeśli ma się toczyć przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego. Jednak może dojść do tego na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, ponadto muszą zostać ujawnione nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu.

Ponadto Prokurator Generalny może uchylić prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego w stosunku do osoby, która występowała w charakterze podejrzanego, jeżeli stwierdzi, że umorzenie postępowania było niezasadne.

Jeśli te fakty nie były znane w poprzednim postępowaniu, a ponadto zostaną uznane za istotne, to może być to podstawa do wznowienia. Jednak o tym czy zachodzą te przesłanki zadecyduje prokurator. Ponadto Pana pismo nie zainicjowałoby takiego wznowienia, bowiem do tego potrzebne jest postanowienie prokuratora (Pana zawiadomienie mogłoby co najwyżej stanowić impuls dla prokuratora do wydania tego postanowienia).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika