Postępowanie apelacyjne i kasacyjne, czyli zaskarżenie niekorzystnego rozstrzygnięcia w sprawie podziału majątku wspólnego (byłych) małżonków

Jak wnieść apelację?

Sąd w postępowaniu o podział majątku nie wydaje wyroku, lecz postanowienie, jednak jest to postanowienie merytoryczne, rozstrzygające sprawę co do istoty i różni się od "zwykłych" postanowień, wydawanych w kwestiach formalnych. Postanowienie takie można więc zaskarżyć, składając apelację.

Jeżeli uczestnik postÄ™powania nie jest zadowolony ze sposobu podziaÅ‚u dokonanego przez sÄ…d, powinien przede wszystkim zÅ‚ożyć do sÄ…du wniosek o sporzÄ…dzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia oraz o dorÄ™czenie tego uzasadnienia. Wniosek skÅ‚ada siÄ™ do tego samego sÄ…du, który wydaÅ‚ postanowienie. NastÄ™pnie należy poczekać na dorÄ™czenie postanowienia z uzasadnieniem (sÄ…d ma na sporzÄ…dzenie uzasadnienia dwa tygodnie). Po otrzymaniu uzasadnienia uczestnik ma dwa tygodnie na zÅ‚ożenie apelacji – termin ten liczy siÄ™ od otrzymania uzasadnienia. Ponieważ sprawÄ™ w pierwszej instancji rozpatrywaÅ‚ sÄ…d rejonowy, apelacja musi być zÅ‚ożona do sÄ…du okrÄ™gowego. ApelacjÄ™ wnosi siÄ™ zatem do sÄ…du okrÄ™gowego, lecz za poÅ›rednictwem sÄ…du I instancji, co oznacza, że powinna ona zostać zÅ‚ożona na biurze podawczym sÄ…du rejonowego, którego postanowienie jest zaskarżane (lub wysÅ‚ana pocztÄ… na adres tego sÄ…du). Przy skÅ‚adaniu osobistym warto zadbać o pieczęć biura podawczego na kopii apelacji, potwierdzajÄ…cÄ… jej zÅ‚ożenie, a przy wysyÅ‚ce pocztÄ… – o zachowanie dowodu nadania.

Apelacja musi spełniać określone warunki formalne. Przede wszystkim wszystkie wymogi przewidziane dla każdego pisma procesowego. Ponadto apelacja powinna zawierać oznaczenie postanowienia, od którego jest wniesiona (należy podać sygnaturę akt sprawy w I instancji) ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości czy w części.

Należy też zwięźle przedstawić zarzuty oraz je uzasadnić, a nastÄ™pnie wnieść o zmianÄ™ lub uchylenie postanowienia (z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia). Można też powoÅ‚ać nowe fakty i dowody, ale może to nastÄ…pić jedynie w razie potrzeby i należy przy tym wykazać, że powoÅ‚anie tych nowych faktów i dowodów nie byÅ‚o możliwe w postÄ™powaniu przed sÄ…dem pierwszej instancji albo że potrzeba powoÅ‚ania siÄ™ na nie wynikÅ‚a później (w przeciwnym razie sÄ…d okrÄ™gowy nie uwzglÄ™dni wniosku o dopuszczenie nowych dowodów). Apelacja podlega ponadto opÅ‚acie sÄ…dowej, w tej samej wysokoÅ›ci, jakiej podlegaÅ‚ wniosek.

Wynik apelacji nie zawsze korzystny dla skarżącego

 

Zgodnie z ogólną zasadą rządzącą procesem cywilnym, sąd nie może uchylić lub zmienić wyroku na niekorzyść strony wnoszącej apelację, chyba że strona przeciwna również wniosła apelację (art. 384 kpc). Jeśli obie strony wniosły apelację rozstrzygnięcie sądu II instancji może zapaść na niekorzyść jednej z nich, co jest zrozumiałe.

Jak jednak bÄ™dzie w sytuacji, gdy apelacjÄ™ wniosÅ‚a tylko jedna z zainteresowanych osób? 

Zaznaczyliśmy powyżej, że zakaz orzekania na niekorzyść obowiązuje w procesie. Tymczasem postępowanie o podział majątku jest postępowaniem nieprocesowym, do którego przepisy o procesie mają zastosowanie tylko odpowiednio. Sprawy o podział majątku (podobnie, jak wszystkie sprawy "działowe") są sprawami o szczególnym charakterze. Dlatego też orzecznictwo Sądu Najwyższego bardzo specyficznie podchodzi do zakazu orzekania na niekorzyść w tych właśnie sprawach. W uchwale z dnia 11 marca 1977 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że sąd II instancji może uchylić orzeczenie o podziale majątku wspólnego małżonków także na niekorzyść strony skarżącej, jeżeli przedmiot zaskarżenia jest integralnie związany z inną częścią lub z całością tego orzeczenia (sygn. III CZP 7/77, OSNC 1977/11/205).

Sąd Najwyższy wyjaśnił, że zasada zakazu orzekania na niekorzyść nie obowiązuje bez żadnych wyjątków; w szczególności wskazał na utrwalony pogląd, że wymieniony zakaz nie obowiązuje w wypadku niepodzielności poszczególnych rozstrzygnięć zawartych w zaskarżonym częściowo orzeczeniu. Oznacza to, że w razie uzasadnionego zaskarżenia jednego z tych rozstrzygnięć sąd może zmienić lub uchylić także drugie rozstrzygnięcie, jeżeli jest ono z tym pierwszym rozstrzygnięciem niepodzielnie związane - niepodzielnie w tym sensie, że nie sposób dokonać korekty zaskarżonego rozstrzygnięcia bez odpowiedniej modyfikacji drugiego.

Stanowisko powyższe potwierdził również Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 28. marca 2003 r. (sygn. IV CKN 1961/00). Zdaniem Sądu, w sprawach działowych sąd drugiej instancji nie jest związany granicami wniosków apelacyjnych oraz zakazem orzekania na niekorzyść skarżącego, jeżeli przedmiot zaskarżenia jest integralnie związany z inną częścią lub całością zaskarżonego orzeczenia.

Przykład:

  • SÄ…d I instancji dokonaÅ‚ podziaÅ‚u nieruchomoÅ›ci, wchodzÄ…cej w skÅ‚ad majÄ…tku wspólnego Pani Marii i Zenona, poprzez jej podziaÅ‚ fizyczny. Od wydanego postanowienia odwoÅ‚aÅ‚a siÄ™ Pani Maria, zarzucajÄ…c sposób podziaÅ‚u nieruchomoÅ›ci. SÄ…d II instancji rozpatrujÄ…c apelacjÄ™ stwierdziÅ‚, iż jedno z wyodrÄ™bnionych w wyniku podziaÅ‚u dwóch mieszkaÅ„ nie ma kuchni. W zwiÄ…zku z tym sÄ…d II instancji przydzieliÅ‚ apelujÄ…cej wiÄ™kszÄ… powierzchniÄ™ mieszkalnÄ… i obciążyÅ‚ jÄ… wiÄ™kszymi spÅ‚atami niż sÄ…d I instancji.

Zgodnie z cytowanymi wyżej orzeczeniami SÄ…du Najwyższego, w razie zaistnienia potrzeby nowej oceny projektu dziaÅ‚owego, wskazania innego wariantu i dokonania w zwiÄ…zku z tym nowych wyliczeÅ„, może okazać siÄ™, że skarżący otrzymujÄ…c wiÄ™kszÄ… wartość majÄ…tku (jak w przykÅ‚adzie) i musi zostać obciążony wiÄ™kszÄ… spÅ‚atÄ… – jest to konieczna konsekwencja tej nowej oceny.

Skarga kasacyjna do SÄ…du Najwyższego 

Od wydanego przez sÄ…d drugiej instancji postanowienia co do istoty sprawy niezadowolonemu uczestnikowi przysÅ‚uguje skarga kasacyjna do SÄ…du Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 519[1]§ 1 kpc). Jednak w sprawach o podziaÅ‚ majÄ…tku wspólnego po ustaniu wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej miÄ™dzy małżonkami skarga kasacyjna przysÅ‚uguje tylko, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia jest równa lub wyższa niż sto pięćdziesiÄ…t tysiÄ™cy zÅ‚otych (art. 519[1]§ 2 kpc). W przeciwnym razie kasacja nie przysÅ‚uguje. Ponieważ skarga kasacyjna przysÅ‚uguje tylko w wyjÄ…tkowych sytuacjach, powinna zostać sporzÄ…dzona i wniesiona przez profesjonalnego peÅ‚nomocnika (taki jest wymóg ustawowy). Dlatego też w niniejszym opracowaniu jedynie sygnalizujemy dopuszczalność tej skargi w sprawach o podziaÅ‚ majÄ…tku. 

Podstawa prawna:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dorota 2014-02-08 18:07:02

    Mam wyrok sadu okregowego o podzial majatku.Sad przyznal mi 70% nieruchomosci,a eks mezowi 30%.Sad nakazal mi w ciagu pol roku splacic meza (150tys.zl)Termin minal w listopadzie ubieglego roku.Jestem w trakcie zalatwiania kredytu.Problem jest w tym ze dzis dostalam wiadomosc od swojej mecenas ktora mnie reprezentowala w sprawie,ze tamta strona zlozyla kasacje od wyroku.Bardzo prosze mi wyjasnic czy jak mam wyrok prawomocny sadu okregowego ,czy mozna zlozyc kasacje od wyroku?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika