Separacja
Obowiązek zapłaty sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem
11.9.2022
22 czerwca 2022 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt SK 3/20) w sprawie ze skargi konstytucyjnej dotyczącej zagadnienia nałożenia przez sąd opiekuńczy na osobę, pod której pieczą znajduje się dziecko, obowiązku zapłaty sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej (...)
Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
11.5.2020
Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. Zdarza się jednak, że powyższe staje się niewykonalne. Rozwód nie jest jednak jedynym (...)
Planowana reforma prawa rodzinnego
8.3.2018
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa rodzinnego, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Instytucja wyłączenia małżonka od dziedziczenia ustawowego
25.3.2016
Zasadą obowiązującą w prawie spadkowym jest powołanie do dziedziczenia na podstawie ustawy żyjącego małżonka spadkodawcy. W tym kontekście pozostawanie przez spadkodawcę w chwili śmierci w związku małżeńskim stanowi przesłankę dziedziczenia jego małżonka zgodnie z art. 931 § (...)
Jakie skutki w sferze majątkowej wywiera orzeczenie separacji? - opinia prawna
17.4.2009
W wyniku orzeczenia separacji przestaje istnieć więź małżeńska łącząca dotychczasowych małżonków, podobnie jak to się dzieje w przypadku rozwodu. Jednak nie wszystkie skutki wynikające z orzeczenia rozwodu powstają przy orzeczeniu separacji. Otóż osoby będące w separacji (...)
Zniesienie wspólności i podział majątku przed orzeczeniem separacji - opinia prawna
3.4.2009
W czasie trwania małżeństwa i wspólności ustawowej zasadniczo żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Możliwe jest jednak wyłączenie wspólności ustawowej. Wprowadzenie rozdzielności majątkowej między małżonkami jest możliwe zarówno (...)
12.12.2008
Sąd w postępowaniu o podział majątku nie wydaje wyroku, lecz postanowienie, jednak jest to postanowienie merytoryczne, rozstrzygające sprawę co do istoty i różni się od \"zwykłych\" postanowień, wydawanych w trakcie postępowania. Postanowienie takie można więc zaskarżyć składając (...)