Ile trwa okres separacji faktycznej przed rozwodem?

Pytanie:

"Po ilu latach niezamieszkiwania, niewspółżycia, nieprowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego mogę bez problemu uzyskać rozwód? "

Odpowiedź prawnika: Ile trwa okres separacji faktycznej przed rozwodem?

Warunkiem uzyskania rozwodu jest udowodnienie, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Zobacz:  Definicja trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Fakt, że małżonkowie mieszkają oddzielnie i jednocześnie mają odrębne budżety, nie spotykają się towarzysko,  może wskazywać na zupełny rozkład pożycia między nimi, czyli taki, że nie łączy ich więź psychiczna, fizyczna ani gospodarcza. Fakt, że drugi małżonek żyje w faktycznym związku z inną kobietą może  z kolei wskazywać na trwałość rozkładu pożycia między małżonkami. Skoro bowiem małżonek poważnie zaangażował się w drugi związek (np. zamierza ożenić się z kobietą, z którą mieszka  lub ma  z nią dziecko)  oznacza to, że nie ma szans na powrót do wspólnego życia małżonków.

Ile musi trwać rozkład pożycia

Nie można z góry powiedzieć, ile potrzeba lat oddzielnego zamieszkiwania, by sąd rozwodowy uznał, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Sprawa bowiem jest indywidualna.

Im dłużej jednak taki stan trwa, a zatem utrwala się, nosi cechy stałości i każdy z małżonków się do niego przyzwyczaił, tym większa szansa na otrzymanie rozwodu. Niezależnie jednak od tego po ilu latach oddzielnego życia małżonkowie wniosą o rozwód, sąd zawsze będzie badał, czy orzeczeniu rozwodu  nie sprzeciwia się dobro małoletnich dzieci  i zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Jeśli w pierwszej sprawie rozwodowej małoletni syn małżonków źle znosił rozstanie rodziców i sąd nie orzekł rozwodu z uwagi na jego dobro, a po kilku latach przyzwyczaił się do istniejącej  sytuacji lub stał się pełnoletni, wówczas  w drugiej ponownie wytoczonej sprawie o rozwód, sąd może go orzec. Najłatwiej jest otrzymać rozwód, gdy dzieci akceptują rozstanie rodziców lub gdy są pełnoletnie. Jednak w tym drugim przypadku sąd może także nie orzec rozwodu z uwagi na zasady współżycia społecznego,  jeśli dzieci np. 18-letnie nie zaakceptowały rozstania rodziców i źle je znoszą.

Szanse na otrzymanie rozwodu po krótszym czasie oddzielnego mieszkania małżonków może zwiększyć fakt, że mąż ma np. dziecko z kobietą, z którą mieszka. Jednak nie będzie to okoliczność decydująca, jeśli dziecko z małżeństwa wciąż będzie w złym stanie psychicznym z powodu rozstania rodziców, a dodatkowo nie zaakceptuje przyjścia rodzeństwa na świat. W takiej sytuacji jednak nie bez znaczenia będzie też dobro drugiego dziecka. Dziecko z małżeństwa nie musi lubić swoje przyszłej macochy, ale im szybciej w opisanym przypadku wskutek okazanej mu cierpliwości pogodzi się z istniejącą sytuacją (z oddzielnym mieszkaniem rodziców lub z przyjściem rodzeństwa na świat), tym szybciej nie będzie przeszkód do orzeczenia rozwodu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika