Zmiana żądania rozwodu na separację

Pytanie:

"Czy jeżeli żona wnosi pozew rozwodowy, to podczas rozprawy pojednawczej może zmienić pozew rozwodowy na orzeczenie separacji, jeżeli mąż nie zgadza się na rozwód i w jego mniemaniu nie nastąpił całkowity rozkład pożycia? Co w takiej sytuacji orzeknie sąd? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana żądania rozwodu na separację

Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli więc w trakcie postępowania przed sądem sąd stwierdzi, iż nie zaszły przesłanki uzasadniające orzeczenie rozwodu, może oczec separację między małżonkami.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marzena 2019-03-29 19:16:34

    wysłałam do Sądu pozew rozwodowy z orzekaniem o winie męża ale uważam, że nie chcę rozwodu i chciałabym zmienić pozew rozwodowy na separację proszę napisać jak mam to zrobić i jak uzasadnić zmianę powództwa aby Sąd przychylił się do mojej prośby


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika