Przesłanki orzeczenia separacji
Pytanie:
"Kiedy sąd orzeka separację?"
Odpowiedź prawnika: Przesłanki orzeczenia separacji
Art. 611 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi:
§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.
§ 2. Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.
Do orzeczenia separacji nie jest wymagane, aby rozkład pożycia zupełny był także trwały. Jednym z celów instytucji separacji jest bowiem - obok prawnego uregulowania skutków separacji faktycznej - umożliwienie małżonkom przemyślenia celowości rozejścia się i ewentualnego powrotu do wspólnego pożycia. Natomiast warto zwrócić uwagę, że jeżeli małżonek/małżonka wystąpi o rozwód, a sąd stwierdzi tylko przesłanki separacji ze względu na brak trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego - orzeczona zostanie separacja (art. 61 z ind. 1 par. 2)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?