Separacja a odpowiedzialność za długi małżonka

Pytanie:

"Czy orzeczenie separacji wpływa na odpowiedzialność za długi małżonka? Czy przy wnoszeniu pozwu o separację należy złożyć wniosek o zniesienie wspólności majątkowej? Czy jest jakaś różnica w terminach \"rozdzielność majątkowa\" i \"zniesienie wspólności majątkowej\"? "

Odpowiedź prawnika: Separacja a odpowiedzialność za długi małżonka

Jeżeli chodzi o wpływ instytucji separacji na odpowiedzialność za długi, to Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w art. 61 ze znaczkiem 5 mówi wyraźnie, że orzeczenie separacji skutkuje powstaniem między małżonkami rozdzielności majątkowej. Powoduje to zwolnienie małżonka pozostającego w separacji, od odpowiedzialności za długi drugiego małżonka. Chodzi tu oczywiście o długi powstałe już po uprawomocnieniu się orzeczenia przez sąd (o separacji). Powstanie rozdzielności majątkowej następuje z mocy prawa. Zatem nie ma potrzeby wnoszenia wniosku o zniesienie wspólności majątkowej. Jeśli chodzi o różnice terminologiczne, to określenie "rozdzielność majątkowa", oznacza pewien sytaucję prawną w której znajdują się małżonkowie bądź to w wyniku orzeczenia separacji lub rozwodu, lub na własne życzenie małżonków np. z chwilą zawarcia intercyzy (umowy modyfikującej majątkowy ustrój małżeński) o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej. Sytuację taką charakteryzuje istnienie dwóch niezależnych od siebie majątków (odrębnych) małżonków oraz brak odpowiedzialności za długi drugiego małżonka.."Zniesienie wspólności majątkowej" rozumie się jako pewną czynność mającą swój wymiar prawny. Skutkuje ono wcześniej określoną rozdzielnością majątkową i jest przeprowadzane obligatoryjnie w przypadku orzeczenia separacji, rozwodu lub ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków. Natomiast fakultatywnie dochodzi do zniesienia wspólności majątkowej na wniosek jednego z małżonków w przypadku zawarcia intercyzy majątkowej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bonzoo99 2015-05-12 18:49:41

    Czy seperacja wystarczy do tego by nie odpowiadac za dlugi malzonka? A jesli nie to jak to rozwiazac?

  • Mikołaj 2014-10-12 17:57:35

    A propo pani pytania - tak, wyjątkowo dopuszczana jest taka sytuacja prawna w przypadku rozwodu, lub orzeczenia o separacji.

  • Marzena 2014-07-26 13:23:27

    Mój mąż od początku małżeństa robił długi ostatnio przez przypadek znalazłam dokumenty i dowiedzialam się o kolejnych zaciągnietych długach i zajęciu pensji przez komornika. Ostatnio zgnął mi też dowód osobisty, który znalazłam w jego porwelu. Tzn, że w jakiś celach posługiwal się nim. chciałabym złożyć pozew o separację, ale zanaczyć że zależy mi na ustaleniu wcześniejszej daty rozdzielnośći majątkowej, czy to możliwe? Jeśli tak to jak to napisać w pozwie? Proszę o odpowiedź


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika