Odpowiedzialność za długi małżonka a orzeczona separacja

Pytanie:

"Jak wygląda odpowiedzialność za długi małżonka, jeśli będę z nim w stanie orzeczonej separacji?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi małżonka a orzeczona separacja

W przypadku separacji powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Wynika to z art. 54 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ( dalej kro ). Taka rozdzielność oznacza, że zostaje Pani zwolniona od odpowiedzialności za długi małżonka, jednakże chodzi jedynie o długi powstałe już po uprawomocnieniu się orzeczenia o separacji. Jeżeli natomiast chodzi o poprzednio zaciągnięte zobowiązania, to zastosowanie mieć będzie art. 41 § 1 kro, zgodnie z którym w sytuacji, gdy małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Jeżeli jednak małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka, albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innego działalności zarobkowej, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Jeżeli natomiast wierzytelność dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.
Ponadto trzeba pamiętać, że zasadniczo oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie (czyli, że wierzyciel może żądać zaspokojenia swoich roszczeń od każdego z nich z osobna) za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodzin.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika