Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?
Kiedy sąd poprawi błędy pisarskie lub rachunkowe w orzeczeniu?
Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli więc np. w ocenie strony sąd dopuścił się błędów rachunkowych w treści postanowienia, to można zwrócić się do sądu o ich poprawienie. Wniosek taki nie wstrzymuje biegu terminu do wniesienia środka zaskarżenia. W wypadku sprostowania, sąd umieszcza wzmiankę na oryginale wyroku. Skutkiem sprostowania jest także to, iż dalsze odpisy i wypisy powinny być zredagowane w brzmieniu uwzględniającym owe sprostowanie.
Na czym polega sprostowanie?
Sprostowanie może polegać w szczególności na poprawieniu niedokładności, błędów pisarskich lub rachunkowych, innych oczywistych omyłek. W doktrynie i orzecznictwie za przykład sprostowania innych oczywistych omyłek podaje się właśnie sprostowanie nazwy orzeczenia, czyli także poprawienie błędnej sygnatury sprawy.
Wniosek o sprostowanie orzeczenia
Wniosek można złożyć w każdym czasie, tzn. sprostowanie nie jest ograniczone żadnym terminem. Składa się go do sądu, który wydał orzeczenie, chyba że sprawa toczy się już przed sądem drugiej instancji, wtedy sąd ten może sprostować wyrok pierwszej instancji z urzędu.
Wniosek o sprostowanie powinien zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego pismo jest skierowane;
- oznaczenie powoda, w tym przypadku skarżącego wnoszącego skargę na bezczynność sądu; sygnaturę akt sprawy zakończonej postanowieniem, w którego uzasadnieniu pojawiła się omyłka;
- oznaczenie rodzaju pisma (Wniosek o sprostowanie uzasadnienia);
- osnowę wniosku, w omawianej sprawie jest nim sprostowanie błędnej sygnatury sprawy poprzez usunięcie oczywistej omyłki. Należy wskazać także błędny zwrot;
- podpis wnioskodawcy;
- do wniosku należy dołączyć odpis postanowienia z uzasadnieniem.
Można zażądać także umieszczenia sprostowania w doręczonym odpisie. Podstawę prawną ww. wniosku stanowi art. 350 k.p.c.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296, ze zmianami)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?