e-prawnik.pl Porady prawne

Czy odrzucenie apelacji można skarżyć zażaleniem?

Pytanie:

Sąd I instancji odrzucił apelację od wyroku częściowego jako spóźnioną. Jeśli dobrze rozumuję, to nie jest postanowienie kończące postępowanie w sprawie. Czy przysługuje zażalenie na postanowienie sądu I instancji odrzucające apelację od wyroku częściowego jako spóźnioną na podstawie art. 394 kpc?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Czy odrzucenie apelacji można skarżyć zażaleniem?

Zarówno w piśmiennictwie, jak i orzecznictwie sądów polskich obowiązuje zasada, wedle której nie ulega wątpliwości, że postanowienie o odrzuceniu apelacji należy do kategorii postanowień kończących postępowanie i że jego uchylenie jest możliwe tylko w trybie przewidzianym w art. 395 § 2 kpc, w razie wniesienia zażalenia (tak m.in. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 11 grudnia 2002 r. sygn. akt I ACa 640/02). Na pytanie o możliwość zaskarżenia postanowienia o odrzuceniu apelacji od wyroku częściowego należy zatem odpowiedzieć pozytywnie: postanowienie takie może być zaskarżone w drodze zażalenia. Być może w błąd wprowadził Pana fakt, iż skoro apelacja dotyczyła jedynie wyroku częściowego, to nie można w tym wypadku mówić, że postanowienie o odrzuceniu tejże apelacji od wyroku częściowego jest postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie. Nie jest to rozumowanie słuszne. Należy przyjąć, iż postanowienie, w którym sąd odrzucił jako spóźnioną apelację od wyroku częściowego jest postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie w zakresie owego wyroku częściowego. Przysługuje więc na nie środek zaskarżenia w postaci zażalenia w myśl art. 394 par. 1 kpc. W wypadku zaś oddalenia zażalenia na postanowienie sądu o odrzuceniu apelacji od wyroku częściowego wyrok ten zapadły w sprawie uprawomocni się.  

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ