Urlopy pracownicze

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Strona 1 z 2

Czym jest urlop okolicznościowy i kiedy przysługuje?

Urlop okolicznościowy to zwolnienie z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie.

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy:

  1. pracownika w okresie wypowiedzenia umowy o pracę w celu poszukiwania pracy w wymiarze:

    • 2 dni roboczych - w okresie wypowiedzenia nie przekraczającego 1 miesiąca (od 1 stycznia 2004 r. kodeks pracy dwudniowe zwolnienie od pracy przewiduje w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia),

    • 3 dni roboczych - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, a także w przypadku jego skrócenia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z powodu zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy np. zwolnień zbiorowych,

  2. pracownicę ciężarną na zlecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy,

  3. pracownicę wychowującą przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze 2 dni w ciągu roku - ta sama zasada stosuje się do pracownika-ojca,

  4. pracownika wezwanego do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny w celu załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania,

  5. pracownika na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia,

  6. pracownika wezwanego w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń. Łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 dni w ciągu roku kalendarzowego.

  7. pracownika na czas niezbędny do wzięcia udziału w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze członka tej komisji. Dotyczy to także pracownika będącego stroną lub świadkiem w postępowaniu pojednawczym.

  8. pracownika na czas niezbędny do przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych,

  9. pracownika wezwanego w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli i pracownika powołanego do udziału w tym postępowaniu w charakterze specjalisty.

  10. pracownika:

    • będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze,

    • będącego ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - na czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu,

    • na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych,

  11. pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.

  12. pracownika w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej, w szkole wyższej, w placówce naukowej albo w jednostce badawczo-rozwojowej. Dotyczy to również pracownika w razie prowadzenia szkolenia na kursie zawodowym. Łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 godzin w tygodniu lub 24 godzin w miesiącu.

  13. pracownika będącego członkiem rady nadzorczej, działającej u zatrudniającego go pracodawcy, na czas niezbędny do uczestniczenia w posiedzeniach tej rady.

  14. pracownika na czas obejmujący:

    • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

    • 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Polub nas na Facebooku:

Czytaj dalej (strona 1 z 2)

1

2

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (34)

Ala

22.5.2018 10:39:27

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Czy przysługuje pracownicy urlop okolicznościowy z okazji prymicji syna?

Magda

2.5.2018 8:25:9

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Witam moja siostra jest moim opiekunem usamodzielnienia ale też dotychczas opiekunem prawnym i rodzicem zastępczym czy przysługuje jej urlop okolicznościowy na mój ślub? Proszę o pilną odpowiedz

zbyszek

14.5.2017 7:18:7

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Praca w ochronie,zmarła mi mama nie dostałem dwa dni wolnego tylko dwa razy po 8 godzin kazano mi podpisać że wyrażam na to zgodę .Praca w systemie 12 godzinnym,8 godzin kazano mi odpracować? czy słusznie ?

Irena

27.2.2017 19:19:45

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

W czasie urlopu wypoczynkowego zmarł i pochowany został mój brat. Czy w takim razie należy mi się dzień wolny z tytułu śmierci brata w innym terminie ?Dodam , iż brat niepełnosprawny był od 1,5 roku w Domu Pomocy Społecznym , tam też zmarł. Są pewne sprawy związane z jego śmiercią , które należy jeszcz3e pozałatwiać. Proszę o podanie podstawy prawnej.

Marcin

26.8.2016 13:32:37

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Zmarł mój dziadek czy urlop okolicznosciowy należy się mojej żonie.

ela

23.8.2016 12:33:16

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Witam. Wykorzystałam w tym roku jeden dzień urlopu okolicznościowego z powodu śmierci babci. 10 września mam własny ślub i pani kadrowa twierdzi że mam jeszcze do wykorzystania tylko jeden dzień ponieważ jeden już wykorzystałam. Czy urlop okolicznościowy się łączy, bo mi się wydaje, że na każdą okoliczność jest osobno urlop. Jaką podstawę prawną mam podać kadrowej skoro ona nie wie?

Tomasz

23.8.2016 8:53:28

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci wujka, który był jego opiekunem prawnym? Jeśli tak to ile dni?

ewcia.rybcia

12.8.2016 11:10:58

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Witam Pracuje w systemie 12-godzinnym. w ostatnim czasie , 30 lipca mialam slub córki . Wiem , ze przysługuje mi dzien wolny, ale problem jest w tym, ze w mojej firmie twierdza, ze dzien pracy to 8 godzin. Uważam, że dzien wolny, to dzien wolny bez wzgledu na czas pracy, 8, 10 czy 12 godzin. Jak to sie ma do przepisów prawa pracy ?

Anna

11.2.2016 23:40:29

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

czy w czasie urlopu wypoczynkowego należy mi się wolne z tytułu śmierci matki w innym terminie

Beata

21.10.2015 12:46:36

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Jestem nauczycielem i gdy moja teściowa zmarła, miałam wakacje. Czy mogę prosić pracodawcę o przysługujący mi z tego tytułu dzień wolny w innym czasie? Potrzebuję ten dzień na spotkanie rodzinne w celu ustalenia spraw spadkowych.

jack

21.10.2015 1:26:49

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

czy przysluguje mi urlop okolicznosciowy w przypadku pogrzebu wujka-brata mamy? jesli tak to jak to zalatwic?

Tamlin12

19.10.2015 22:49:6

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Nika urlop okolicznościowy przysluguje już po pierwszym oddaniu krwi to jest honorowe oddanie krwi gdyż zrobiłaś to za free i niema znaczrnia że dla kogoś konkretnego

darek

18.6.2015 10:52:35

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

cześć, urlop okolicznościowy przysługuje tylko na ślub własny lub na slub dziecka. Z okazji ślubu rodzeństwa nie ma okolicznościówki, jak potrzebujesz, to bierz wypoczynkowy.

bob

17.6.2015 21:53:50

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

witam.putanie.czy na wesele siostry [rzysluguje urlop okolicznosciowy i w jakim wymiaze?

Małgo

15.6.2015 9:46:53

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

A czy otrzymaliście w punkcie pobrań takie potwierdzenie? Ono uprawnia do uzyskania urlopu okolicznościowego. Niemniej jednak wydaje mi się, że tylko honorowi krwiodawcy mają takie przywileje.

nika

8.6.2015 11:12:5

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Przyłączam się do pytania. Wzięłam udział w akcji oddania krwi dla koleżanki po ciężkim wypadku. W kadrach powiedzieli mi, że mam sobie wypisać urlop wypoczynkowy, nie wiem czy słusznie? To było moje pierwsze oddanie krwi, zrobiłam to za darmo, mam zaświadczenie. Z powyższego artykułu niestety nie wynika, czy mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego, z góry dzięki za wyjaśnienie;)

Hanna

3.6.2015 14:39:43

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Witam czy pracownikowi który oddał krew swojemu choremu ojcu należy się urlop okolicznościowy płatny , czy tylko taki urlop nalęży się honorowym krwiodawcom

małgorzata

2.6.2015 11:4:44

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Użytkownik o loginie bator nie ma racji, gdyż urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci/dziadka przysługuje niezależnie od tego, czy babcia/dziadek byli pod opieką danej osoby czy też nie. Jeśli dziadek/babcia mieszkał/a sam/a to tez jak najbardziej mozna wziąć taki urlop by uczestniczyć w pogrzebie lub załatwić formalności z nim związane. Przepis mówiący o utrzymywaniu i opiece dotyczy innych osób takich np. siostra mamy, daleki wujek, brat dziadka, kuzyn itp.

bonek

22.5.2015 11:36:55

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

do Michała Cichockiego: Tak, może ona skorzystać z urlopu okolicznościowego w tej sytuacji.

jadzia

19.5.2015 12:12:51

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Sabina, miałam tak samo, musisz doniesć kopię aktu małżeństwa - syn niech Ci to skseruje i da, oczywiście to już poślubie dostaniesz, on to będzie musiał odebrać albo pocztą przyjdzie (zalezy jak sie w urzędzie umówi). Czyli teraz składasz wniosek o urlop, a potem donosisz kopię aktu malżenstwa, kadrowa powinna była Ci to powiedzieć.

Michał Cichocki

5.5.2015 13:16:46

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

A co w przypadku śmierci brata przyrodniego? Czy siostrze należy się 1 dzień urlopu okolicznościowego mimo, iż mają dwóch różnych ojców?

Paweł

5.5.2015 8:38:11

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

nie dostałem urlopu okolicznościowego na pogrzeb dziadka, którym opiekowałem się przez ostatnie pół roku mieszkając u niego. nie mogłem isc na pogrzeb .Gddzie zgłosić taką sytuację? sąd pracy?co mogę zrobić? nie jest to pierwszy przypadek gdy szef nie daje urlopu okolicznościowego ani na żadanie. to mała prywatna drukarnia, szef tlumaczy taką sprawę terminami, ja to rozumiem,ale są pewne granice! Paweł

Sabina

4.5.2015 13:32:8

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Witam, bardzo proszę o poradę. Mój syn żeni się w tym miesiącu i chciałabym wziąć urlop okolicznościowy. Kadrowa powiedziała mi że nie wystarczy wypisanie wniosku, muszę mieć także potwierdzenie tego że ślub faktycznie ma miejsce. O co chodzi??? Co to za potwierdznie i jak się to załatwia?

ja

30.4.2015 11:28:8

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

powiedz szefowi o tym przepisie. ja się dopiero teraz dowiaduję o czyms takim a 3 razy byłem na wyowiedzeniu i nie wiediałem że moge mieć wolne na rozmowe kwalifikacyjną, nik mi nie powiedzial... ulop okolicznościowy kojażył mi się z pogrzebami i ślubami;p

maria dyduch

29.4.2015 10:16:46

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Albo zgłoś to do państwowej inspekcji pracy (PUP), tylko nie wiem, czy jest sens bawić się w dochodzenie swoich praw w pracy, którą właśnie opuszczasz.

koe

29.4.2015 10:2:39

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

hej, "na-wypowiedzeniu", a moze twój szef nawet nie wie że ma obowiazek dać ci urlop urlop okolicznosciowy??? nie jest to takie oczywiste, po prstu mu o tym powiedz...

Dominik Sobek

21.4.2015 11:22:21

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Panie Waldemarze, jeżeli ma Pan uzasadnione przypuszczenia co do tego, że działanie pracownika jest złośliwe, proszę zasugerować pracownikowi zmianę terminu. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę krwiodawstwa, radziłbym jednocześnie wypytać o powód wyboru tej daty. Możliwe jest bowiem, że akurat w tym dniu jest prowadzona przez RCKiK konkretna akcja poboru krwi. Może Pan także zasugerować zwolnienie kilkugodzinne (pracownik przyjdzie do pracy na przykładowo pół etatu, po czym udaje się do punktu pobrań - nigdy odwrotnie, po oddaniu krwi pracownik nie powinien wracać do pracy). Czego może Pan oczekiwać: pracownik zobowiązany jest do dostarczenia zwolnienia wystawionego przez RCKiK. Będzie to jednocześnie dla Pana potwierdzenie tego, iż rzeczywiście pracownik oddał krew w tym dniu. Jakie są Pana obowiązki: dzień urlopu z tytułu oddania krwi jest pełnopłatny i nie odlicza się go z urlopu wypoczynkowego.

Waldemar

20.4.2015 12:11:50

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Witam, zatrudniona przeze m,nie osoba przyniosła dzisiaj wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu honorowego oddania krwi, które ma się odbyć w tym tygodniu w środę. Pracownica jednak będzie w tym dniu potrzebna w firmie, o czym została wczęsniej uprzedzona. Wiem, że jest ona honorowym krwiodawcą, jednak pracuje u mnie już ponad rok i po raz pierwszy bierze z tego tytułu wolne, mam podejrzenia, że robi to celowo, by opuścic dzień pracy. Czy mogę nie udzielić tego urlopu? W naszym mieście jest stały punkt pobrań, czynny w takich godzinach, że pracownica zdąży pójść tam po pracy. Proszę o szybką rade, w miarę możliwości, nie wiem czy mam obowiązek podpisania tego wniosku...

na-wypowiedzeniu

20.4.2015 10:48:3

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

jestem na wypowiedzeniu, zostałem zwolniony z powodu cięć finnsowych w firmie. Wypowiedzenie jest miesięczne (pracowałem krócej niż 3 lata) i nagłe, nie zdążyłem się przygotować, nic tego nie zapowiadało. Mam mało czsau na znalezienie czegoś nowego i potrzebowałem dzień wolnego, bo byłem umówiony na rozmowę, ale szef mi wolnego niedał, twierdząc że muszę przed odejściem zamknąć jak najwięcej spraw i przeszkolić kolege, który przejmie moje obowiązki. Rozmowę musiałem przekładać, przez co już wypadłem niekorzystnie. Teraz widzę, że przysługuje mi urlop okolicznościowy. W przyszłym tygodniu mam kolejną rozmowę, co mam zrobić, żeby dostać urlop? I cco mogę zrobić z tym, że pracodawca nie udzielił mi urlopu, choć mam do niego prawo??

Bart32

16.4.2015 13:2:49

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

mariusz, to prawo przusługuje pracownikowi, a nie dziecku, nie ma znaczenia że na to samo dziecko drugi rodzic już wykorzystał okolicznościówkę;) przecież taka sama zasada będzie obowiązywać jakbyś mial trójkę dzieci- dalej Ci przysługuja 2 dni a nie 2*3=6, co nie?

artus

15.4.2015 13:39:27

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Tak, może Pan skorzystać z tego przywileju, przysługuje on każdemu pracownikowi który ma dziecko.

mariusz

8.4.2015 7:50:54

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

witam, w związku z chorobą córki będę musiał wziąć urlop na jeden dzień żeby zabrać ją na badania, mamy termin na który czekaliśmy ponad miesiąc i nie można tych badań wykonać w innych godzinach. Moje pytanie brzmi czy mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego w ramach tego przepisu "Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownicę wychowującą przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze 2 dni w ciągu roku - ta sama zasada stosuje się do pracownika-ojca," , jeśli moja żona wykorzystała już w tym roku 2 dni, też na badania córki. Czy ta ilość dni jest łączna, czy przysługuje nam oddzielnie, tzn. ja mam jeszcze 2 dni do wyokrzystania?

bator

7.4.2015 10:17:55

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Przede wszystkim urlop okolicznościowy Ci przysługuje na pogrzeb babci w sytuacji, gdy się babcią opiekowałaś np. mieszkała z Tobą. I jeśli spełniasz ten warunek, to urlop Ci przysługuje, właśnie na te załatwienia, nie koniecznie na dzień pogrzebu...

Urszula

3.4.2015 13:24:58

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Czy w przypadku śmierci babci, gdy pogrzeb odbywa się w sobotę, również przysługuje mi dzień wolny? Potrzebny był mi dzień wolnego na załatwienie formalności, nie wiem czy mogę ten urlop zapisać jako okolicznościowy czy muszę jako na żądanie, albo inny.