Prawo pracy: Urlopy pracownicze - Artykuły

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

1.8.2024

Pracodawca powinien zapewnić pracownicy wracającej po urlopie macierzyńskim  możliwość powrotu na dotychczasowe miejsce pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia co do miejsce oraz wynagrodzenia. 

Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

22.7.2024

Pracownikowi przysługuje z mocy ustawy prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop powinien zostać wykorzystany w naturze i pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. W praktyce zdarzają się jednak wyjątki, kiedy w czasie przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym (...)

Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

27.12.2023

Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy dotyczące tego istotnego zagadnienia życia zawodowego Polaków są sformułowane w sposób (...)

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

20.11.2023

Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika np. w związku ze ślubem, urodzeniem się dziecka, (...)

Prawa pracującego ojca

27.6.2023

Dzień Ojca to okazja do podziękowania wszystkim ojcom za ich trud wychowawczy, a także do przypomnienia, jakie prawa przysługują mężczyznom wychowującym dzieci. Warto przyjrzeć się prawom, jakie ma pracujęcy tata w pracy po urodzeniu dziecka.

Urlopy związane z macierzyństwem i rodzicielstwem

30.5.2023

Z opieką nad dzieckiem wiążą się urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski. Te urlopy przysługują rodzicom biologicznym i innym osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem. Przeczytaj, jakie są zasady przydzielania tych urlopów.

Najnowsze zmiany w prawie pracy

17.4.2023

26 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie wiele nowych przepisów dotyczących zatrudnienia. Będą dotyczyć nowych uprawnień pracowniczych, wprowadzać dodatkową ochronę przed zwolnieniem i nowe obowiązki informacyjne w zakresie umów o pracę. Większe uprawnienia zyskają też pracownicy (...)

Jak sporządzić plan urlopów?

31.7.2020

Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. Pogodzenie potrzeb pracodawcy zapewnienia niezakłóconego procesu produkcyjnego (...)

Prawa ojca

24.6.2020

Wczorajszy Dzień Ojca to dobra okazja, by lepiej przyjrzeć się prawom przysługującym mężczyznom wychowującym dzieci. Do najważniejszych uprawnień przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, (...)

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

23.5.2020

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie epidemii? Kiedy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy?

Urlop taty

17.6.2019

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z dziećmi zostało o 2,3 tys. ojców więcej niż jeszcze rok temu.

Prawa mamy

24.5.2019

Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży i po urodzeniu dziecka, z jakiego wsparcia może korzystać świeżo upieczona mama, jaki urlop jej przysługuje? Dowiedz się więcej.

Urlopy i zwolnienia

6.5.2019

Prawo pracy gwarantuje pracownikom szereg urlopów oraz zwolnień od pracy. W niniejszym artykule przedstawiono pokrótce niektóre z nich.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

14.1.2019

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent może przysługiwać jedynie z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dla przypomnienia (...)

Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady

13.11.2018

Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy. Zasadą jest, iż urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, na jakich zasadach i w jakim wymiarze pracownikowi powinien być udzielany urop wypoczynkowy?

Jakie prawa ma ojciec?

24.6.2018

Ojcostwo wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale także z pewnymi przywilejami. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują mężczyznom wychowującym dzieci.

Urlop dla poratowania zdrowia

28.6.2017

Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem przysługującym nauczycielom. Jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, (...)

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

14.10.2016

Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem. (...)

Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

19.5.2016

Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2008 r., nr 237 poz. 1654). Regulacje mają na celu zwiększenie (...)

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

26.1.2016

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może pracownik zbyć. Ustawodawca zadbał również o byt materialny pracownika w czasie przebywania na urlopie. Gwarancja otrzymywania przez pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego takiego (...)

Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

25.3.2015

W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania na urlopach macierzyńskich a ponadto wprowadzono instytucję urlopu dla ojca dziecka, potocznie zwanego (...)

Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?

30.6.2014

W Polsce istnieje około kilka tysięcy biur podróży - od niewielkich agencji, biur oferujących pokoje gościnne czy wczasy rodzinne po wielkie firmy, których sieć sprzedaży obejmuje dziesiątki punktów na terenie całego kraju, organizujące wyjazdy do najbardziej egzotycznych miejsc na świecie. (...)

Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

12.11.2012

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, oraz kolejne 2 tygodnie na każde dziecko w przypadku urodzenia więcej niż 2 dzieci przy jednym porodzie. (...)

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

28.6.2012

W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)

W jakim czasie można wykorzystać urlop okolicznościowy - opinia prawna

18.8.2009

W dniu 7 lutego 2007 r. pracownikowi urodziło się dziecko. W tym czasie, od 5 do 16 lutego, przebywał on jednak na urlopie wypoczynkowym. W praktyce urlop wypoczynkowy był wzięty z uwagi na przewidywany termin porodu i chęć bycia w tym czasie z żoną (ciąża zagrożona). Zgodnie z rozporządzeniem (...)

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

8.1.2009

Oprócz urlopów wypoczynkowych, które są dla pracownika urlopami płatnymi, w Kodeksie pracy występuje też kategoria urlopów bezpłatnych. Z reguły o udzielenie urlopu bezpłatnego wnioskują pracownicy, ale jak traktować sytuację, kiedy z inicjatywa udzielenia urlopu bezpłatnego występuje (...)

Kto decyduje o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego - opinia prawna

30.12.2008

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo, którego pracownik nie może się zrzec. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem miesiąca pracy. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa z początkiem każdego następnego (...)

Wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop - opinia prawna

5.12.2008

Przepisy prawa ograniczyły sytuacje wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy do katalogu zamkniętego wymienionego w art. 171, by chronić cel urlopu jakim jest wypoczynek pracownika przed nadużyciami. Stąd ekwiwalent za urlop przysługuje wyłącznie wówczas, gdy jego niewykorzystanie (...)

Wymiar urlopu nauczycielskiego

14.12.2004

Nauczycielowi - jak każdemu innmu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika