Czy technikum wlicza się do stażu pracy? Ile dni urlopu po technikum?

Pytanie:

"Ukończyłem trzyletnie technikum dzienne po trzyletniej szkole zawodowej. Czy lata nauki w technikum wliczają się do stażu pracy? W związku z tym, ile lat należy doliczyć do należnego urlopu? Jak traktować szkoły wieczorowe i zaoczne czy one również doliczają lata pracy? "

Odpowiedź prawnika: Czy technikum wlicza się do stażu pracy? Ile dni urlopu po technikum?

Wymiar urlopu wynosi:

 • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,  
 • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.  

 

Zgodnie z art. 155 kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
 2. średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
 3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
 4. średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
 5. szkoły policealnej - 6 lat,
 6. szkoły wyższej - 8 lat.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Ile urlopu po technikum?

Tak więc w omawianym przypadku trzyletnie technikum dzienne po trzyletniej szkole zawodowej będzie traktowane jako średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych, w związku z czym będzie się Panu wliczać 5 lat przy obliczaniu urlopu. Rodzaj szkoły (dzienna, zaoczna) jest tutaj nie istotny - liczy się fakt ukończenia danej szkoły. Jeżeli jednak w trakcie nauki Pan pracował, i korzytniej dla Pana jest wliczyć 3 lata z tytułu ukończenia szkoły zawodowej a następnie wziąc pod uwagę lata pracy, należy zastosować właśnie to rozwiąznaie. 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Andrzej 2019-10-10 20:33:22

  Witam, firma w której pracuję technikum uzupełniające 3 letnie ukończone w 1999r na podbudowie szkoły zawodowej do wymiaru urlopu zaliczyła mi 3 lata a nie 5. Żądają ode mnie świadectwa że szkoły zawodowej o tym samym zawodzie. Lecz nazwa zawodu jest inna. Szkoła zawodowa to mechanik maszyn przemysłowych a technikum mechanik maszyn i urządzeń górniczych. Jestem zatrudniony dodatkowo w innej formie i kadrowa zaliczyła mi 5 lat. Jak to jest że takie różnice. Proszę o komentarze

 • ANETA 2019-08-30 18:05:04

  SKOŃCZYŁAM 3 LETNIA SZKOŁE ZAWODOWA I 2,5 LETNIE TECHNIKUM .ILE LAT DO URLOPU SIE WLICZY?

 • patrycja 2016-08-29 21:04:10

  Witam, technikum handlowe to ile lat pracy???? Ile lat wlicza sie technikum handlowe. Technikum była 4 letnie bo skonczyłam je w 2008roku

 • Andrzej z Wodzisł 2013-02-16 20:52:36

  Dziwnym jest fakt, że np. szkoła zawodowa budowlana, samochodowa, czy inna wlicza się do wypracowanych lat przy obliczaniu emerytury, natomiast zasadnicza szkoła górnicza się nie wlicza - tak mi oznajmił ZUS?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika