Urlop okolicznościowy a śmierć dziadka żony

Pytanie:

Chciałbym zapytać o to, czy z powodu śmierci dziadka mojej żony należy mi się urlop okolicznościowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zwolnienia od pracy przysługujące pracownikowi określone są przez ustawodawcę bardzo szczegółowo. Wyliczenie to nie obejmuje zgonu dziadka żony. Jedyną możliwością uzyskania zwolnienia byłaby okoliczność, gdyby dziadek żony pozostawał za życia na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką - wówczas przysługuje pracownikowi jeden dzień zwolnienia od pracy (zgodnie z §15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki socjalnej w sprawie usprawiedliwiania nieobecności oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Więcej na temat urlopu okolicznościowego w artykule: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

  Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. (...)

 • Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)

 • Urlop taty

  Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z dziećmi zostało o 2,3 tys. ojców więcej niż jeszcze rok temu.

 • Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

  Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie (...)

NA SKÓTY