e-prawnik.pl Porady prawne

Licencjat a wymiar urlopu

Pytanie:

Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie (3-letnie) ma prawo do doliczenia sobie przy obliczaniu wymiaru urlopu do okresu zatrudnienia 8 lat za ukończone studia wyższe?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Licencjat a wymiar urlopu

15.2.2016

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
5) szkoły policealnej - 6 lat,
6) szkoły wyższej - 8 lat.

Za studia wyższe uważa się, zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym,  studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia.

Z kolei absolwentom studiów pierwszego stopnia nadaje się tytuł zawodowy licencjata - po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla kwalifikacji pierwszego stopnia na kierunkach innych niż kierunki wymienione w pkt 1-6 (inżynierowie i licencjaci położnictwa i pielęgniarstwa), prowadzonych w ramach innych obszarów kształcenia (tak: Rozporządzenie Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu).

W świetle powyższego, licencjat uznawany jest za studia wyższe. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

Re: Licencjat a wymiar urlopu

awe

10.8.2019 10:59:37

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Jasne wszystko wam przysługuje ciekawe kto na to narobi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Ewelina

11.7.2019 21:9:9

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Ludzie, czy wy nie umiecie czytać. Licencjat zalicza się wam do szkoły wyższej więc nie ważne czy macie magistra czy nie , to macie już nabite 8 lat.

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Marzenka

10.7.2018 19:7:59

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Witam ukonczyłam Licencjat, potem studia magisterskie czy to będzie zaliczone jako 8 lat mojej pracy przez Zus. Czy jesli pobierałam stypendium od szkoły na studiach magisterskich. To czy przez urząd pracy mogę się starac o staż urlopowy czy by mi on przysługiwał.Bo nikt mnie nie informował jak to wygląda. Mogę prosić o informacje.Dodam że jestem osobą w tej chwili bezrobotną.

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Magda

27.1.2013 20:13:36

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Witam, w lipcu 2011 ukończyłam studia licecjackie (równocześnie pracując), jednak naukę dalej kontynuuję na studiach mgr. Moje pytanie brzmi, czy od 11 lipca b.r. przysługiwać będzie mi już 26 dni urlopu, czy fakt, że kontytuuję naukę nie uprawnia mnie do wliczenia 8 lat do stażu pracy i dopiero po ukończeniu studiów mgr będę musiała czekać 2 lata, aby otrzymać 26 dni urlopu. Nadmieniam, że pracę pierwszą ropoczęłam w styczniu 2011.

Re: Licencjat a wymiar urlopu

magda p

11.1.2011 15:30:48

Re: Licencjat a wymiar urlopu

ja w 2009 roku w maju obroniłam licencjata. od tamtej pory przepracowałam już 1,5 roku na dzień dzisiejszy - rozumiem że po 5 maja 2011 będzie mi przysługiwał urlop w wymiarze 26 dni - 8lat wyższe + 2 lata pracy daje 10 lat. zgadza się?

Re: Licencjat a wymiar urlopu

NINA12

4.1.2011 20:38:16

Re: Licencjat a wymiar urlopu

mam pracownika PO LICENCJACIE CZY MUSZĘ ZALICZYĆ MU 8 LAT DO URLOPU CZY MOGĘ ZŁĄCZYĆ STAŻ Z LICEUM BO SKOŃCZYŁA LICEUM SŁYSZAŁAM ŻE MOGĘ WYBRAĆ TAKI WARIANT?

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Ola

18.1.2010 23:5:11

Re: Licencjat a wymiar urlopu

Witam! Mam przepracowane 2 lata(działalność gospodarcza z obniżoną składką Zus). Po zakończeniu działalności (30 sierpień 2007r.) Od razu po pracy rozpoczęłam studia licencjackie. W tym roku kończę ja kończę. Do jakiego wymiaru urlopu mam prawo po obronie (lipiec 2010)

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ