Urlop dodatkowy na obronę pracy magisterskiej

Pytanie:

"Mam zatrudnionego studenta na umowę o pracę na pełny etat. Proszę mi napisać czy przysługuje pracownikowi dodatkowy urlop na obronę pracy magisterskiej?"

Odpowiedź prawnika: Urlop dodatkowy na obronę pracy magisterskiej

Kwestie związane z zadanym pytaniem reguluje rozporządzenie w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Okres bezpłatnego urlopu, wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy.

Zatem czy pracownikowi (studentowi) przysługuje urlop szkoleniowy czy może bezpłatny uzależnione jest od tego, czy pracownik został skierowany przez zakład pracy do dokształcania się czy kształci się we własnym zakresie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mikołaj 2012-04-19 11:43:53

    A jak długi może być taki urlop? Z góry dziękuję za informację.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika