Odpowiedzialność zleceniodawcy

Pytanie:

"Jakie konsekwencje przynosi dla zleceniodawcy a jakie dla zleceniobiorcy zapis w umowie zlecenia o następującej treści. Zleceniodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za należyte wykonanie lub niewykonanie czynności zleceniobiorcy objętych niniejszą umową? Czy w ogóle zapis tej treści jest prawidłowy i dopuszczalny?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność zleceniodawcy

Można tÄ™ sytuacjÄ™ odnieść do dwóch przypadków.

Pierwszy, gdzie stronÄ… umowy o Å›wiadczenie konkretnej usÅ‚ugi jest zleceniodawca i wykonuje je wzglÄ™dem osoby trzeciej odbiorcy. PosÅ‚uguje siÄ™ jednak innÄ… osobÄ… zleceniobiorcÄ…, który wykonuje usÅ‚ugÄ™. Odpowiedzialność i tak wtedy pozostaje po stronie zleceniodawcy. Bowiem wzglÄ™dem osoby trzeciej jest nieistotne czy zleceniodawca dziaÅ‚a sam czy zleca wykonanie pewnych usÅ‚ug.

PamiÄ™tać należy, że kodeks cywilny stanowi, iż nieważne jest zastrzeżenie, iż dÅ‚użnik nie bÄ™dzie odpowiedzialny za szkodÄ™, którÄ… może wyrzÄ…dzić wierzycielowi umyÅ›lnie. Zatem można z tego wywodzić wniosek, że zleceniobiorca bÄ™dzie ponosiÅ‚ odpowiedzialność za szkodÄ™ wyrzÄ…dzonÄ… z winy umyÅ›lnej. Funkcja gwaranta ze strony zleceniodawcy może jednak takÄ… odpowiedzialność wyÅ‚Ä…czać.

Drugi przypadek odnosi siÄ™ do sytuacji, gdzie zleceniodawca przekazuje zakres swych uprawnieÅ„ zleceniobiorcy. Stronami umowy o wykonanie usÅ‚ugi jest zleceniobiorca i osoba trzecia. W tym przypadku zleceniodawca przyjmuje na siebie rolÄ™ gwaranta. Natomiast dla osoby trzeciej nie zmienia siÄ™ podmiot odpowiedzialny, którym jest zleceniobiorca. Zleceniodawca w stosunku wewnÄ™trznym zwalnia z odpowiedzialnoÅ›ci dÅ‚użnika-zleceniobiorcÄ™.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • nwojak 2014-02-21 21:26:52

    Czy w drugim opisanym przypadku można mówić o podwykonawstwie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika