Rygor nieważności czynności prawnej

Pytanie klienta:

""Przedsiębiorcy podpisują umowę współpracy. Pierwsza wersja zawiera klauzulę "wszelkie zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności', druga wersja zaś: "wszelkie zmiany do umowy wymagają formy pisemnej". Trzecia wersja nie zawiera żadnej klauzuli. Jakie są konsekwencje prawne zawarcia każdej z umów i czym się różnią te zapisy w przypadku konieczności dowodzenia przed sądem np. zawarcia ustnego aneksu?""

Odpowiedź prawnika:

Największą pewnością, a co za tym idzie największym bezpieczeństwem dla uczestników obrotu charakteryzuje się pierwsza z wymienionych w pytaniu klauzul umownych, przewidująca wymóg zachowania formy pisemnej dla wszelkich zmian umowy pod rygorem nieważności. Rygor ten oznacza bowiem, że niezachowanie tej formy, na przykład w drodze ustnej modyfikacji treści umowy spowoduje nieważność z mocy prawa takiej czynności, czyli stan, jakby takiej zmiany w ogóle nie było.

Wprowadzenie drugiej z wymienionych klauzul - czyli wymogu formy pisemnej bez powowłania rygoru nieważności - wywiera taki skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej. Jednakże dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron będzie dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Trzecia sytuacja, w której umowa nie zawiera żadnych postanowień dotyczących formy zmiany treści umowy, oznaczać będzie, że znajdą zastosowanie ogólne przepisy prawa cywilnego - zmiana umowy wymagać będzie takiej samej formy, jaką przewidziano przy jej zawarciu (innymi słowy, jeżeli umowę zawarto w formie pisemnej, zmiana jej treści również wymagać będzie takiej formy).

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.