Opóźnienie dostawy towaru

Pytanie:

Sprzedawca A opóźnia dostawę towaru kupującemu B. A i B są podmiotami gospodarczymi. Jakiego rodzaju kroki prawne za opóźnienie dostawy może podjąć kupujący wobec sprzedającego, gdy w umowie sprzedaży nie ma żadnego zapisu dotyczacego opóźnienia dostawy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli nie ma żadnych uregulowań umownych, to zastosowania znajdują odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego postanowieniami jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki (zawinione opóźnienie wydania towaru w terminie) w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może:

 1. wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy albo,

 2. bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.

Wybór należy do korzystającego z uprawnień. Jeśli chodzi natomiast o opóźnienie, to nie można żądać odszkodowania ani odstąpić od umowy z uwagi na nieterminowe wydanie towaru, albowiem opóźnienie jest w doktrynie traktowane jako niezawiniona przyczyna wykonania zobowiązania w terminie (w odróżnieniu od zwłoki). Skoro brak winy po stronie opóźniającego się, to nie można obciążać go kosztami odszkodowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Krystian

4.5.2017 15:7:6

Re: Opóźnienie dostawy towaru

Witam, dnia 27.03.2017 zamowilem 4 pary drzwi wraz z montazem, na umowie widnieje termin realizacji do 6 tygodni od podpisania to jest do 8 maja 2017, w dniu dzisiejszym otrzymalem wiadomosc ze nie zdaza na czas i bedzie tydzien opoznienia, w umowie jest napisane ze jakie kolwiek zmiany termiunu mozna dokonac jedynie do 3 dni od podpisania umowy tj, do 30 marca. Czy w takim przypadku moge sie dochodzic czegokolwiek ?

IRENA

13.4.2012 16:19:15

Re: Opóźnienie dostawy towaru

Jesli firma sprzedajaca nie dostarczyla towaru w wskazanym terminie do 21 dni , towar dotarł w 24 dniu uważam ze sama odstąpiła od umowy. Ja towaru nie odebrałam, nazajutrz odstapiłam od umowy. Firma i bank bronią się że moje odstąpienie już minęło.

pawkos

4.12.2009 11:4:41

Re: Opóźnienie dostawy towaru

witam mam pytanie : czy jesli termin dostawy towaru był wyznaczony na 26.10.2009 i nie został dotrzymany do dnia dzisiejszego tj 4.11.2009 - dostawca poniesc konsekwencje tego czy nie i jakie ja mam prawa jako konsument w takim przypadku a moze nie mam zadnych w umowie jest zaznaczone ze w innych przypadkach niz zawarte w umowie obowiązuje kodeks prawa cywilnego z gory dziekuje za odpowiedź - pozdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 2.1.2014

  VAT 2014. Zmiany w podatku od towarów i usług.

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

 • 19.12.2013

  VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów (...)

 • 13.10.2014

  Nowa ustawa o VAT wciąż sprawia problemy

  Zmiany w ustawie o VAT wciąż przysparzają problemów przedsiębiorcom. Od ich wprowadzenia minęło już sporo czasu, jednak nie wszyscy zainteresowani radzą sobie z ich właściwa interpretacją. (...)

 • 5.3.2012

  Miejsce świadczenia dostawy

  Określenie miejsca świadczenia (dostawy lub usługi) ma fundamentalne znaczenie dla tego w jakim państwie wykonywana przez podatnika czynność będzie opodatkowana. Przykładowo, czynność wykonywana (...)