Opóźnienie dostawy towaru

Pytanie:

"Sprzedawca A opóźnia dostawę towaru kupującemu B. A i B są podmiotami gospodarczymi. Jakiego rodzaju kroki prawne za opóźnienie dostawy może podjąć kupujący wobec sprzedającego, gdy w umowie sprzedaży nie ma żadnego zapisu dotyczacego opóźnienia dostawy? "

Odpowiedź prawnika: Opóźnienie dostawy towaru

Jeśli nie ma żadnych uregulowań umownych, to zastosowania znajdują odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego postanowieniami jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki (zawinione opóźnienie wydania towaru w terminie) w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może:

 1. wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy albo,

 2. bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.

Wybór należy do korzystającego z uprawnień. Jeśli chodzi natomiast o opóźnienie, to nie można żądać odszkodowania ani odstąpić od umowy z uwagi na nieterminowe wydanie towaru, albowiem opóźnienie jest w doktrynie traktowane jako niezawiniona przyczyna wykonania zobowiązania w terminie (w odróżnieniu od zwłoki). Skoro brak winy po stronie opóźniającego się, to nie można obciążać go kosztami odszkodowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Krystian 2017-05-04 15:07:06

  Witam, dnia 27.03.2017 zamowilem 4 pary drzwi wraz z montazem, na umowie widnieje termin realizacji do 6 tygodni od podpisania to jest do 8 maja 2017, w dniu dzisiejszym otrzymalem wiadomosc ze nie zdaza na czas i bedzie tydzien opoznienia, w umowie jest napisane ze jakie kolwiek zmiany termiunu mozna dokonac jedynie do 3 dni od podpisania umowy tj, do 30 marca. Czy w takim przypadku moge sie dochodzic czegokolwiek ?

 • IRENA 2014-04-13 16:19:15

  Jesli firma sprzedajaca nie dostarczyla towaru w wskazanym terminie do 21 dni , towar dotarł w 24 dniu uważam ze sama odstąpiła od umowy. Ja towaru nie odebrałam, nazajutrz odstapiłam od umowy. Firma i bank bronią się że moje odstąpienie już minęło.

 • pawkos 2009-12-04 11:04:41

  witam mam pytanie : czy jesli termin dostawy towaru był wyznaczony na 26.10.2009 i nie został dotrzymany do dnia dzisiejszego tj 4.11.2009 - dostawca poniesc konsekwencje tego czy nie i jakie ja mam prawa jako konsument w takim przypadku a moze nie mam zadnych w umowie jest zaznaczone ze w innych przypadkach niz zawarte w umowie obowiązuje kodeks prawa cywilnego z gory dziekuje za odpowiedź - pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika