Dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego

Pytanie klienta:

""Proszę o definicję lub wskazanie źródeł znaczenia dwóch pojęć, zamieszczanymi w prawie cywilnym - zasady współżycia społecznego i dobre obyczaje. ""

Odpowiedź prawnika:

W zasadzie dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego są pojęciami tożsamymi. Pojęcie "dobre obyczaje’" występowało w polskim prawie przed wojną i powróciło do niego po przemianach politycznych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zasady współżycia społecznego pojawiły się w polskim porządku prawnym po drugiej wojnie światowej. Zamieszczając te pojęcia w aktach prawnych ustawodawca odwołuje się do powszechnie uznanych w społeczeństwie wartości, takich jak: życzliwość, uczciwość, postawy wzajemnego zaufania i innych. Pojęcia te zwane przez prawników pojęciami nieostrymi służą jako element do elastycznego doprecyzowania treści poszczególnych instytucji prawa cywilnego, są pomocne przy wykładni oświadczeń woli, w pewien sposób korygują treść norm prawnych. Zadaniem sądów jest doprecyzowanie tych pojęć.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.