Przedłużenie umowy najmu w sposób dorozumiały
Umowę najmu możemy – w zależności od potrzeb - zawrzeć zarówno na jakiś określony przedział czasu tj. na czas oznaczony, jak również bezterminowo – tj. na czas nieoznaczony. Określenie okresu obowiązywania umowy rodzi także określone skutki prawne. Często, stroną mającym zawartą umowę najmu na czas oznaczony ucieka fakt, iż upłynął już okres jej obowiązywania uregulowany w umowie. Jakie rodzi to skutki prawne?
Milczące przedłużenie umowy najmu
W niektórych przypadkach może dość do przedłużenia umowy najmu na czas nieoznaczony. Mówi o tym art. 674 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż „jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”. Zatem wskazana regulacja stanowi normę interpretacyjną, pomagającą ocenić trwanie stosunku prawnego pomiędzy stronami.
Jakie okoliczności mogą świadczyć o przedłużeniu stosunku najmu?
Art. 674 kodeksu cywilnego, wskazuje na dwa główne warunki, których spełnienie pozwoli na zastosowanie przedmiotowej normy. Pierwszym z nich jest używanie nadal przez najemcą przedmiotu najmu. Natomiast drugi z nich mówi, że musi ono odbywać się za zgodą wynajmującego. Co istotne przyjmuje się, że zgoda może być wyrażona choćby w sposób dorozumiały, „zgoda wynajmującego na używanie nadal rzeczy przez najemcę, stanowiąca niezbędną przesłankę tzw. milczącego przedłużenia umowy najmu, może zostać wyrażona także w sposób dorozumiany” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. akt II CSK 351/12).
Jak zapobiec przedłużeniu umowy najmu na czas nieoznaczony?
Zgodnie z art. 674 kodeksu cywilnego, wskazana regulacja ma zastosowanie w razie wystąpienia „wątpliwości”. Zatem już w samej umowie, warto zastosować regulację, wskazującą na zamiar umawiających się stron na wyłączenie zastosowania tego przepisu. Poza tym można ewentualnie po zakończeniu stosunku najmu, zamanifestować wobec drugiej strony wolę jego nieprzedłużania, np. żądając wydania przedmiotu najmu lub zwracając oddaną w najem rzecz.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?