e-prawnik.pl Porady prawne

Umowy

111 Artykułów


48 Informacji


791 Pytań i odpowiedzi


292 Tematów na forum pomocy prawnej


ARTYKUŁY I PORADY

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRAWNIKÓW

 • Służebność osobista mieszkania

  "W 2002 roku moja matka podarowała mi notarialnie swoje mieszkanie, ustanawiając jednocześnie dożywotnią bezpłatną służebność osobistą tego mieszkania dla mojej córki. W akcie notarialnym zapisano, że uprawniona nie żąda wpisu tego (...)"

  Służebność osobista mieszkania
 • Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

  "Co się dzieje z dzierżawą po śmierci dzierżawcy? Czy spadkobiercy mogą ją kontynuować? Czy trzeba się jakoś rozliczyć z umowy?"

  Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy
 • Bezpieczna sprzedaż domu

  "Sprzedaję dom, który jest moją własnością za kwotę 990 tys. Podpisałem umowę przedwstępną i dostałem zadatek 15 tys. zł. Na resztę klient ma dostać kredyt bankowy, jesteśmy umówieni na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego (...)"

  Bezpieczna sprzedaż domu
 • Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

  "Posiadamy umowę najmu lokalu (klub muzyczny/Restauracja) na czas określony, prowadzimy działalność restauracyjną, w umowie jest zapis, iż w czynszu zawarty jest wywóz śmieci komunalnych z naszego lokalu. Obecnie właściciel lokalu wymyślił, (...)"

  Koszt wywozu śmieci w umowie najmu
 • Nabycie nieruchomości obciążonej umową dożywocia

  "Człowiek kupuje nieruchomość, ale zostaje wpisane do księgi wieczystej tzw. dożywocie poprzednich właścicieli oraz prawo pierwokupu także przez byłych właścicieli. Czy może nowy właściciel taką nieruchomość sprzedać osobie następnej (...)"

  Nabycie nieruchomości obciążonej umową dożywocia
 • Zwrot przedmiotu umowy użyczenia

  "Osoba A użycza osobie B piwnice do adaptacji na mieszkanie. Umowa użyczenia zawarta ustnie. Czas trwania umowy użyczenia do śmierci osoby B. Osoba B robi remont w piwnicy i adaptuje pomieszczenie na mieszkanie. Mieszka w nim 4 lata. Po czterech latach (...)"

  Zwrot przedmiotu umowy użyczenia