Zwiększenie czynszu w umowie dzierżawy

Pytanie:

"Czy dzierżawca ma prawo żądać podwyższonej opłaty czynszowej bez okresu wypowiedzenia (min. 1 miesiąc wstecz), w którym dzierżawca informuje o planowanej podwyżce? Może to zrobić z dnia na dzień, bez uprzedzenia?"

Odpowiedź prawnika: Zwiększenie czynszu w umowie dzierżawy

Przede wszystkim istotnym jest ustalenie na jaki czas została zawarta umowa dzierżawy i czego dotyczy. Regulacje zawarte w kodeksie cywilnym wskazują, iż instytucja ta w szczególności dotyczy umów dzierżawy, których przedmiotem są nieruchomości. W sytuacji umów dzierżawy zawartych na czas określony bez zgody wydzierżawiającego nie ma możliwości podniesienia wysokości czynszu dzierżawnego, jak również wypowiedzenia tak zawartej umowy. Trudno również zgodzić się z zaprezentowaną w pytaniu praktyką podnoszenia wysokości czynszu dzierżawnego w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony "z dnia na dzień". Wobec braku szczegółowych regulacji w części kodeksu cywilnego poświęconej umowie dzierżawy stosuje się w sposób odpowiedni regulacje dotyczące umów najmu. Należałoby przyjąć regulacje dotyczące terminów wypowiedzenia odnoszących się do wypowiedzenia umów najmu i tak jeżeli brak uregulowań umownych to w przypadku uiszczania czynszu co miesiąc, to wówczas zmiana czynszu powinna nastąpić miesiąc naprzód, a gdy czynsz płacony jest w okresach dłuższych niż co miesiąc to 3 miesiące naprzód. W przypadku nieruchomości rolnych należy przyjąć jeszcze inne regulacje, z uwagi na charakter inwestowania w produkcję rolną. W takich przypadkach nie powinno się zmieniać ustalonych wcześniej kwot czynszu po rozpoczęciu procesu inwestowania i przed zakończeniem okresu wegetacji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika