e-prawnik.pl Porady prawne

Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Pytanie:

Co się dzieje z dzierżawą po śmierci dzierżawcy? Czy spadkobiercy mogą ją kontynuować? Czy trzeba się jakoś rozliczyć z umowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

7.11.2018

Dzierżawa jest umową na mocy której dzierżawca używa rzecz i pobiera z niej pożytki w zamian płacąc wydzierżawiając emu czynsz. Z momentem śmierci dzierżawcy wspomniana umową dzierżawy wygasa, przestaje obowiązywać, jeżeli strony umowy tak postanowią. W zasadzie śmierć jednej ze strony umowy nie prowadzi do unicestwienia istniejącego stosunku prawnego. Na spadkobierców przechodzą zarówno obowiązki, jak i uprawnienia wynikające z umowy. W sytuacji, gdyby spadkobiercy nie przyjęli spadku nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i umowa nie będzie kontynuowana. W takiej sytuacji spadkobiercy dzierżawcy powinni wydać wydzierżawiającemu przedmiot dzierżawy. Wszelka odpowiedzialność z tytułu zobowiązań związanych z umową dzierżawy związana jest tak jak to było wskazane powyżej z przyjęciem lub odrzuceniem przez spadkobierców spadku po zmarłym dzierżawcy. Oczywiście, jeżeli wydzierżawiając i spadkobiercy będą chcieli mogą zawrzeć odrębną, nową umowę dzierżawy. Do zawarcia takiej umowy może również dojść w sytuacji, kiedy spadkobiercy, którzy nie przyjęli spadku będą w dalszym ciągu wykonywać czynności związane z umową dzierżawy, w szczególności pobierać pożytki z rzeczy, opłacać czynsz dzierżawny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Piotr

17.8.2017 12:22:28

Re: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Witam Moje pytanie jest nieco inne. Otóż dzierżawiłem gospodarstwo (sama ziemię uprawną). Osoba od której dzierżawiłem ziemię zmarła nie pozostawiając żadnych spadkobierców w linii prostej (samotna starsza osoba). W chwili obecnej dalsi spadkobiercy (krewni, kuzyni) zajęli się sprawą uregulowania tej własności ale sprawa zapowiada się na dość długą. Czy w tej sytuacji, dopóki sąd nie ustali spadkobierców (czyli właścicieli tej ziemi) mogę nadal ją uprawiać, płacą podatek do gminy? Czy ktokolwiek może w tej chwili ubiegać się ode mnie pieniędzy za dzierżawę? Czy jeśli sąd ustali spadkobierców, powiedzmy za dwa czy trzy lata, to będą oni mieli prawo ubiegać się ode mnie zaległej dzierżawy? Nadmienię, że zależy mi na tym aby sprawy były uregulowane jak najbardziej właściwie i zgodnie z literą prawa. Dodam także, że samym spadkobiercą, tym którzy są mi w chwili obecnie znani, zależy na tym aby ziemia ta była utrzymana we właściwej kulturze (co ewentualnie podniosłoby jej ceną przy późniejszej sprzedaży. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Re: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

ewa

19.6.2013 13:55:11

Re: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Zmarł mój mąż , który miał umowę dzierżawy.W umowie nie ma żadnej wzmianki na mój temat-ani nie byłam pracownikiem firmy, ani nie byłam wspomniana w umowie dzierżawy.Odrzuciłam notarialnie spadek. Czy dzierżawiący ma prawo wymagać odemnie czynności przekazania, rozliczania i tip?

Re: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Moni

17.1.2013 12:4:2

Re: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Witam.. Moja Babcia właścicielka gruntu zawarła umowe dzierżawy na okres 15 lat na grunt rolny w zamian za to otrzytmała ręte z KRU-su. Jednak dzierżawca zmarł. co teraz czy umowa przejdzie na dzieci dzierżawcy i nie trzeba jej podpisywać od nowa ?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ