Przepisanie mieszkania na dziecko niepełnoletnie
Pytanie:
"Posiadam spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Chcę podarować je 9-letniej wnuczce. Córka jest po rozwodzie a były zięć nie utrzymuje żadnych kontaktów z wnuczką. Jaka jest możliwość przepisania niepełnoletniej wnuczce tego mieszkania? Czy po ewentualnym przepisaniu mieszkania na wnuczkę były zięć posiadający władzę rodzicielską będzie posiadał prawo do dysponowania tym mieszkaniem do uzyskania przez wnuczkę pełnoletności? Czy jest możliwe pozbawienie go takiego prawa w akcie darowizny? "
Odpowiedź prawnika: Przepisanie mieszkania na dziecko niepełnoletnie
Dokonując darowaizny na rzecz wnuczki czyni ją Pan/i jedynym właścicielem tegoż mieszkania. W związku z tym jej ojciec nie ma żadnych praw do tego mieszkania.
Nie jest więc konieczne wyłączanie go w umowie darowizny. Należy zauważyć, że wnuczka ma dopiero 9 lat i nie ma zdolności do czynności prawnych. W takim przypadku wnuczkę musi reprezentować jej przedstawiciel ustawowy.
Przedstawicielem ustawowym są rodzice. Rodzice mogą reprezentowac córkę w czynnościach nieprzekraczających zwykłego zakresu zarządu.
Zgodnie z art. 101 par. 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice nie mogą jednak, bez zgody sądu opiekuńczego, dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Nabycie przez dziecko własności własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu - nawet gdy nabycie to następuje w drodze darowizny.
W związku z tym, aby dokonać darowizny, należy najpierw uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Fakt, że ojciec dzicka nie będzie miał żadnych praw własnościowych do darowanego mieszkania nie oznacza jeszcze, że nie będzie mógł wykonywać określonych praw do tego mieszkania jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
Zgodnie z art. 101 par. 1 rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostałego pod ich władzą rodzicielską. Zgodnie jednak z art. 102 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w umowie darowizny można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu umowy darowizny nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców.
W związku z tym w umowie darowizny darczyńca może zastrzec, że zarząd nad darowanym mieszkaniem sprawować będzie tylko matka dziecka, wyłączając ojca.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?