Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony
Pytanie:
"Czy umowę użyczenia mieszkania można zawrzeć na czas nieokreślony? Jaki w tej sytuacji powinien być termin wypowiedzenia? Czy prawo mówi o minimalnym terminie wypowiedzenia, czy strony regulują go dowolnie?"
Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony
Kodeks cywilny stanowi w art. 710, iż przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Wynika z powyższego, iż nie ma przeszkód, aby zawrzeć umowę użyczenia na czas nieoznaczony.
W wypadku, gdy czas trwania umowy został przez strony oznaczony, użyczenie kończy się z upływem tego czasu.
Jeżeli natomiast czasu trwania umowy nie oznaczono, użyczenie gaśnie z chwilą, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. Tak określa to kodeks cywilny.
W praktyce oznacza to, iż użyczający może żądać natychmiastowego zwrotu rzeczy, bez konieczności uprzedniego wypowiadania umowy użyczenia. Jednak w każdym innym wypadku, gdy nie jest możliwe stwierdzenie kiedy biorący w użyczenie uczynił z zrzeczy użytek odpowiadający umowie (gdy mamy do czynienia z umową użyczenia zawartą na czas nie oznaczony oczywiście) konieczne jest jej wypowiedzenie, przy czym terminy wypowiedzenia powinny uwzględniać interesy i sytuację obu stron.
Proszę nadto pamiętać, iż biorący rzecz w używanie może ją zwrócić w każdym czasie, niezależnie od tego, czy czas trwania umowy, a zarazem termin zwrotu został oznaczony czy nie oznaczony. Jeżeli jednak w umowie zastrzeżono, że zwrot rzeczy nie może nastąpić przed upływem określonego terminu albo w ściśle określonych okolicznościach, użyczający zachowa prawo odmowy przyjęcia rzeczy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?