Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony

Pytanie:

"Czy umowę użyczenia mieszkania można zawrzeć na czas nieokreślony? Jaki w tej sytuacji powinien być termin wypowiedzenia? Czy prawo mówi o minimalnym terminie wypowiedzenia, czy strony regulują go dowolnie?"

Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony

Kodeks cywilny stanowi w art. 710, iż przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Wynika z powyższego, iż nie ma przeszkód, aby zawrzeć umowę użyczenia na czas nieoznaczony.

W wypadku, gdy czas trwania umowy został przez strony oznaczony, użyczenie kończy się z upływem tego czasu.

Jeżeli natomiast czasu trwania umowy nie oznaczono, użyczenie gaśnie z chwilą, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. Tak określa to kodeks cywilny.

W praktyce oznacza to, iż użyczający może żądać natychmiastowego zwrotu rzeczy, bez konieczności uprzedniego wypowiadania umowy użyczenia. Jednak w każdym innym wypadku, gdy nie jest możliwe stwierdzenie kiedy biorący w użyczenie uczynił z zrzeczy użytek odpowiadający umowie (gdy mamy do czynienia z umową użyczenia zawartą na czas nie oznaczony oczywiście) konieczne jest jej wypowiedzenie, przy czym terminy wypowiedzenia powinny uwzględniać interesy i sytuację obu stron.

Proszę nadto pamiętać, iż biorący rzecz w używanie może ją zwrócić w każdym czasie, niezależnie od tego, czy czas trwania umowy, a zarazem termin zwrotu został oznaczony czy nie oznaczony. Jeżeli jednak w umowie zastrzeżono, że zwrot rzeczy nie może nastąpić przed upływem określonego terminu albo w ściśle określonych okolicznościach, użyczający zachowa prawo odmowy przyjęcia rzeczy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • grzegorz 2019-06-30 20:50:15

    może ktoś doradzi-pomoże mam następujący problem mam umowe użyczenia lokalu u dziaka na czas nie określony a ten właśnie wczoraj dał mi wypowiedzenie (żenada rodzina) mieszka w tym samym lokalu co ja z żoną tylko on na piętrze my na parterze ,ja bardzo chętnie sie wyprowadzę ale w lokal zainwestowałem około 10tyś złotych gdyż na początku lokal nie nadawała sie do zamieszkania (trzymał tam sobie jakieś rupiecie) została położona glazura i terakota wymalowane wszystko i położona gładz(ściany były tak krzywe że ci co robili za głowe się złapali odchyły po 50-70cm na ścianach i sufitach)od początku wprowadzenia się zaczął wymyślać przerózne historie dodam że nie utrudniamy mu życia jesteśmy normalnym małżeństwem nie robimy imprez ani nie zakłócamy mu jakoś jego egzystencjii ale do rzeczy my chętnie się wyprowadzimy bo mam dość mieszkania z chamem(delikatne określenie) tylko chcemy odzyskać pieniądze które włożyliśmy w ten lokal ponieważ fizycznie nie możemy tego zabrać przecież nie pozrywam wszystkiego, na wszystko mamy rachunki i faktury co możemy zrobić prosze o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika