Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Pytanie:

"Proszę o informacje czy istnieją jakieś obostrzenia dotyczące doprowadzenie energii elektrycznej do działki rolnej, której jestem właścicielem? Jeśli nie, proszę o informacje jak wygląda procedura przyłączenia do sieci."

Odpowiedź prawnika: Jak doprowadzić energię elektryczną do działki rolnej?

Przyłączenie do sieci energetycznej następuje na podstawie umowy o przyłączenie. Konieczne jest także spełnienie warunków przyłączenia, które wyznacza określony zakład energetyczny. Z punktu widzenia przepisów dotyczących ochrony gruntów rolnych przyłącze nie powinno stanowić problemu, gdyż nie powoduje wyłączenia działki spod produkcji rolnej. Jeżeli właściciel działki będzie starał się od jej odrolnienie np. w celu budowy domu, to najprawdopodobniej zostanie zaliczony do szóstej grupy wśród podmiotów przyłączanych do sieci. Chodzi tu o o przyłącze tymczasowe, które po wybudowaniu domu byłoby zastąpione przyłączem docelowym. Procedurę rozpoczyna się poprzez złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia. Wzór wniosku powinno udostępnić przedsiębiorstwo energetyczne. Po ustaleniu warunków przedsiębiorstwo przesyła ich treść wraz z projektem umowy właścicielowi. Powinno to nastąpić w ciągu 14 dni, oczywiście pod warunkiem, że wniosek będzie kompletny i prawidłowo wypełniony. W umowie o przyłączenie do sieci energetycznej strony określają też kwestie związane z pracami projektowymi i wykonawstwem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Małgorzata Wrona 2020-05-02 11:00:55

  Dzień dobry , moja działka w planie zagospodarowania jest działką rolną bez możliwości zabudowy. Staram się o przemianowanie na działkę rekreacyjną , zagrodową lub budowlaną ale to jeszcze pewnie potrwa. Potrzebuję jednak mieć na niej prąd ,jak to zrobić i o jakie warunki mogę wystąpić do elektrowni. Pozdrawiam Małgorzata W

 • darek 2017-02-07 16:38:06

  czy myk na studnie tj. prąd budowlany? który jest o wiele droższy tzn. opłaty stałe.

 • marta 2015-06-06 10:21:36

  tez zrobiłam myk na studnie :)

 • Pati100 2013-12-12 16:34:11

  Należy zgłosić budowe studni na działce rolnej w starostwie. Po 30 dniach, gdy Starostwo nie zgłosi sprzeciwu. W Zakładzie Energetycznym złożyć wniosek o przyłącze elektryczne do studni.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika