Zwolnienie zatrudnionego na umowę zlecenie przed wygaśnięciem umowy

Pytanie:

"Zatrudniam pracownika na umowę zlecanie, jak mogę go zwolnić przed wygaśnięciem umowy?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie zatrudnionego na umowę zlecenie przed wygaśnięciem umowy

Zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, bez ograniczeń, jakie obowiązują pracodawcę w stosunku do pracownika. Powinien jednak zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Również zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jednak, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, jest on odpowiedzialny za szkodę jaką poniósł zleceniodawca. Zgodnie z obowiązującym prawem nie można z góry zrzec się uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów, choć oczywiście można w umowie określić okres wypowiedzenia, który będzie obowiązywał obie strony. W braku takiego postanowienia zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Nasia 2023-05-29 14:00:56

  Witam ja mam taki problem ze moj pracodawca wczoraj oznajmił że nie chce ze mną pracować bo nic nie robie, gdzie to jest kompletna bzdura a 2 dni wcześniej obiecala mi umowe o prace. Widocznielepiej jest zatrudniać na umowe zlecenia niz o prace bo potem zmyślają bzdety na twoj temat i chcą się ciebie szybko pozbyć

 • Zenek 2021-04-13 16:56:58

  Dużo pytań bez odpowiedzi, jak zwykle na takich stropnach. Albo odpowiadanie w taki sposób, który nie jest konkretny; nie tego oczekuje się w odpowiedzi... Przykład: zwalnia bez ppodania przyczyny (umowa-zlecenie) i należy się naprawienie szkody. Ale nikt nie napisał konkretnie w jakiej formie to naprawienie? Czy pracodawca/zlecen. MUSI podać przyczynę czy nie musi, jeśli musi to na piśmie, do kiedy, jaki ma termin podania przyczyny? Zwolninli mnie bez podania przyczyny i to wszystko. |Co teraz, gdzie i w jakiej formie sie odwołać?

 • Mariusz 2019-11-18 04:09:52

  Witam Pana . Byłem zatrudniony do konca miesiaca listopad w zakładzie pracy na umowe zlecenie.3 dni temu przyszedł do mnie pracodawca nagle i powiedział ze ze wzgledu na redukcje stanowiska pracy wypowiada mi umowe . W terminie natychmiastowym. Co teraz moge zrobic ,pracowałem u niego juz pare miesiecy . około 1 roku . Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

 • Justyna 2019-04-06 21:35:21

  Re: Zwolnienie zatrudnionego na umowę zlecenie WITAM PANA mam problem podiolem prace na umowe zlecenie umowa mi jeszcze nie wygasla a pracowalem tylko 3 dni a umowe mam podpisana na miesiac i zostalem zwiolniony co moge teraz zrobic czy moge isc do sadu?

 • Irena 2019-01-13 16:08:12

  Witam, czy będąc na umowie zlecenie od miesiąca (umowa na okres 3 miesięcy i odprowadzane są składki na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe)jest obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego do zleceniodawcy? Czy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę bez podania przyczyny ?

 • Bogdan Łaski 2016-11-09 16:09:21

  Czy możliwe jest zwolnienie pracownika po przyjściu do pracy w dzień świąteczny (pracownik w pełni dyspozycyjny)? Przez rok pracy pracownik był w pełni dyspozycyjny - na telefon, zdarzały się przypadki pracy po 36h (non-stop) - czy są na to jakieś uwarunkowania prawne? Jaka powinna być forma zwolnienia - niedopuszczenia do pracy - (czy wystarczy kartka papieru opatrzona imiennym podpisem (bez pieczątki)? Czy jest możliwość zwolnienia pracownika przy wykorzystaniu telefonu? Czy są określone limity godzin pracy, wymagane przerwy itp.? Czu pracownik podejmujący pracę powinien przy podpisaniu otrzymać egzemplarz umowy? Czy dopuszczalne jest aby były zawierane dwie umowy; z jednej są odprowadzane składki, a druga jest po prostu fikcją, pieniążki dostaje się do "ręki"? Powyższe zapytania dotyczą umowy zlecenia na pracę w firmie ochroniarskiej.

 • Robert 2015-09-02 20:19:10

  WITAM PANA mam problem podiolem prace na umowe zlecenie umowa mi jeszcze nie wygasla a pracowalem tylko 3 dni a umowe mam podpisana na miesiac i zostalem zwiolniony co moge teraz zrobic czy moge isc do sadu?

 • dariusz 2014-12-18 19:33:12

  zostałem zwolniony ( byłem zatrudniony na umowę zlecenie) aja pposzedłem na zwolnienie , czy w takim przypadku mogę zostać ukarany

 • Wiolka 2012-11-27 15:58:12

  Też właśnie zostałam zwolniona z pracy umowa na zlecenie zwolnił mnie bezpodstawnie,ale uważam że zrobił to dlatego że nie zgodziłam się na jego warunki chciał żebym przychodziła dużo szybciej ze dwie godz albo dużo wcześniej za darmo byłam zatrudniona na pół etatu.Omija mnie szerokim łukiem poszłam po pieniądze które zarobiłam to zakluczył mi drzwi przed nosem i nie odbiera telefonów ode mnie.Jego żona do mnie dzwoni i staraszy mnie policją!Co mogę zrobić w takim wypadku mam prawo do tych pieniedzy i przeczytałam wyżej że mam prawo też do żądania odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie i zwrot kosztów przejazdu czy to prawda i czy mam prawo żadać zwrotu za badania sanepidowskie??

 • Dawid Kobus 2012-08-08 17:32:39

  Witam pana mam pytanie zostałem zwolniony z powodu maksymalnej ilosci pracowników ochrony w umowie mam ze jak nie przepracuje 3 miesiecy bende musiał zapłacic za umundorowanie pracownika ochrony i wtej sprawie mam pytannie jak mnie pracodawca sam zwolnił czy mi potronci z miesiecznej pensi za ten mundur ??

 • LECH GARANCZYK 2011-12-12 19:35:31

  WITAM PANA MAM PYTANIE ZOSTAŁEM ZWOLNIONY BEZPODSTAWNIE Z UMOWY ZLECENIA , CO MOGĘ ŻĄDAĆ W SADZIE OD PRACODAWCY POZDRAWIAM


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika