Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?
Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed wakacjami, wielu chętnych skusi się na tańsze wakacje last minute i wykupi wycieczkę na kilka dni przed terminem jej rozpoczęcia. Upadłość biur podróży nie jest dziś rzadkością – nawet te działające kilka lat na rynku, z dobrą renomą i, wydawałoby się, w świetnej kondycjii finansowej - może nagle zbankrutować, a wówczas nasz wymarzony wyjazd zamieni się w walkę o odzyskanie wpłaconych pieniędzy. Jak sprawdzić biuro przed wykupieniem wycieczki?
Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
Tu de facto powinniśmy szukać w pierwszej kolejności. Sprawdzimy tu, czy biuro jest zarejestrowane, czy nie toczy się jakieś postępowanie wobec biura i czy przypadkiem nie zostało wykreślone z rejestru. Te istotne dane znajdziemy w IV Dziale ewidencji: "Informacja o zakazie prowadzenia działalności objętej wpisem do rejestru oraz o wykreśleniu z rejestru na wniosek przedsiębiorcy". Jeśli biuro będzie wykreślone, czy też jeśli została podjęta decyzja o wszczęciu postępowania, powinniśmy szukać innego biura.
- Adres:
http://www.turystyka.gov.pl/ - wyszukiwarka rejestru.
Urząd marszałkowski
Dzwoniąc do urzędu, można sprawdzić, czy biuro posiada gwarancję czy też ubezpieczenie i do kiedy ono jest ważne. Im wyższa gwarancja czy suma ubezpieczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniemy zwrot wpłaconych pieniędzy. Najlepiej skontaktować się z Urzędem właściwym dla siedziby biura turystycznego.
Krajowy Rejestr Sądowy
Bardzo często biura podróży obowiązkowo podlegają wpisowi do Rejestru Sądowego. Jeśli biuro podróży jest, przykładowo, spółką z o. o., wystarczająca jest znajomość nazwy biura, aby można było sprawdzić czy znajduje się w stanie upadłości, czy też nadal funkcjonuje, a także kto jest w zarządzie spółki (takie informacje czasem mogą być bardzo pomocne, jeśli okaże się, że prezes biura już jest zamieszany w jakąś aferę, nie warto chyba ryzykować). Warto pamiętać, że w Rejestrze nie będzie spółek wykreślonych a także nie będzie informacji o dopiero złożonym wniosku o ogłoszenie upadłości. Niekiedy od złożenia wniosku do wydania postanowienia przez sąd i wpisu do Rejestru adnotacji o upadłości mija trochę czasu, w związku z czym informacje uzyskane z Rejestru nie zawsze mogą być miarodajne w opisywanych okolicznościach. Z pewnością nie należy się wyłącznie na nich opierać.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Na stronie CEIDG (LINK) znajdziemy informację o tych biurach, które prowadzone są w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto i tu zaglądnąć i sprawdzić touroperatora - czy jego wpis jest aktywny, czy nie wszczęto wobec niego postępowania upadłościowego i kto posiada pełnomocnictwo do dokonywania czynności prawnych w jego imieniu.
Krajowy Rejestr Długów
Tu także możemy sprawdzić, czy biuro podróży nie zalega z płatnościami, jednakże informacja jest odpłatna.
- Adres:
http://www2.krd.pl/
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?