Umowy

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed wakacjami, wielu chętnych skusi się na tańsze wakacje last minute i wykupi wycieczkę na kilka dni przed terminem jej rozpoczęcia. Upadłość biur podróży nie jest dziś rzadkością – nawet te działające kilka lat na rynku, z dobrą renomą i, wydawałoby się, w świetnej kondycjii finansowej - może nagle zbankrutować, a wówczas nasz wymarzony wyjazd zamieni się w walkę o odzyskanie wpłaconych pieniędzy. Jak sprawdzić biuro przed wykupieniem wycieczki?

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

Tu de facto powinniśmy szukać w pierwszej kolejności. Sprawdzimy tu, czy biuro jest zarejestrowane, czy nie toczy się jakieś postępowanie wobec biura i czy przypadkiem nie zostało wykreślone z rejestru. Te istotne dane znajdziemy w IV Dziale ewidencji: "Informacja o zakazie prowadzenia działalności objętej wpisem do rejestru oraz o wykreśleniu z rejestru na wniosek przedsiębiorcy". Jeśli biuro będzie wykreślone, czy też jeśli została podjęta decyzja o wszczęciu postępowania, powinniśmy szukać innego biura.

Urząd marszałkowski

Dzwoniąc do urzędu, można sprawdzić, czy biuro posiada gwarancję czy też ubezpieczenie i do kiedy ono jest ważne. Im wyższa gwarancja czy suma ubezpieczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniemy zwrot wpłaconych pieniędzy. Najlepiej skontaktować się z Urzędem właściwym dla siedziby biura turystycznego. 

Krajowy Rejestr Sądowy

Bardzo często biura podróży obowiązkowo podlegają wpisowi do Rejestru Sądowego. Jeśli biuro podróży jest, przykładowo, spółką z o. o., wystarczająca jest znajomość nazwy biura, aby można było sprawdzić czy znajduje się w stanie upadłości, czy też nadal funkcjonuje, a także kto jest w zarządzie spółki (takie informacje czasem mogą być bardzo pomocne, jeśli okaże się, że prezes biura już jest zamieszany w jakąś aferę, nie warto chyba ryzykować). Warto pamiętać, że w Rejestrze nie będzie spółek wykreślonych a także nie będzie informacji o dopiero złożonym wniosku o ogłoszenie upadłości. Niekiedy od złożenia wniosku do wydania postanowienia przez sąd i wpisu do Rejestru adnotacji o upadłości mija trochę czasu, w związku z czym informacje uzyskane z Rejestru nie zawsze mogą być miarodajne w opisywanych okolicznościach. Z pewnością nie należy się wyłącznie na nich opierać.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Na stronie CEIDG (LINK) znajdziemy informację o tych biurach, które prowadzone są w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto i tu zaglądnąć i sprawdzić touroperatora - czy jego wpis jest aktywny, czy nie wszczęto wobec niego postępowania upadłościowego i kto posiada pełnomocnictwo do dokonywania czynności prawnych w jego imieniu. 

Krajowy Rejestr Długów

Tu także możemy sprawdzić, czy biuro podróży nie zalega z płatnościami, jednakże informacja jest odpłatna.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Renata Kaczynska

16.7.2018 8:7:4

Re: Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Czy klub Turystyczny Solisci.pl z Krakowa organizujacy wycieczki miedzynarodowe jest wiarygodnym klubem,czy posiada Certyfikat Rzetelnosci oraz wpis do Rejestru Organizatorow Turystyki i Posrednikow Turystycznycch,czy w/w organizator posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz klientow ?

Roman Szczawiński

19.12.2017 14:18:47

Re: Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Czy Biuro Podrózy Oskard Poznań jest wiarygodne

Iwona

15.3.2017 20:4:58

Re: Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Czy biuro podróży Oskar z Poznania jest wiarygodne ?

Marek1978

27.8.2015 15:21:6

Re: Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, żeby dokonać weryfikacji takiego biura podróży, możemy zlecić to firmie ? np. Crefo. Sprawdzą za nas, czy dane biuro jest godne zaufania. Wydaje mi się, że zważywszy na to, ile można stracić, to warto się zdecydować na usługi tego typu firmy.

Janek

16.4.2015 12:39:53

Re: Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Moim zdaniem dobrym pomysłem jest sprawdzenie biura podróży przez firmę, która daje pewność w jakim stanie jest firma.

Anna Wargulska

14.7.2014 14:32:5

Re: Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Czy Biuro Podrozy Klub Senioralni 82 Poznan jest wiarygodne?

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY