E-meldunek

W razie zmiany miejsca zamieszkania bądź powrotu z zagranicy i braku meldunku w Polsce, nie trzeba już iść do urzędu. Można zameldować się przez Internet.

E-meldunek to jedna z uruchomionych przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usług, której celem jest po prostu ułatwienie życia obywatelom. Działa od początku 2018 r. Do tej pory skorzystało z niej 45 tysięcy osób.

Porady prawne

Kiedy trzeba się zameldować?

Zameldować trzeba się najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania.

Jeśli zainteresowany na stałe mieszka pod konkretnym adresem — powinien zameldować się na pobyt stały, zaś jeżeli tymczasowo mieszka pod innym adresem niż adres jego zameldowania i będzie tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące (ale nie chce zmieniać obecnego adresu zameldowania) — powinien zameldować się tam na pobyt czasowy. 

Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Co należy przygotować?

Jeżeli zainteresowany chce załatwić wszystko szybko i bez problemu, powinien przygotować niezbędne dokumenty. Po pierwsze – musi mieć Profil Zaufany. Jeśli jeszcze go nie ma, powinien założyć go.

Kolejna ważna sprawa – jeśli meldujący się jest właścicielem lub ma inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chce się zameldować – powinien dołączyć do formularza elektroniczną wersję (skan) jednego z następujących dokumentów, który to potwierdzi, na przykład:

 • umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu,
 • odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
 • decyzję administracyjną,
 • orzeczenie sądu.

Jeśli meldujący się nie jest właścicielem i nie ma też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chce się zameldować — winien dołączyć do formularza elektroniczną wersję (skan):

 • oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające jego pobyt w lokalu,
 • dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Jak się zameldować?

Formularz należy wysłać do urzędu gminy, na terenie której mieszka zainteresowany.

Należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i wybrać sekcję "Meldunek". 

Należy kliknąć przycisk „Zamelduj się”. System przeniesie meldującego się na stronę Profilu Zaufanego. Tam trzeba zalogować się na swoje konto. Jeszcze tylko kilka kliknięć i będzie po sprawie - należy:

 1. wybierać rodzaj pobytu, na jaki chce się dokonać zameldowania;
 2. zaznaczyć, kogo chce się zameldować;
 3. wypełnić pozostałe pola i dołączyć odpowiednie dokumenty;
 4. jeśli zaznacza, że chce dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy - trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie; wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały – jest bezpłatne, na pobyt czasowy – kosztuje 17 zł;
 5. sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku wnioskodawca otrzyma na swoją skrzynkę ePUAP.

Jeśli składając wniosek online dołączymy wszystkie potrzebne dokumenty – urzędnik zamelduje nas od razu po otrzymaniu zgłoszenia. Jeżeli dołączamy skany dokumentów – możemy zostać poproszeni o ich oryginały. Warto sprawdzać swoją skrzynkę na ePUAP, aby nie przegapić wiadomości z urzędu. Przez Internet możemy także sprawdzić, czy urzędnik już nas zameldował. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Żeby to zrobić również potrzebujemy Profilu Zaufanego. 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika