Wypowiedzenie umowy z ważnych powodów
Pytanie:
"Wynegocjowałem umowę o doradztwie z klientem. Klient nie wyraził zgody na formułowanie, iż wypowiedzenie umowy jest możliwe "z ważnych powodów", bez szczegółowego określenia lub podania przykładów. W moim pojęciu "ważne powody" oznaczają okoliczności, które uniemożliwiają przeprowadzenie umowy, np brak zaufania albo niezapłacenie honorarium. Czy w polskim prawie stosuje się sformułowanie "Wypowiedzenie umowy jest możliwe z ważnych powodów"? Czy istnieją inne formuły do określenia możliwości wypowiedzenia umowy jako "ostateczność"? "
Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy z ważnych powodów
Stosowanie klauzuli "ważnych powodów" jest dosyć powszechne w polskim prawie cywilnym. Wyrażenie to można zakwalifikować to pojęć niedookreślonych, którymi ustawodawca posługuje się w przypadkach, w których niemożliwe lub zbędne jest przytaczanie szczegółowych,kazuistycznych przypadków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strony stosunku zobowiązaniowego dopuściły w ramach wiążącej je umowy klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy z ważnych powodów. Należy jednak zastrzec, że takie sformułowanie może być przyczyną późniejszych problemów lub sporów na tle interpretacji tego pojęcia. Łatwa do wyobrażenia jest bowiem sytuacja, w której obie strony będą różnie rozumiały pojęcie "ważnych powodów" uzasadniających wypowiedzenie łączącego je stosunku prawnego. Aby zminimalizować negatywne skutki obowiązywania wspomnianej ogólnej klauzuli, należy spróbować w możliwie największym stopniu opisać ważne powody skutkujące wypowiedzeniem umowy. Dobrą próbą będzie choćby przykładowy opis przypadków, które strony kwalifikują jako ważne powody: np. brak zapłaty, przeszkody leżące po stronie którejkolwiek ze stron, brak współdziałania, niewykonanie umowy itp. Może to znaleźć odbicie np. w sformułowaniu: "strony dopuszczają możliwość wcześniejszego wypowiedzenia wiążącej je umowy z ważnych powodów, którymi mogą być w szczególności: „...........". Warto dodać, iż powołany tu zwrot "w szczególności" oznaczał będzie jedynie przykładowe wyliczenie, nie zaś wyczerpujące uregulowanie przypadków wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Konkluzją powołanych tu uwag będzie jednak refleksja, iż warto w sposób możliwie najbardziej precyzyjny regulować wzajemne prawa i obowiązki stron stosunków umownych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?