Wykaz chorób uprawniających do renty

Pytanie:

"Mam ciężką chorobę oczu. Starałem się o grupę inwalidzką jednak komisja nie uznała, że choroba ta jest podstawą do przyznania renty. W związku z ty proszę o wskazanie czy jest jakaś ustawa lub zarządzenie itp. w sprawie ustalenia wykazów chorób z tytułu których przysługują świadczenia rentowe. Wiem, że w Policji i Wojsku takie wykazy szczegółowe istnieją, które były w dzienniku ustaw. Czy są takie dotyczące zwykłych pracowników -nie mundurowych? Nie mam na myśli chorób zawodowych."

Odpowiedź prawnika: Wykaz chorób uprawniających do renty

O przyznaniu uprawnienia do renty orzeka Zakład Ubezpieczeń Społecznych (jego oddział) . W oparciu o zgromadzonym materiał organ ten podejmuje decyzję o przyznaniu lub nie prawa do renty.

Zgodnie z przepisami w postępowaniu o świadczenia uzależnione od inwalidztwa, a więc w przypadku ubiegania się o rentę osobę zainteresowaną kieruje się na badanie przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia po udowodnieniu przez tę osobę wszystkich innych okoliczności niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń oraz po przedstawieniu zaświadczenia o stanie zdrowia, wystawionego przez zakład społeczny służby zdrowia, a odnośnie do osób pozostających w zatrudnieniu - po przedstawieniu również dokumentacji dotyczącej charakteru i rodzaju zatrudnienia.

Nie ma przy tym wykazu chorób, których stwierdzenie u danej osoby kwalifikowałoby ją z pominięciem całej przewidzianej przepisami procedury do przyznania jej prawa do renty.

Odwołanie od decyzji 

Jeśli komisja lekarska ZUS nie uznała, że Pańska choroba oczu jest podstawą do przyznania renty, może Pan złożyć odwołanie. W odwołaniu musi Pan wskazać, dlaczego nie zgadza się z decyzją komisji lekarskiej. Może przedstawić nowe dowody, które potwierdzają, że Twoja choroba oczu powoduje trwałą niezdolność do pracy.

Do odwołania może Pan dołączyć opinię innego lekarza specjalisty, który potwierdzi, że Pańska choroba oczu jest poważna i powoduje trwałą niezdolność do pracy. Możesz również zasięgnąć opinii organizacji pozarządowych, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi.

Jakie choroby niezawodowe są najczęściej podstawą do uzyskania renty

ZUS udostępnia corocznie raporty dotyczące przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy. Na podstawie raportu z roku 2022, najczęstszymi chorobami niezawodowymi, które były podstawą do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, były:

 • Choroby układu krążenia
 • Choroby układu nerwowego
 • Choroby narządu ruchu
 • Choroby psychiczne i zaburzenia zachowania
 • Choroby nowotworowe
 • Choroby układu oddechowego
 • Choroby układu pokarmowego
 • Choroby skóry i tkanki podskórnej
 • Choroby endokrynologiczne
 • Choroby hematologiczne
 • Choroby zakaźne i pasożytnicze
 • Choroby układu moczowo-płciowego
 • Choroby siatkówki
 • Choroby rogówki
 • Choroby zaćmy

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Tomek ze śląska 2022-08-29 14:39:39

  Jestem po ciężkim wypadku po którym miałem pęknietą czaszkę,kości skroniowe uszkodzenie ucha wylew krwi do mózgu i silne stłuczenie mózgu i pienia mózgowego byłem nieprzytomny pod aparatami 14 dni,po odzykannuu przytomności mialem całkowita amnezję i cofnalem sie iles lat wstecz,uczylem sie pisac ,mowic i funkcjonować bylem sparaliżowany jednostronnie ,wszystko prawie mineło nie całkiem ponieważ niektóre niedowłady są a w szczególności mam problemy z pamięcia i myśleniem jestem bardzo nerwowy,choć na szczęscie padaczki nie mam bralem prawie 30 lat silne leki psychotropowe na odbudowe mózgu itp co spowodowało uszkodzenie wątroby i żoładka oraz mam silńy refluks pracuje juz 28 lat ale jest mi cięzko w każdej pracy ponieważ mam cały czas\problemy z pamięcią i zapamietywaniem niema żadnego zasiłku ani renty i wciąz biorę leki tym razem na wąrtrobe i żoładek ostatni mam takie objawy jak przy nowotworze żoładka i gardła boje sie wszelkich diagnoz bo mam jeszcze dwoje dzieci na wychowaniu w tym jednego synka który ma 7 lat.Proszę o poradę i wskazówki -dziekuje.

 • Krzysztof 2022-06-24 07:24:29

  Niepełnosprawność dostać może prawie każdy, gorzej z ZUS-em. Aby dostać rentę nie wystarczy być ciężko chorym. Trzeba również dać wiary orzecznikowi, że praca w innych zawodach, będzie utrudnieniem spowodowanym przez chorobę, a nawet wręcz uniemożliwi podjęcie pracy oraz przekwalifikowania się na inny zawód. Ja mam Raka krwi, padaczkę ropne przewlekłe zapalenie ucha środkowego, jednak przy kompie, telefonie, w biurze teoretycznie mogę pracować. Problemem jednak jest, kto NAS zatrudni, gdy nie mamy znajomości tak jak inni ludzie. Dlatego ja uważam, że to nie choroba jest przeszkodą w pracy tylko zatrudnianie przez nepotyzm, kumoterstwo a wręcz korupcję - za łapówkę.

 • Trup 2022-01-14 17:16:51

  Wegetacja na minimalnej k. , nalezyvsie renta?

 • stefan 2021-04-07 19:33:51

  na dne moczanową moge ubiegac się o ręte mam61 lat

 • Irena 2020-02-28 03:19:59

  Rak złośliwy ślinianki przyusznej ACC. Ślinianka została usunięta i jestem po radioterapii. Mam 56 lat i 37 letni staż pracy. Pracuję fizycznie przy taśmie produkcyjnej. Czy jest szansa otrzymania renty?

 • m kopec 2019-05-18 15:51:35

  Witam. Od 15 lat choruję na zespół maniakalno depresyjny. Czy kwalifikuję się na rentę inwalidzką ?

 • Bożena 2019-02-15 07:56:54

  mam chore nerki piasek i kamienie nerkowe jestem po operacji watroby czesc jej nie mam wrzody żoładka i do tego zaawansowana astme oskrzelowa blokady w lokciach czeste zapalenia cewki moczowej czy na to mozna miec orzeczenie o niepelnosprawnosci

 • martaitosia@wp.pl 2019-01-19 12:20:10

  czy WZJG uprawnia do starania się o rentę ?

 • Aleksandra 2019-01-16 17:22:41

  Witam , od kilku lat odczuwam silny ból kolan, odsyłano mnie od lekarza - do lekarza ortopedy , w końcu trafiłam na doktora , który stwierdził CHONDROMALACJE II stopnia , leczenie bardzo długotrwałe i kosztowne , niezdolność do pracy , jestem ubezpieczona w KRUS-ie , czy przysługuje mi prawo do wypłaty ubezpieczenia ?

 • MONIKA 2018-12-04 20:23:58

  Witam Pana! Mam pytanie odnośnie mojego stanu zdrowia i prawa do renty. Miałam kilka lat temu wypadek samochodowy w wyniku czego mam niesprawną rekę wytworzył mi się staw rzekomy lekarz ortopeda poinformował mnie ze w przyszłości będę musiała poddać się trzeciej operacji gdzie będę miała wstawiany sztuczny staw łokciowy bo nadal nie nam pełnego zrostu kości ramiennej ,duże ubytki kostne miałm pobierane przeszczpy z talerza kosci biodrowej ale to nic nie dało. Czy należy mi się renta wcześnie byłam ubezpieczona w KRUSIE prowadziłam gospodarstwo rolne teraz mogę wykonywać tylko lekkie prace .

 • Stanisława 2018-06-08 20:32:53

  Mam padaczkę,zaburzenia psychiczne,depresję,nerwicę lękową,naczyniaka móżdżku oraz kręgosłup nadający już jedynie się do operacji,w którym występuje przepuklina,jest wygięty całkowicie w bok.1-szy i 2-gi krąg są złamane,4-ty i 5-ty obniżyły się.Nastąpiło zwyrodnienie całego kręgosłupa i innych kości .Ledwo co się poruszam.Komisja ZUS orzekła,że jestem zdolna do pracy.Mam 53 lata i 25 lat pracy.

 • Grzegorz 2018-03-08 14:17:38

  W Polsce dają rentę tylko umierającym, inny nie dostanie. PO i PSL stworzyli w ZUS takie przepisy rentowe, typowy holokaust na Polakach.

 • Katarzyna z opols 2018-02-14 19:24:13

  Zespół Recklinghausena, skolioza plus padaczka. Czy można starać się o rentę?

 • Urszula 2018-01-05 03:15:29

  Mam 60 lat ..Badania wykazaly ze mam wielopoziomową dyskopatię i jamistosc rdzenia kręgowego ..czy przy tej chorobie mogę się ubiegac o rentę ?

 • Tomasz Czerwonobr 2017-12-19 16:34:20

  mam 42 lata23 lata stażu pracy stwierdzoną chorobę zawodową astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa ,problemy z zastawką serca ,niedowład lewej ręki po wypadku samochodowym .czy mogę starać się o rentę na ogólny stan zdrowia

 • /andrzej 2017-12-03 10:56:22

  Od 2002 roku choruję na cukrzycę typu 2, mam nadciśnienie tętnicze oraz Hiperlipidemię Mieszaną. Mam 55 lat oraz 30 letni staż pracy. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o rentę?

 • Ela 2017-11-27 21:27:42

  witam mam pytanie mam 50 lat i 36,5 roku stazu pracy mam choroby astma oskrzelowa zwyrodnienia wielostawowe kolana biodra barki kregoslup gora i dol alergia hashimoto e06 nadplytkowosc leukocydoza czy mam szanse na rente dziekuje

 • ilona 2017-08-10 22:55:35

  Od trzech lat lecze sie na kolana, a mianowicie ma boczne przyparcie rzepek w obu kolanach. Jestem po artroskopi jednego kolana ale niestety okazalo sie ze mam chondromalacje I stopnia ( zmiekczenie chrzastki rzepki i klykcia kosci udowej) Prawdopodobnie tak samo jest z drugim kolanem. Od 6 lat mam problemy z kregoslupem a mianowicie mam dyskopatie wielopoziomowa. Dodam ze mam 25 lat i dotychczas jeszcze nie bylam zatrudniona wlasnie z powodu chorob. Czy przysluguje mi z tego tytulu renta chorobowa?

 • eliza 2017-07-31 19:52:59

  mam 56 lat i 35lat pracy mam nadcisnienie,początki miażdżycy ,niedokrwienie dolnej sciany serca ,zwapnienia płuc,przemieszczenie krążkamiedzy kręgowego szyjnego ,bóle pleców i mostka drentwienie nóg irąk .Ostatnia diagnoza fibromalgia .Bol jest tak dokuczliwy że nie jestem wstanie iść do pracy ciągle czuję się zmęczona Czy tego tytułu mogę otrzymać rente

 • olga 2017-07-16 21:10:16

  witam mam problemy z biodrem od 20lat czy moge sie starac o rente

 • ZYGUL34 2017-06-11 16:23:29

  WITAM JAESTEM PO CAŁKOWITEJ RESEKCJI TRZUSTKI W 2010 ROKU PO MARTWICZYM STANIE ZAPALNYM , MAM CUKRZYCE TYP3 I JESTEM NA INSULINIE OKOŁO 115 JEDNIOSTEK NA DOBE, CHORUJE NA DNE MOCZANOWĄ I MIAŁEM JUŻ TRZY OPERACJE NA KOLANA TERAZ BĘDE MIAŁ KOLEJNĄ. W 2014 OPERACJA PRZEPUKLINY BRZUSZNEJ CZY W MOJIM STANIE MAM SZANSE NA STAŁĄ RĘTE od 2010 ROKU MAM RĘTE ALE CO ROKU MUSZĘ STAWAĆ NA KOMISJE.POZDRAWIAM

 • Aga 2017-05-07 20:22:39

  czy pochp uprawnia do renty chorbowej

 • Magda 2017-04-15 06:53:01

  Witam od 5 lat choruje na RZS ,Zespół Sójgrena a ostatnio po obserwacjii w szpitalu stwierdzono zespół Przedsionkowo-ślimakowy Mój REUMATOLOG SUGERUJE CHOROBE MENIERA czy mam szansę na rente ?

 • monia03034 2017-04-13 16:38:05

  Witam mam 40 lat a od 15 lat choruje na RZS cały czas pracowałam fizycznie, ale od 2 lat przeszłam na opiekę na mamę.Mój stan zdrowia się pogorszył czy jest szansa abym kiedyś w przyszłości dostała rentę?

 • renata rogozno wl 2016-10-20 00:54:46

  Mam skrzywienie kręgosłupa które zostało ujawnione przy prześwietleniu płuc i miałam juz przekrzywiony kręgosłup w prawą stronę, Od tego zaczęły się moje wszystkie choroby Zaczęła się dna moczanowa, za atakowane mam ,opuchliznę stawów palców dolnych ,opuchlizna kostek jak i rąk i nadgarstek, stawy kolanowe , stawy biodrowe, stawy łokciowe, kręgosłup , , kręgi łopatkowe oraz kręgi szyjne ,oczy nie widzę dobrze na lewe oko , żle słyszę , niewydolność serca powiększoną aortę , męczę się przy chodzeniu, jak również mój organizm jest słaby przez pocenie jestem coraz słabsza.Odwołałam się od tego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,mam umiarkowany na stałe 05-Rruchowy , teraz mi zmienili na 02-P.przchychiczny . Z wiązku z tym czy należy mi się renta socjalna z MOPS , mam obecnie 58 lat i mój stan zdrowia ulega pogorszeniu. Proszę o szybką odpowiedz

 • Ryszard Dziubałto 2016-10-08 22:13:48

  jestem powyłonieniu stomi i wycięciu guza jelitagrubego zag śledzonowego plus 12 wl ewów cheapimioterapi cy przysługuje mi renta chorobowa mam 59 lat i33lata pracy

 • karolina 2016-10-02 21:29:05

  czy z epilepsja ubiega sie o rente w niemczech?

 • MADZIAAg 2016-07-04 21:49:56

  Witam mam 17 lat.Mój problem polega na nogach.Już wyjaśniam .: Gdy miałam 14 lat zaczeły sie moje kłopoty z kolanami skręcułam stan kolanowy w prawej nodze .Chodziłam na rehabilitacje niestety nic nie pomogła .Zostałam skierowana na zabieg .Jakiś czas miałam spokój .Niestety znowu mam skrecony stan kolonowy w prawej nodze teraz jest troszke gorzej ponieważ miałam ''kolano jak głowe'' .Jest jeszcze kwestia lewego kolano ponieważ też miałam skręcony stan kolanowy i mam zaplanowaną operacje .niestety nie mam pełnej sprawnosci w nogach poniewaz nie moge za duzo chodzic jezdzic na rowerze a jestem młodą dziewczyną i chciałabym kożystac z życia ...chciałam się dowiedziec czy mogę dostac rente lub jakieś zasiłki.nie jestem w stanie na praktyce ustac 8 godzin (odbywam praktyke jako cukiernik)prosze o pomoc.

 • aska 2016-05-19 14:57:19

  Co jest potrzebne aby udowodnić fibromialgię na komisji

 • bzyk 2016-01-30 17:16:05

  czy na zaburzenie widzenia przestrzennego ,brak rdzenia dna obu oczu i astygmatyzm obuoczny mozna dostac grupe?

 • wiesia 2015-12-26 19:46:00

  jestem zakażona wirusem wzw b czy mam podstawy do ubiegania sie o rentę?

 • monika 2015-11-15 11:33:20

  Wiatm, choruję na zaburzenia depresyjno-lękowe mieszane od kilku lat, czy przysługuje mi renta? Mam jeszcze przepukline piersiową. Dziekuję za informację Pozdr Monika

 • jur 2015-11-10 14:14:18

  mam chorobe nieuleczalną Haley-haley czy moge sie ubiegać o rente

 • beata 2015-09-17 10:35:23

  mam niedokrwistość mózgu miażdżyce nadciśnienie tętnicze drugiego stopnia i 4 miesiące temu złamałam prawą rękę[jestem prawo ręczna].Od siedmiu miesięcy jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym.Mam 46 lat,jestem kobietą.

 • Bozena 2015-07-01 17:49:19

  mam ziarniaka wegenera,nadcisnienie,osteoporoze,reumatoidalne zapalenie stawow,nie mam 5 lat pracy w ostatnim 10 leciu i dlatego nie mam zadnej renty.Co 3 miesiace jezdze do warszawy na badania kontrolne.Teraz jade co 1 tydzien 4 razy bo nastapil nawrot choroby i podaja mi lek we wlewie(chemia)To wszystko kosztuje ,jestem zadluzona u rodziny i nie wiem co dalej.

 • piotr 2015-05-18 18:52:42

  z aczałem dializy nerek na razie 2 razy tygodniowo docelowo 3 razy czy należy misię renta

 • JASTRZEBSKA HANIA 2015-04-30 19:57:23

  CZY Z CHORBĄ FIBROMIAGIA MOGĘ UBIEGAĆ SIĘ O RĘTĘ MA54 LATA I PRZEPRACOWNE 21 LAT

 • Gabriela 2015-04-05 12:30:23

  witam miałam 2 zabiegi na żylaki i jeszcze nie ominie mnie zabieg nogi nie są sprawne tak jak powinny czasami nie mam czucia i nogi mi drętwieją ból nie samowity.Czy w tym przypadku można starać się o rente lub zasiłek stały?

 • blondi 2015-04-01 20:59:30

  Czy nowotwór złośliwy piersi kwalifikuje się do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy?Jakie papiery trzeba złożyć.?

 • agnieszka wróbel 2015-02-27 12:32:19

  dyskopatia kręgow ledziowych ,przepoklina pachwinowa .

 • Agnieszka 2015-02-10 16:33:18

  witam. czy POchP kwalifikuje do renty??

 • alwina 2015-01-21 13:05:04

  Witam. mam Dyskopatie szyjną wielopoziomową. Jestem obecnie po operacji. Dyscektomia i spondylodeza międzytrzonowa c4-c5, c5-c6,c6-c7 (klatki PEEK rabea) czy przysługuje mi renta

 • Sylwia 2014-12-07 20:42:44

  Witam Czy po przebyciu zapalenia trzustki z wysiękiem oraz wykryciu naczyniaka wątroby przysługuje prawo do renty?

 • Henryk 2014-12-03 22:49:22

  Byłem kiedyś chory na paciorkowca czy przysługuje mi renta

 • Henryk 2014-12-03 22:46:09

  byłem kiedyś chory na posocznice czy przysługuje mi renta

 • Mariola 2014-02-07 15:55:35

  Mam sarkoidoze płucną powiękoszone węzły czy należy mi się renta albo jakieś dodatki.

 • marta 2014-02-01 11:18:38

  Mam małopłytkowość immunologiczną.Stwierdzono ją po moim powrocie z pracy za granicą w szklarni.Czy mogę starać się o stopień niepełnosprawności? Jeżeli tak to jakie dokumenty będą potrzebne? Z góry dziękuję za pomoc.

 • Krystyna 2014-01-08 16:54:58

  Czy na RZS mogę dostać rentę?Mam 57 lat i 26 lat stażu.

 • malgosia 2013-11-28 12:13:51

  Witam, Czy żylaki kończyn dolnych głębokie kwalifikują się do renty?

 • justyna37 2013-11-23 18:59:14

  czy zakrzepica żył głębokich kwalifikuje się do renty?, lub grupy inwalidzkiej?

 • manius 2013-11-12 07:27:12

  Czy dystonia ogniskowa kręczu karku kwalifikuje się do renty

 • Geno 2013-08-31 10:40:23

  Mam nowotwora jelita grubego. Czy to kwalifikuje mnie do renty?

 • anna 2013-08-25 20:47:59

  czy nowotwór jelita grubego nieoperacyjny kwalifikuje się do renty

 • wiola 2013-07-20 18:30:22

  mam chorobe oczu od urodzenia toxoplasmoze i mam niezdolnosc do pracy teraz staram sie ogrupe

 • mona 2013-06-29 11:25:40

  mam przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C.czy nalezy mi sie renta.

 • misiek 2013-05-23 16:03:59

  mam kręcz karku , czy należy mi się renta ?

 • woocash 2013-05-13 23:58:21

  witam pisze to w imieniu mojego taty ,z gory przepraszam za bledy w pisowni,mam pytanie co do renty a mianowicie jezeli osoba ma chora trzustke a dokladnie zostaly usuniete z trzustki wzrosty dodatkowo zostal wykonany zabieg 'zespolenie jelit' niemam pojecia co to znaczy :).po okresie szpitalnym tata dostal 2 grupe inwalidzka stopien umiarkowany.otrzymal rente na 8 miesiecy poczym po uplywie czasu przedluzono rente na 12 miesiecy po uplywie 12 miesiecy stweirdzono iz renta sie nienalzy.po zabraniu renty tata dostal prace w zakladzie chronionym ktory byl jako jedyny zakladem chronionym w miescie ,ktory uwzgednial 2 grupe inwalidzka.ale nadszedl czas kiedy to panstwo zabralo dotacje 2 grupy inwalidzkiej wiec zwolnili mojego tate i 18 innyh osob.Co do ZUSU odebrali mojemu tacie rente on niemoze znalesc pracy w zakladzie chronionym poniewaz panstwo zabralo dotacje 2 gupry inwalidzkiej do normalnej pracy niemoze isc bo lekarze niechca podpisac papierow ze jest zdolny do pracy :). jestem ciekaw na jakiej podstawie ZUS stwierdzil ze renta sie nienalezy ,moze ze trzustka sie zregenerowala? co raczej jest niemozliwe.prosze o pomoc jezeli ktos moze wytlumaczyc mi ze naprawde renta sie tacie nienalezy lub jak ma ktos znalesc prace w takiej sytuacii. z powazaniem lukasz

 • Monika 2013-04-28 12:40:56

  Witam czy mając przewlekłą niewydolność żył kończyn dolnych i nawrotowe żylaki mogę starać się o rentę?

 • gonia32-74 2013-04-03 22:47:28

  Witam mam 37lat i stwierdzono u mnie sarkoidozę węzłowo-płucna(tomografia wyszła nie ciekawie)od miesiąca jestem na zwolnieniu pracuje w firmie chemicznej więc raczej szybko tam nie wrócę czy po długim zwolnieniu dostane jakąś rentę( na pewno po dłuższym zwolnieniu lekarskim dostane wypowiedzenie)

 • ines.aga 2013-04-03 15:46:31

  od 18 roku choruje na torbielowatosc nerek choroba dziedziczna po mamie ktora zmarla majac 34 lata ja mam 33 teraz dializy jeszcze nie sa stosowane poniewaz uwazam na zywnosc ale mam za to tetniaki w mozgu 2 ,zostalam zoperowana w maju i we wrzesnleiu ,spowodowalao to lekki wylew ...... jakos sie zbieram po malu ....cierpie jeszcze na wysokie cisnienie i biore caly czas leki na serce itd... dziekuje za odpowiedz..

 • paulinka33172 2013-03-31 14:26:04

  czy anemia złośliwa kwalifikuje się do renty???

 • jolanta 2013-03-06 15:47:19

  Mojemu meżowi zdiagnozowali sarkoidozę węzłowo-płucna ma on 38 lat czy należy mu się jakiś stopień niepełonsprawnści

 • Violetta 2013-02-28 21:57:15

  Czy plantar fascitis uprawnia do renty w UK?

 • teresa 2013-02-20 10:04:49

  czy dyskopatia kregow szyjnych c-5 .c-6 i c-7 daje podstawe do ubiegania sie o rente mam 45 lat a staz pracy mam nie cale 10 lat

 • mp42 2012-12-19 20:30:46

  Cy spodziectwo jest inwalidztwem ?

 • mp40 2012-12-19 18:35:36

  czy spodziectwo jest inwalidztwem ?

 • dora 2012-11-05 14:26:25

  mam 36lat stwierdzono sarkoidoze czy przysługuje mi renta prosze o odpowiedz

 • basia 2012-09-13 11:46:10

  czy dyskopatia kregow szyjnych i ledzwiowych daje podstawe do ubiegania sie o rente z krusu?

 • magda 2012-09-03 13:28:32

  jestem rolnikiem,płacę składki 13 lat,w gospodarstwie pracuję od dziecka,od 10 lat choruje(ale nie leczę się ,bo na tą chorobę skutecznego lekarsta nie ma)na fibromialgię,czy w związku z tym,mogę ubiegać się o rentę?stan mojego zdrowia zkażdym rokim jest gorszy,czuję się coraz gorzej,coraz mniej mogę pracować.

 • KB 2012-08-01 10:04:02

  Czy sarkoidoza węzłowo płucna i ślinianek przyusznych uprawnia do otrzymania renty . Mam 34 lat pracy,jestem na encortonie,przebywałam 9 m-cy na zwolnieniu lekarskim,po odstawieniu leków może być nawrót.Czy otrzymam rentę?

 • marta 2012-06-03 15:17:47

  czy mając przewlekłą niewydolność żylną C3 obu kończyn dolnych i nawrotowe żylaki obu kończyn dolnych mogę ubiegać się o rentę?

 • roman 2012-05-20 13:40:15

  czy chorujac na przewlekle zaostrzone zapalenie trzustki i dwunastnicy przysluguje mi znaczny stopien niepelnosprawnosci dawnie I stopien

 • monika 2012-03-14 14:36:08

  tez mam te chorobe i tez chcialabym to wiedziec

 • Gosia z zachodnio 2012-02-10 07:23:04

  Nabawiłam się choroby Meniere'a. Nie jestem w stanie samoczynnie egzystować. Ciągle musi ktoś ze mną być i mnie pilnować a w razie ataków musi wiedzieć co robić. Czy na tą chorobę mogę mieć orzeczenie o niepełnosprawności i rentę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika