Renta

Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

Co w razie, gdy masz prawo zarówno do renty rodzinnej, jak i renty socjalnej?

Po śmierci rodzica osoba niepełnosprawna może otrzymać rentę rodzinną. Jest ona wypłacana do końca życia osoby niepełnosprawnej, a nie tak jak w przypadku osoby zdrowej do 25 r.ż. w przypadku nauki.

Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych w przepisach emerytalno-rentowych.

Zgodnie z tymi przepisami w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Ile wyniesie renta w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej oraz renty socjalnej?

W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, żeby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a więc od dnia 1 marca 2018 r. kwoty 2.059,60 zł. 

Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, tj. obecnie 102,98 zł.

Renta socjalna nie przysługuje dopiero wtedy, gdy kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - wyjaśnił resort pracy.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

aleksander

16.5.2018 12:28:36

Re: Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

witam.obecnie przy zbiegu praw do rent rodzinnej i socjalnej swiadczeniobiorca otrzyma ponsd 2000pln (zapewne brutto). ja,obecnie emeryt po 27 latach pracy otrzymuje z zus brutto 1080pln a jako niepelnosprawny o st.znacznym od ops zasilek piel.w kwocie po 153pln, nizszy o dodatku piel.od lat. kiedy wiec zmienia sie swiadczenia, kiedyz nastapi zrownanie wszelkich praw obywatela? pozdrawiam. a.m.piskorski z Oświęcimia, tel.698 509 820, mam nadzieje ,iz zyskam wiazaca ospowiedz.pozdrawiam


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 27.1.2005

  A co jeśli przysługuje Ci kilka świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Zbieg prawa do kilku świadczeń z FUS

  Nie sposób uniknąć i takich sytuacji, gdy jednej osobie przysługiwałoby kilka świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dla takich właśnie sytuacji ustawodawca stworzył pewne „reguły (...)

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 6.7.2018

  Od kiedy wyższa renta socjalna?

  Nowelizacja przepisów podnosi rentę socjalną do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł.

 • 27.5.2017

  Dla kogo renta rodzinna?

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)