Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

Co w razie, gdy masz prawo zarówno do renty rodzinnej, jak i renty socjalnej?

Po śmierci rodzica osoba niepełnosprawna może otrzymać rentę rodzinną. Jest ona wypłacana do końca życia osoby niepełnosprawnej, a nie tak jak w przypadku osoby zdrowej do 25 r.ż. w przypadku nauki.

Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych w przepisach emerytalno-rentowych.

Porady prawne

Zgodnie z tymi przepisami w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Ile wyniesie renta w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej oraz renty socjalnej?

W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, żeby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a więc od dnia 1 marca 2018 r. kwoty 2.059,60 zł. 

Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, tj. obecnie 102,98 zł.

Renta socjalna nie przysługuje dopiero wtedy, gdy kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - wyjaśnił resort pracy.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aleksander 2020-05-16 12:28:36

    witam.obecnie przy zbiegu praw do rent rodzinnej i socjalnej swiadczeniobiorca otrzyma ponsd 2000pln (zapewne brutto). ja,obecnie emeryt po 27 latach pracy otrzymuje z zus brutto 1080pln a jako niepelnosprawny o st.znacznym od ops zasilek piel.w kwocie po 153pln, nizszy o dodatku piel.od lat. kiedy wiec zmienia sie swiadczenia, kiedyz nastapi zrownanie wszelkich praw obywatela? pozdrawiam. a.m.piskorski z Oświęcimia, tel.698 509 820, mam nadzieje ,iz zyskam wiazaca ospowiedz.pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika