Ubezpieczenia społeczne: Renta - Artykuły

Dla kogo renta rodzinna?

22.4.2024

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Przy ocenie prawa (...)

Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

12.2.2024

Renta inwalidzka przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uznaje (...)

Jak uzyskać rentę i emeryturę przyznawaną w szczególnym trybie?

11.1.2024

Renta z tytułu niezdolności do pracy, emerytura, renta rodzinna są świadczeniami z ubezpieczenia społecznego, które są przysługują po spełnieniu określonych przesłanek. Podstawową przesłanką jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu z określonego tytułu np umowy o pracę. Ustawodawca (...)

Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

27.12.2023

Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych w przepisach emerytalno-rentowych.

Można zamienić rentę uczniowską na socjalną

18.12.2022

Od 16 grudnia 2022 r. można wnioskować o zamianę renty uczniowskiej na socjalną. Zamiana przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do renty uczniowskiej – niezależnie od tego, czy jest to renta przyznana na stałe, czy okresowa.

Jak uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

2.11.2022

Jeżeli nie możesz pracować ze względu na swój stan zdrowia, to możesz otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dowiedz się, kto i jak może ją dostać.

Zaświadczenie ze szkoły dla zachowania renty rodzinnej

17.9.2022

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca września złożyć tam wniosek o dalszą wypłatę renty. Trzeba do niego dołączyć zaświadczenie ze szkoły potwierdzające dalszą naukę. Jeśli komplet dokumentów wpłynie z opóźnieniem, (...)

Nowe zasady zawieszania i zmniejszana renty socjalnej

8.1.2022

Od 2022 r. obowiązują korzystne zmiany dla osób dorabiających do renty socjalnej. Stosuje się te same zasady, które dotyczą dorabiających do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla wielu osób oznacza to możliwość osiągania dodatkowych przychodów i (...)

Przeliczenie emerytur nie dla wszystkich

18.8.2021

Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. (...)

Wyższe świadczenia z ZUS

2.3.2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Od 1 marca 2021 r. świadczenia są wyższe o ponad 4 proc. Minimalna emerytura wzrosła o 50,88 zł. Jakie świadczenia będą wyższe?

Przedłużona wypłata świadczeń ZUS...

6.4.2020

31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy, na podstawie których w określonych sytuacjach następuje wydłużenie ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanych przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS. Dzięki temu, wydłuża (...)

Waloryzacja 2020

19.2.2020

Od 1 marca 2020 r. ZUS zwaloryzuje emerytury i renty. Podwyższy świadczenia, które przyznał przed 1 marca 2020 r., jeżeli uprawniona osoba uzyskała do niego prawo do 29 lutego 2020 r. Decyzję waloryzacyjną zainteresowany otrzyma razem z decyzją o dodatkowym rocznym świadczeniu (...)

Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

11.9.2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi szereg programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W ślad za uruchomionymi programami idą zwiększone wydatki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych.

Emerytury i renty w 2019 r.

17.7.2019

Poznaj obowiązujące kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków do emerytur i rent, kwotę bazową, wysokość renty socjalnej i świadczenia przedemerytalnego, a także kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz kwoty (...)

Świadczenia wypadkowe

9.7.2019

Dowiedz się, na jakie świadczenia mogą liczyć poszkodowani objęci ubezpieczeniem z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Kto otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne?

26.4.2019

W maju 2019 r. , na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2019 r., ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie pieniężne emerytom, rencistom oraz innym osobom, którym wypłaca świadczenia określone w tej ustawie.

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od marca 2019 r.

27.2.2019

Od dnia 1 marca 2019 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2019 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym (...)

Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego

27.11.2018

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zapewniają (...)

Dla kogo renta socjalna?

2.10.2018

Kto nie może pracować ze względu na stan zdrowia, nie mając prawa do innych świadczeń ZUS, może w pewnych przypadkach ubiegać się o rentę socjalną. 

Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

24.9.2018

Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych (...)

Prawo do renty po zmianach

29.12.2017

1 grudnia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 29 września 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Sprawdź co się zmieniło w zakresie powstania, (...)

Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

20.12.2017

Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. To część emerytury lub renty, której nie można zająć w ramach egzekucji sądowej lub administracyjnej. Nie można (...)

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

27.5.2017

Prawa osób niepełnosprawnych gwarantowane są m.in. w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych, konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (...)

Jakie kwoty można odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej

20.2.2017

Osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mają prawo do skorzystania w rozliczeniu PIT 2016 z odliczeń podatkowych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Niektóre odliczenia w ramach tej ulgi są limitowane, inne nie.

Emerytury i renty za granicą

31.8.2014

Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce. Praca w każdym (...)

Kiedy wdowcy mają prawo do renty rodzinnej?

2.6.2014

W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego jest jego małżonek (wdowa lub wdowiec) spełniający warunki wskazane w niniejszej poradzie. Co istotne, warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę (wdowca) jest, poza spełnieniem przesłanek określonych w art. (...)

KRUS czy ZUS - opinia prawna

25.5.2010

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu rolników podlegają rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich domownicy. Takiemu ubezpieczeniu podlega także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną (...)

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

14.8.2009

Ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości. Osoby, które opłacają składkę, zapewniają sobie w ten sposób dochód w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast Ubezpieczenie rentowe (...)

Najniższa i najwyższa renta z tytułu niezdolności do pracy

27.1.2005

Aby świadczenie można było w przyszłości w ogóle otrzymać należy spełnić dwie podstawowe przesłanki jakimi są podleganie ubezpieczeniu z tytułu niezdolności oraz opłacanie składki na takowe ubezpieczenie. Składka pełni tutaj rodzaj ceny za gwarancję jaką jest przyszłe świadczenie. (...)

Renta z tytułu niezdolności do pracy

27.1.2005

Świadczenie to przysługuje osobie, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Dlatego też ze względu na stan zdrowia i możliwość wykonywania pracy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika