Zwrot nienależnie pobranych świadczeń - oddaj emeryturę lub rentę, gdy Ci się nie należy

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu, wraz z odsetkami, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Według prawa cywilnego świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Co jest nienależnie pobranym świadczeniem w ubezpieczeniach społecznych?

Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

 • świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania,
 • świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

O właściwym pouczeniu w sprawie braku prawa do pobierania świadczenia można mówić dopiero wówczas, gdy organ rentowy poprawił i doprecyzował treść pouczenia w taki sposób, że stało się ono czytelne, jasne i zrozumiałe dla ubezpieczonego.

Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych:

 • za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane,
 • w pozostałych przypadkach, za okres dłuższy niż ostatnie 3 lata.

Ponadto według prawa cywilnego, którego zasady mają tu zastosowanie nie można żądać zwrotu świadczenia:

 • jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;
 • jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;
 • jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;
 • jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

Jak dokonuje się zwrotu nienależnie pobranych świadczeń?

Kwoty nienależnie pobranych świadczeń ustalone prawomocną decyzją oraz kwoty odsetek i kosztów upomnienia, podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń, a jeżeli prawo do świadczeń nie istnieje - ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Nienależnie pobrane świadczenia mogą być zabezpieczane hipoteką przymusową i ustawowym prawem zastawu, z wyjątkiem przypadku, gdy podlegają potrąceniu z bieżąco wypłacanych świadczeń. Ma to wpływ między innymi na moment przedawnienia o czym dalej.

Co w przypadku, gdy pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przez inną osobę niż ubezpieczony?

Jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot.

Na przykład jeżeli pracodawca wyda świadectwo pracy sprzecznie z przepisami Kodeksu pracy, to taki fakt powoduje obowiązek pracodawcy wyrównania nienależnie pobranego świadczenia ubezpieczeniowego przez pracownika.

Czy należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń ulegają przedawnieniu?

Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej należność. Należności te ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności.

Nie ulegają przedawnieniu należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednakże po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.

Zakład może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub części, odroczyć termin ich płatności lub rozłożyć je na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Pamiętaj, że:

 • Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej należność. Jednakże nie ulegają przedawnieniu należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem,
 • Jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający te świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, kwoty nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych podlegają zwrotowi bez odsetek za zwłokę.

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 r., Nr 137, poz. 887 ze zmianami).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • siwy 2020-03-03 17:31:42

  Witam serdecznie mam pytanie co ma zrobić ktoś komu ZUS przelał wyższą emeryturę o 1000zł? Na jakie konsekwencje może się ta osoba narazić w razie nie poinformowania ZUS o tej pomyłce bardzo proszę o pomoc.

 • Anonim 2020-01-17 10:33:31

  Witam! Moja sasiadka pobiera rente po zmarlym ojcu. Nie uczeszcza przy tym do zadnej szkoly(ma skonczona zawodowke i to jedyna ukonczona szkola). Co semestr sie zapisuje do innej. Jest to rodzina, ktora w wiekszosci przeznacza pieniadze na alkohol i narkotyki. Czy takie pobieranie swiadczenia jest legalne?

 • Nina 2020-01-11 04:35:18

  Witam serdecznie, Moja sytuacja jest troche inna. Mianowicie : moj maz zmarl 11 listopada 2017 roku .Mieszkamy od 8 lat w Australii. Zus przekazywal emeryture meza na jego konto. Po smierci meza jest tam nadplata. W jaki sposob nalezy zwrocic do zus nienalezna emeryture? Ja - zona utracilam prawo dostepu do konta bankoweg i to konto zawiera obecnie tylko pieniadze z Zus. Czy ZUS moze zwrocic sie do banku bez mojego udzialu? Prosze o porade.

 • Patryk 2019-12-06 06:09:54

  Witam ! Pobierałem rentę rodzinna i miałem 1 miesiąc przerwy od szkoły . (za ten 1 miesiąc nie pobrałem należności ) zapisałem się 3 miesiące temu na nowo do szkoły . Czyli moje pytanie czy dostanę spłatę jeśli wyśle umowę ze szkoły

 • Krzysiek 2019-09-02 23:26:19

  witam byłem na rencie przez kilka lat. Rentę miałem do maja 2016r. ale że czułem się na siłach więc wróciłem do pracy już we wrześniu 2015r. Zakład pracy poinformował ZUS o tym że podjąłem pracę. mimo to ZUS nadal przysyłał mi rentę. Byłem w mojej firmie zgłosić że nadal dostaję rentę, pani powiedziała, że wyśle kolejne pismo do ZUS , że ja już pracuję. W marcu 2016r. dostałem pismo z ZUS że świadczenie za 2015r. było wypłacane w prawidłowej wysokości. Od początku 2016r. do maja 2016r. nadal dostawałem rentę, mimo, że pracowałem i zostało zgłoszone to do ZUS. Teraz ZUS każe mi zwrócić rentę za okres od stycznia do maja 2016r. Dostałem już pismo, że będą zabierać mi część wypłaty. Czy mają prawo? Co mam zrobić? Proszę o pomoc

 • Barbara 2019-02-13 09:38:50

  Witam a ja mam pytanie i prosze o odpowiedz. 4 lutego skreslili mnie z listy uczniów i mnie o tym w szkole poinformowali czy szkoła sama poinformuje ZUS? i w jakim czasie ? Czy moze ja mam sama to zgłosić do ZUSu prosze o pomoc

 • Marta 2018-04-13 00:10:01

  Witam pobieralam rete rodzinia przez 7lat na fikcyjnych zaswiqczeniach teraz ZUS doszedł.do.tego co mi grozi jestem nie karana wychowuje córkę mam 24lat. Ok wyłudzenia według mnie jest ok 30000tys czy mogą mnie zamknąć? Czy co mi zrobić?

 • Paulina 2018-03-14 09:37:49

  Chodziłam do szkoły zaocznej na opiekuna medycznego. Nie zawsze byłam na zajeciach, do egzaminu nie podeszlam i o d wrzesnia zapisałam sie na kosmetyke teraz jestem juz na drugim semestrze, zanioslam zaswiadczenie do zus poniewa mijal termin karty zusowskiej i zatrzymali mi rente. W zusie powiedzieli mi ze mam doniesc zaswiadczenie ze szkoly kiedy przerwalam tamten pierwszy kierunek(wczesniej o czyms takim sie wiedzialam. Czy szkola wwyda mi cos takiego?Czy sami nie moga tego sprawdzić? Czy renta mi sie juz nie bedzie nalezała?

 • xxx 2017-06-04 23:48:29

  Witam, mam następujące pytanie. Jeżeli przez cały rok szkolny uczestniczę na zajęcia do szkoły policealnej, w pierwszym semestrze zdałam wszystkie egzaminy a w drugim semestrze mam frekwencję ale nie podejmę się zdawania egzaminów zus nie powinien mieć z tym problemu? liczy się frekwencja?

 • Elka 2016-12-15 14:24:31

  Czy ZUS może wstrzymać rentę na podstawie donosu??? Mam rentę socjalną,ktoś doniósł na mnie, że doraiam co jest oczywiście nieprawdą !!!!! Nie wiem co robić

 • madlen 2016-08-21 12:54:00

  Ja mam pytanie calkowicie inne. bylam sluchaczem szkoly policealnej i zostalam skreslona z listy 26 lipca. zlozylam wniosek do zusu i zaswiadczenie ze nie jestem sluchaczem i napisalam rowniez ze od pazdziernika ide na studia bo zostalam zakwalifikowana na pierwszy rok akademicki. pani z zusu powiedziala ze nie mam prawa do renty(sama mi dyktowala co mam napisac w podaniu) i ze mozliwe ze bede musiala oddac za lipiec rente. natomiast zus przyslal mi decyzje o przyznaniu renty rodzinnej do 31 pazdziernika i musze do tego czasu dostarczyc zaswiadczenie z uczelni. pytanie jest takie czy zus sie pomylil czy napewno powinnam dostac rente przeciez nie mam statusu ucznia?

 • krzysiek 2016-07-20 21:18:22

  Miałem taką samą sytuacje i oddałem sprawe do Sądu. ZUS nie ma prawa sprawdzać obecności w szkole. Jeżeli posiada się status słuchacza to wystarcza. Jeżeli pobiera się rente np. od stycznia do września i sie nie chodzi do szkoły a szkoła nie skreśliła z listy słuchacza to nie ma prawa za ten okres żądać zwrotu renty!!!!!!!! koniec kropka

 • zofia 2016-04-01 10:27:41

  Od 2008r.pobierałam 50% świadczenia emerytalnego z KRUS oraz dodatek opiekuńczy z tyt. choroby psychiatrycznej.Nadmieniam ,że gospodarstwa jeszcze nie zdaliśmy następcy bowiem mąż nie ukończył wieku emerytalnego.Rokrocznie otrzymywałam decyzje waloryzacyjne wydruki zielone, których nie czytałam tylko spojrzałam na kwotę i chowałam do szuflady. Listonosz przynosił mi pieniążki zgodnie z decyzją. Wczoraj dostałam decyzję waloryzacyjną ze skutkiem od 1.03.2016r. i zaczęłam ją czytać bo była jaśniej napisana aniżeli te poprzednie. Zaczęłam porównywać z poprzednimi i ku mojemu zdziwieniu: w roku 2013 KRUS nie przyjął przelicznika 50% a zatem od 1.03.2013r. naliczył mi pełną emeryturę. Tak się zdenerwowałam,że będę musiałą zwracać. Ale przecież to nie ja popełniłam błąd ani też na skutek moich czynności naliczono mi pełną emeryturę.Proszę o odpowiedź, czy muszę zwrócić te 50%?

 • kamil 2015-07-26 12:21:08

  Witam, mam problem ponieważ rentę pobierałem przez 2 lata studiów, za każdym razem wysyłałem do zus-u zaświadczenia z uczelni do kiedy się uczę i oni do tego terminu mi ją przyznawali . W ostatnim semestrze zaświadczenie miałem wystawione do końca lutego ponieważ kończyłem studia, a w maju kończyłem 25 rok życia. ZUS na podstawie wystawionego zaświadczenia z uczelni przyznali mi rentę do końca 25 roku życia a nie zgodnie z otrzymanym dokumentem z uczelni. W tym miesiącu dostałem powiadomienie z ZUS-u o nienależnie pobranych świadczeniach i ich zwrotu razem z naliczonymi odsetkami (ponad 2000zł). Nie wiem co mam zrobić w takiej sytuacji, czy ZUS prawnie domaga się zwrotu wypłaconych świadczeni?? czy nie powinien poinformować mnie wcześniej o takiej sytuacji a nie dopiero po dwóch miesiącach od ukończenia 25 roku życia. czy prawnie mogę się od ich decyzji odwołać, i czy dokument z uczelni który im wysłałem nie był obligatoryjny do kiedy Zus powinien przyznać rentę?

 • sylwia 2014-12-01 11:37:14

  witam mam ten sam problem zus mi przeslal ze pobieralam rente po zmarlej mamie bez poctawnie za miesiac grudzien 2010 do marca 2011 bylam w szkole i dostalam w sekretarjacie ze bylam suchaczem szkoly w tym czasie fakt jest ten ze pare nieobecnosci mam co mam w takim wypadku zrobic do oddania mam 2800zl ???

 • deni 2014-11-26 14:42:04

  I jak to jest ?.Przepis sobie a ZUS sobie??? Jeśli jest przepis to wszyscy powinni go przestrzegać więc jak to z tym art68 Dz U z2009 Nr 153 poz 1227

 • K.S 2014-08-23 16:37:20

  Artykuł powyższy wprowadza czytelników w błąd, gdyż: 1) w myśl art. 84 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń zaady prawa cywilnego dotyczą tylko odsetek, a nie nienależnie pobranych świadczeń (nota bene prawo cywilne zna instytucję "nienaleznego świadczenia"), 2) dlatego nie mają zastosowaniu w ogóle unormowania k.c., w tym art. 409-410.

 • marylka 2014-02-09 16:46:31

  Witam . mam taki sam problem dostałam rente rodzinną za miesiac luty . jednak nie zaliczyłam semestru i prawdopodobnie będe skreślona z listy studentów ale jednak zapisałam się już do innej szkoły w której semestr zaczyna sie od 12 lutego ? jeżeli wyśle zaświadczenie z innej szkoły do zus będe dalej otrzymywać świadczenie ? czy będe musiała zwróci pieniądze za luty . do szkoły uczeszczałam zawsze . semstr kończy sie 12 lutego w poprzedniej szkole .

 • huba27 2014-01-24 17:16:11

  witam Mam takie zapytanie otóz przez poł roku pobierałem rente rodzina która mi nie przysługiwała ze wzglendu na to nie przedstawiłem zaswiadczenia a swiadczenia cały czas przychodziły na konto po poł roku wbe przysłało mi pismo ze musze przedstawic zaswiadczenie o nauce nie posiadałem takiego zaswiadczenia i pani powiedział mi ze musze zwrócic pobrane swiadczeni ok zwrócicłem swiadczenia bylo to ok 8 tys zl rozłożone na raty teraz przychodzi mi PIT ze musze się z tych pobrano/odanych pieniazków rozliczyc

 • Daniel 2014-01-05 04:49:11

  Witam! Ja mam podobnie jak kolega wyżej...otóż wyrok sądowy za pobieranie renty po ojcu,splacam dlug od roku,mam rozlozone na raty i mam też przydzielonego kuratora sądowego.Ów kurator chce bym przedstawil mu dowody wpłat tychże 12stu dotychczasowych rat, PDFy wyciagnięte z internetowego konta go nie urzadzaja i tu moje pytanie: skąd mam zdobyć takie potwierdzenia? domyslam się, że z ZUSu. ale do kogo dokladnie się udać?a może ZUS sam co jakiś czas(np co rok) wysyla taki dokument dla wpłacającego? Proszę o porady osoby, które orientują się w temacie. Pozdrawiam

 • Gregor 2013-07-20 18:25:58

  byłem rencistom z zarejestrowaną działalnością bez dochodów podjołem pracę na umowe zlecenie musiałem zwrócić część renty bo przepisy które nasze państwo tworzy łamią konstytucję i powodują demoralizację ZUS jestem po szkole samochodowej i wyłapałem błędy prawne Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał mi rację i sam monitował w tej sprawie do rządu i minister bez skutku oni mają nas głęboko w D---e sąd mimo braku dochodów nawet w małej części nic nie umorzył tylko dlatego że nie mam zaległości płatniczych i komornika na głowie a najbardziej śmieszne to że sam o tym zwrocie poinformowałem ZUS bądźcie teoretycznie biedakami to wam umorzą z ZUS nie wygracie bo sądy wiedzą że gdyby nie nagieły prawa dla ZUS to ta instytucja dawno by legła dlatego jesteśmy wszyscy okradani przez ZUS a w sprawiedliwość nie wierzcie pozdrawiam Gregor

 • aga85 2013-03-26 14:38:07

  Witam, Mam nadzieje, ze znajdzie się kto mógł by mi poradzić co mogę zrobić z tym problemem. Tak naprawdę to mogła bym się porównać do każdego z ww. opisów tylko kwota do zwrotu jest inna. Mało tego ZUS postanowił mnie oskarżyć o wyłudzenie i nagle z normalnego człowieka stałam się "kryminalistą" czy ZUS ma takie prawo? Przecież to nie jest zła wola ani żadne oszustwo tylko często sytuacja zmusza do pewnych zachowań. Każdy z Nas pewnie wolałby nie otrzymywać tej renty bo wiąże się z tym śmierć drugiego człowieka. Dlaczego instytucja państowa zamiast pomagać to szkodzi? Przez to wszystko znalazłam się w jeszcze gorszej sytuacji bo będąc osobą karaną trudniej jest znalesć prace, a pieniądze trzeba oddawać, a ZUS co chwile szuka na mnie przysłowiowych haków. Czy mają prawo odwiesić wyrok jezeli ZUS znów wysłał powiadomienie na policje? Czy istnieje możliwość umożenia odsetek lub części zadłużenia? do kogo trzeba się udać i jakie pisma zastosować?

 • Desirre 2013-02-22 10:07:47

  Witam serdecznie mam dokładnie ten sam problem tyle tylko że mój dług niewiem dlaczego przeszedł na urząd skarbowy,również byłam słuchaczem w pewnej szkole zaświadczenia donosiłam na czas,jeden rok zawaliłam ale było to w technikum z którego również miałam zaświadczenie o tym iż się tam uczę,moje zdziwienie było ogromne gdy dostałam pismo z Zusu o zwrot nienależnie pobranej renty ponieważ nie pracowałam w tym czasie nie miałam z czego długu spłacić a żeby rozłożyli go na raty musiała bym pracować.Nie dawno zaczęlam pracować i siedli mi na wypłatę(Urząd Skarbowy).Niewiem jak z tej sytuacji wybrnąć ponieważ kwota którą mi odbijają z wypłaty jest nisko śmieszna i do końca życia tego nie spłacę bo odsetki ciągle są naliczane.Poza tym nie jestem pewna czy mieli prawo rządać odemnie zwrotu,z powodu tego iż zawaliłam rok nie dlatego iż na lekcje nie uczęszczałam tylko dlatego że uczyć mi się nie chciało.Jak to załatwić?Chciała bym zauważyć że kwota którą obecnie mam do spłaty jest już prawie dwa razy większa niż początkowa przez odsetki które w zastraszającym tempie rosną. Może ktoś coś doradzi??

 • monika 2013-02-07 17:59:45

  witam mam taką samą sytuacje i niewiem co mam robić bo zus kieruje sprawe na policjie nigdy wcześniej nie miałam problemów z prawem co mi grozi??? prosze o odp bo strasznie się boje:(

 • Mała 2013-01-20 10:30:57

  ZUS ma prawo sprawdzic czy chodziliście na zajęcia jest to uwzlędnione w przepisach. Wiem bo też mialam taką sytuację jak wy musiałam zwrucić 12800 za nieprawne pobieranie renty rodzinnej.Nadal sie ucze wiec renta mi się należy mam 21 lat wiec napisałam odpowiednie pismo do zusu i co prawda nie dostaje teraz calej renty bo zus przesyla mi tylko polowe 423zl a 400 wplywa co miesiąc na umozenie mojego długu i mam spokój z terminem spłaty zadłuzenia. Jak caly dług zejdzie to bede dostawać całośc.

 • asiaaaa 2012-10-30 20:12:35

  mam dokładnie ten sam problem. zus wysłał pismo do szkoły z prośba o inf do kiedy byłam słuchaczem szkoły. w prawdzie chodziłam tam tylko 2 mies a potem zaprzestałam, choć nie dostałam żadnego pisma o skreśleniu mnie z listy uczniów. jak sprawa może sie zakończyć?

 • Zycie 2012-10-14 14:27:43

  Własnie zostałem naliczony przez Zus na 7500 zl za jeden semestr miałem status ucznia w szkole ale Zus powiedział ze byłem nie obecny cały semestr (to prawda) ale skreslony z listy zostalem 28 sierpnia a kase mam oddac od grudnia do wrzesnia mam na to miesiac .Wiec pytam czy maja prawo sprawdzac mi obecnosc i kazac mi oddac za to 7500 zl skoro w szkole sie dowiedziałem ze rente bede dostawal i nie musze chodzic podkreslam ze byłem słuchaczem . Kasy nie mam jak oddac i z czego wiec pozostaje mi strzelic sobie w glowe ?

 • nia85 2012-10-13 17:40:29

  Witam.Mam problem z ZUS.Chodzi o nienaleznie pobrane świadczenia za rentę rodzinną po mamie.Po zakończeniu nauki w L.O. byłam zapisana w jednej z darmowych szkół policealnych jako słuchacz.Najpierw byłam na Administracji i uczęszczałam na zajęcia choć nie zawsze mogłam-jakies prace oddałam,ale nie podchodziłam do egzaminów ponieważ kierunek ten nie odpowiadał mi więc od nowego semestru w tej samej szkole byłam zapisana na Logistykę i również chodziłam choć nie zawsze i znów oddałm jakąś prace i nie poszłam na egzaminy.I znów od nowego semestru zapisałam sie na Informatyke,ale niestety nie mogłam być na żadnych zajęciach ponieważ moja szefowa taki ustaliła grafik i koniec.Zmieniałam tak kierunki,aby znaleźć taki który mnie zainteresuje.Została skreślona z listy słychaczy w styczniu 2009r.ale swiadczenia nadal były mi wypłacane.Byłam w trudnej sytuacji materialnej wiec je pobierałam.Zus karze mi spłacać świadczenia pobierane od 09.2007r-09.2009.Wydaje mi sie,że nie powinnam spłacać częsci za okres nauki od 09.2007-08.2008,ponieważ chodziłam do szkoły.Ponadto Zus wystapił do tej szkoły o potwierdzenie moich obecności i szkoła napisała,że na Logistykę i Inforamtykę wogóle nie chodziłam.Z tego co pamietam obecności często gesto były zapisywane na luźnych kartkach,a potem miały być wpisywane do dziennika.Kazdemu może się zdarzyć,że kilka razy na zajecia nie przyjdzie tym bardziej że ma małe dziecko,w dodatku nigdzie nie moge znaleźć zapisu,że warunkiem otrzymania świadczenia jest oddawanie wszystkich prac i podchodzenie do egzaminów.

 • Krisu 2012-06-13 15:30:06

  Msrcom: jsk szkoła może wystawić zaświadczenie o byciu uczniem skoro kogoś skreśliła? Albo się jest uczniem albo nie. A co do frekwencji to nigdzie w przepisach nie jest napisane jaka ona ma być tak więc ZUS nie ma prawa karać za nieobecności.

 • Marcom 2012-06-10 16:53:37

  Problem jest w tym, że osoby pobierające świadczenia zostały skreślone z listy uczniów, a do zusu wysłali tylko zaświadczenie że się uczycie. To nie wystarcza. Zus sprawdza obecność na zajęciach i wtedy wie kiedy dana osoba została skreślona ze szkoły. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam

 • tomek XXXXX 2012-06-01 13:57:01

  Jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający te świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, Jak to się ma do tego iż szkoła poinformowała zus o zaprzestaniu przezemnie nauki i mnie o tym ze zus informuje a zus nadal wyplacal pieniądze ja miałem świadomośc ze wiedza o tym iz przerwałem nauke

 • Krisu 2012-03-31 23:36:18

  anneau Mam pytanie: która dokładnie ustawa, artykuł o tym mówią? Bo przeczesałem chyba cały internet i nie mogę tego znaleźć. Dzięki

 • anneau 2012-03-15 14:23:47

  Ludzie, co WY robicie, to nadyzucie ZUS! Ustawa mówi - cytuję "p(...)prawo do renty nie jest uzależnione od frekwencji ucznia w zajęciach szkolnych. Świadczenie to przysługuje bowiem od dnia podjęcia nauki do dnia jej ukończenia w planowanym terminie lub utraty statusu ucznia (studenta) wskutek skreślenia z listy uczniów (studentów) przez właściwy organ określony w statucie szkoły. Przepisy o rencie rodzinnej nie uzależniają prawa do tego od pozytywnych rezultatów edukacji, ewentualnego powtarzania semestrów. Jedyny warunek to kontynuowanie nauki i ograniczenie wiekowe. Wyjaśnił to Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 8 kwietnia 2008 r. (III AUa 1524/07). Nie dajcie się! Nie mają prawa karać za nieobecnosci!!!

 • Ania 2012-03-04 17:46:16

  wiec po co kombinujecie.Mialam rowniez taka sytuacje z moimi doroslymi dziecmi.Rowniez nie uczeszczaly do szkoly a pobieraly rente rodzinna(po zmarlym ojcu).Oczywiscie ja rowniez jestem do renty upowazniona(renta stala).W tej chwili musza zwrocic pieniazki do zus-u.Tylko kto mi wyrowna ta rente???

 • Klaudia 2012-02-08 20:32:15

  ARKADIUSZ.Witaj z tego co wiem powinienieś zapisać się za semestr zimowy w lutym, tez mam przyznaną rente do lipca 2012 a co do września-stycznia, szkoła sama Cię skreśliła z listy uczniów.

 • Arkadiusz 2012-02-02 16:06:05

  hej, ja mam też taki problem. od września do stycznia powinnem chodzić do szkoły, ale musiałem pracować i nie mogłem być na zjazdach. rente mam przyznaną do sierpnia 2012. chciałbym podjąć naukę od marca tego roku, nie wiem teraz co mam zrobić, czy oni mnie skreślą z listy i nie wypłacą mi pieniążków w lutym, bo nie powinni, czy sam muszę się skreślić i dać im zaś. z marca? boję się też że mnie sprawdzą, a obecności mam kiepskie....odpiszcie

 • natalka 2011-12-16 11:11:05

  Witam u mnie też jest taka sytuacja.W 2006 roku mąż był w wojsku,po zakończeniu służby postanowił pobierać zasiłek przez 9 miesięcy ale w tym samym czasie podjął naukę i otrzymywał rentę rodzinną po zmarłym ojcu.Zus był informowany o tym ze otrzymuje zasiłek.W konsekwencji wyszło na to ,że musimy oddać i rente i zasiłek co daje razem ponad 10 tys zł.A zus twierdzi,że o niczym nie wiedział.Jak ktoś wie co z tym teraz zrobić to prosze o pomoc.

 • diablica 2011-12-02 22:02:29

  Ja mam do oddania rente od września roku 2006 do wrzesnia tego roku w kwocie 29tys.!!! Jak to możliwe ze wy wszyscy macie tak mało do oddania a ja tak wiele???Powiem jeszcze że mam 2 dzieci i jestem bezrobotna...czy mogę ubiegać się o umożenie tego długu??!?!

 • Madzia 2011-11-25 16:14:46

  U mnie jest taka sama sytuacja,że ZUS się upomina o zwrot z przed 5 lat.Mineło 5 lat,a oni mi przysłali urzednika skarbowego o ściągnięcie zwrotu nienaleznie pobranej renty rodzinnej plus odsetki za 5 lat-nazbierało się 15tys.5 lat temu dostałam 1 upomnienie,że mam do zwrotu im 150 tys-to była ich pomyłka ta suma bo miałam 5 tys. z groszami i dlatego nie wziełam pod uwage tego pisma.Co mam teraz zrobic?

 • DiRom 2011-10-29 10:28:33

  Ja mam identyczną sytuację jak kolega wyżej i również prosiłbym o odp. Tylko ode mnie żądają zwrotu za 5mies. w kwocie ponad 5tys. z odsetkami za te kilka miesięcy i ciągle rosną, dowiedziałem się że mogę złożyć do dyrektora Zusu o odwołanie, umorzenie, lub częściowe umorzenie kwoty. Z tym że na innych forach czytałem że zus musi mnie o tym poinformować to jedno a drugie że słuchaczowi niby nie powinni sprawdzić obecności, co zrobić i jak się zachować?

 • Waldek 2011-10-12 18:59:20

  Witam, opisze po krotce mój problem. Mam 23 lata, 3 lata temu pobierałem rente rodzinną po zmarłej mamie, uczyłem się w trzech różnych szkołach, wysyłałem potwierdzenia że się uczę do Zus-u. Wszystko było ok do ubiegłego piątku. Dostałem pismo z którego wynika iż muszę zwrócić część nienależnie pobranego świadczenia dokładnie 8344 złote(zwrócę uwagę że po 3 latach, wcześniej nie przychodziło żadne zawiadomienie itp.), dodzwoniwszy się do Zusu dowiedziałem się iż dokument że się uczę to nie wszystko, sprawdzili bowiem że nie uczęszczałem do szkoły, nie byłem obecny na zajęciach, czy to jest podstawa żebym musiał zwracać te pieniądze, i dodam jeszcze że dają mi ultimatum 30 dni, w przeciwnym wypadku sprawa skierowana będzie do sądu. Proszę o pomoc.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika