Renta

Emerytura

Emerytury i renty za granicą

Strona 1 z 4

Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce.

Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w  każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów  ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek.

Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje utraty prawa do polskiej emerytury. Przepisy wspólnotowe chronią pracowników i prowadzących działalność gospodarczą na terytoriach państw nimi objętych.

Do maja 2004 roku, zanim Polska została przyjęta do UE, tylko z niektórymi państwami UE były zawarte umowy dwustronne na zasadach koordynacji, dzięki którym do stażu emerytalnego liczony był okres pracy w obu państwach. Dzięki naszemu członkostwu we Wspólnocie zasady  koordynacji realizujemy z 30 państwami równocześnie. Skutkiem czego osoby pracujące w kilku krajach nie są w gorszej sytuacji niż ci, którzy całą karierę zawodową przebyli tylko w jednym państwie.

Jeśli ktoś pracował przez 10 lat w jednym państwie, w którym prawo do emerytury przysługuje po udowodnieniu 25 lat ubezpieczenia, a następnie przez okres 17 lat pracował w innym państwie członkowskim, w którym prawo do emerytury przysługuje po 20 latach ubezpieczenia to wyłącznie zgodnie z ustawodawstwem jednego, jak i drugiego państwa  nie uzyskałby prawa do emerytury w żadnym z nich, gdyż w żadnym z tych państw nie spełniłby warunku posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia. Jednak dzięki zasadzie sumowania przyjętej w przepisach koordynacyjnych może starać się o świadczenia i w jednym i w drugim państwie. Ma bowiem 27-letni staż, który po zsumowaniu pozwoli na uzyskanie świadczeń częściowych z każdego z tych państw.

1. Kiedy mają zastosowanie przepisy koordynacyjne?

Zasady te dotyczą osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w więcej niż jednym państwie.

Jeśli pracowałeś w kilku krajach Unii, nie zawsze oznacza to, że dostaniesz trzy emerytury. Możesz dostać tylko  jedną, ale „składaną" - każde z tych państw uwzględni twój okres ubezpieczenia na jego terytorium i proporcjonalnie do niego wyliczy część emerytury, lub też jeśli spełnisz wymagane w jednym państwie warunki bez sumowania okresów - wyliczy pełną emeryturę a drugie, jeśli będzie konieczne sumowanie - tylko emeryturę proporcjonalną częściową. O prawo do emerytury, renty inwalidzkiej czy rodzinnej w krajach członkowskich możesz się ubiegać wtedy, jeśli w którymś z nich byłeś ubezpieczony co najmniej rok, a łączne okresy pozwolą na przyznanie emerytury. Jeśli w jakimś kraju pracowałeś krócej niż jeden rok, przy ustalaniu prawa do emerytury ten okres będzie doliczony do twojego ogólnego stażu pracy przez inne państwa, w których pracowałeś.
 
Uwaga!
Emerytura i renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów każdego kraju, w którym pracowałeś. Renta z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej przyznawana jest na podstawie ustawodawstwa państwa, w którym pracowałeś w momencie, gdy zdarzył się wypadek lub zachorowałeś.

2. Na czym polega sumowanie?

To dodawanie do siebie wszystkich lat ubezpieczenia tak, by uwzględnić cały staż pracy osoby starającej się o emeryturę lub rentę.

Jeśli poza Polską pracowałeś lub pracujesz w innych krajach Unii, twoja emerytura może przypominać składankę, złożoną z kilku elementów. ZUS zsumuje te okresy, które wypracowałeś za granicą - nawet jeżeli pracowałeś za granicą za krótko, by mieć prawo do emerytury „zagranicznej" - i doda do lat przepracowanych w Polsce.

Hieronim Nowak pracował: 8 lat w Polsce, 8 lat w Norwegii, 6 lat w Szwecji i 3 lata w Danii. Ogólny staż ubezpieczeniowy to 25 lata (8+8+6+3). Mężczyzna ma więc prawo ubiegać się o emeryturę za każdy przepracowany w danym państwie okres, natomiast instytucja ubezpieczeniowa każdego z wymienionych państw ustali na podstawie własnego ustawodawstwa teoretyczną kwotę emerytury za zsumowane okresy ubezpieczenia, a następnie przyzna emeryturę częściową - proporcjonalną do faktycznego okresu ubezpieczenia, przebytego na terytorium danego państwa, tj. Polska 8/25, Norwegia 8/25, Szwecja 6/25 i Dania 3/25.

Polub nas na Facebooku:

Czytaj dalej (strona 1 z 4)

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (32)

ginter kozubski

13.2.2018 22:12:21

Re: Emerytury i renty za granicą

niewiem co jest grane czekam 8 miesiecy na odpowiedz jeden wniosek 2011r w polsce adrugi 2017r w hiszpani jak dlugo jeszcze mam czekac prosze o odpowiedz

Elwira

17.1.2018 18:39:15

Re: Emerytury i renty za granicą

Mąż pracuje od ok. 25 lat we Francji. Prowadzi działalność. Za jakieś dwa lata osiągnie wiek emerytalny.Wcześniej również pracował przez około 13 lat w Polsce. Czy może pracować dłużej pomimo osiągnięcia wieku, aby podwyższyć swą emeryturę wypracowaną we Francji? Ja również pracowałam w Polsce i mam tam wyliczoną b. niską emeryturę. Bardzo się boję zostać sama. W Polsce można wybrać wyższą emeryturę po współmałżonku w przypadku jego śmierci. Gdyby go zabrakło, w przypadku losowym, jako wdowa, czy miałabym prawo do części z emerytury francuskiej po moim mężu?

Wieslaw Donda

3.11.2017 16:47:42

Re: Emerytury i renty za granicą

W 1989 zawiesilem rente inwalidzka zn uwagi na wyjazd do USA.Tam nie pracowalem.W 1994 wrocilem do kraju.Czy nalezy mi sie z ZUS renta za okres pobytu za granica?

Czeslaw

5.9.2017 9:44:16

Re: Emerytury i renty za granicą

W latach 1979-1980 pracowałem legalnie w USA /16 miesięcy/ Mam nadany numer social security. Czy z tego tytułu należy mi się dodatek do polskiej emerytury ?

Joanna

28.8.2017 23:10:14

Re: Emerytury i renty za granicą

Przepracowalam w Polsce 12 lat ,od 1996 roku mieszkam w Niemczech,mam podwojne obywatelstwo.W Niemczech przepracowalam 13,5 lata...pracuje jeszcze obecnie. Kiedy przejde na emeryture..a Niemczech obowiazuje wiek dla Kobiet 65 lat .Po przejsciu na Rente zamierzam wrocic do Polski.Moje pytanie jest gdzie mam zlorzyc wniosek o rente mieszana (z POLSKI i Niemiec).Gdzie bedzie dla mnie korzystniejsza Renta?

M.Kowalewska

8.8.2017 9:56:35

Re: Emerytury i renty za granicą

Brat w latach 70/80 przepracował ok. sześć lat w Polsce. Wyjechał do Francji i tam pracował. Wskutek wypadku przeszedł na rentę inwalidzką. W wieku 64 lat zmarł. Czy z tytułu pracy w Polsce należy się żonie (wdowie) zasiłek pogrzebowy? Zaznaczam,że brat zmarł we Francji i tam został pochowany. We Francji z racji ubezpieczenia żona nie otrzymała zasiłku.

Angelika

9.7.2017 0:58:26

Re: Emerytury i renty za granicą

Witam mieszkam w Uk od 9lat jestem na disability living allowane czy mogę transferowac to do Pl kuz za dziecka w polsce pobieram rentę czy teraz jak chce wyjechać z uk mogę jakoś to przenieść dziękuję serdecznie za odp.

henryk

17.6.2017 9:4:2

Re: Emerytury i renty za granicą

mam 83 lat i polską emeryturę 500,00 euro mieszkam w belgii z meldunkiem.czy przysługuje mi jakiś dodatek do emerytury z racji zamieszkania w belgii?

Anna

31.3.2017 6:11:15

Re: Emerytury i renty za granicą

Hallo.Mieszkam od 10 lat w niemczech .Przepracowalam tutaj 5 lat legalnie z odprowadzaniem skladek na rente.Z powodu mojej choroby musialam na podstawie orzeczenia lekarskiego przestac pracowac .Zlozylam w niemczech w DRV wniosek o rente chorobowa mialam wowczas 52 lata .DRV wszystkie moje swiadectwa pracy tzn.polskie poniewaz w polsce przepracowalam 25 lat a w niemczech tylko 5 lat.Otrzymalam z polski rente chorobowa( czesciowa niezdolnosc do pracy)oraz dowod rencisty od 2014 -07.2018.Mieszkam w Niemczech na stale i mam pochodzenie niemieckie .Kwote jaka otrzymalam z polski przeliczono mi na Euro i otrzymuje 140 euro miesiecznie ,niestety z polskiego dowodu rencisty nie moge korzystac.Czy w moim przypadku mam szanse na otrzymanie niemieckiej renty i dowodu rencisty ?Z gory dziekuje za odpowiedz.

grzegorz

19.4.2016 11:18:23

Re: Emerytury i renty za granicą

pracowalem w polsce od 1981 r do 2000r na kopalni i od tego roku2004 pracowalem na kopalni w hiszpaniale skladki mialem placone w polsce przez 4 lata i hiszpani jak beda mi liczone lata skladkowe

Andrzej

26.1.2016 13:51:4

Re: Emerytury i renty za granicą

Mam 61 lat i skaczyl mi się kontrakt czy mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych we Francji.

jaceksinzinger

30.12.2015 21:6:29

Re: Emerytury i renty za granicą

4 miesuac mija zusowu by wyznaczyc rente czy moze ktos mi piwiedziedz czy w terminach sue wyrabia zus i wyplaca czas okreslony stratny

jaceksinzinger

21.11.2015 12:59:36

Re: Emerytury i renty za granicą

Prosze o kontakt posiadam grupe inwalidzka chce otrzymac pomoc w otrzymaniu renty z wiednia kontakt prosze o jezeli panswto umieja pomuc

dolat

20.1.2014 9:5:19

Re: Emerytury i renty za granicą

Mam emeryture górniczą od 1987r przepracowałem ostatnie 6 lat w UK mam 60 lat czy mam teraz oczekiwać na emeryture do 65 roku zycia to jest wiek mojego rocznika w UK, czy doliczyc ten okres do tat pracy w polsce co będzie korzystne dla mnie?

Ewa

25.10.2013 10:4:41

Re: Emerytury i renty za granicą

witam wyliczono mi emeryture w Polsce bo skonczylam 60 lat.mam 8 lat pracy w belgii czy doliczą mi je do polskiej emerytury bo w listopadzie ub.roku przedstawilam dokumenty i cisza/ z Belgii

danka

12.8.2013 8:59:42

Re: Emerytury i renty za granicą

dzień dobry pobieram rente po mezu Polsce które były doliczone ostatnie 5lat pracy z angli chialam także pobierc rente z angli za ostatnie 5 lat gdze mam się udac zebby to zzalatwic mieszkam w polsce

Martusia z Holand

15.5.2013 16:24:51

Re: Emerytury i renty za granicą

Dzien dobry . Mieszkam w Holandi od 1993 roku , w obecnej chwili mam 59 lat .W Polsce mam przepracowane 18 lat ,zas tu w Holandii jestem od 1993 roku i mam juz blisko 19 lat pracy z tego ze w Polsce jako kobiecie przysluguje mi emerytura (skladkowa bo lata w Polsce i w Holandii)jak skoncze 60i pol roku a bedzie to w sierpniu 2014 zas w Holandii przysluguje mi emerytura jesli skoncze 66lat i pol roku to bedzie w 2020, jak w takim wypadku bedzie wygladala moja emerytura , bardzo sedecznie dziekuje

adam

6.3.2013 23:39:58

Re: Emerytury i renty za granicą

Mieszkam we Francji od 32 lat. W Polsce pracowałem 10 lat we Francji 32 lata.Francuzi dają mi emeryturę za lata przepracowane w tym kraju , natomiast ZUS dał mi odpowiedź negatywną do prawa otrzymania polskiej emerytury za te 10 lat. Moi znajomi mieli podobną sytuację pare lat temu , odwołali się do sądu i uzyskali kilka euro.Nie wiem co mam robić.Dziekuję za odpowiedź.

Agnieszka

15.2.2013 7:59:14

Re: Emerytury i renty za granicą

Moj tato z racji wieku (65 lat) zlozyl wniosek o polską emeryturę okres składkowy jaki posiada to 28 lat w polsce pracowal również około 13 lat w grecji i w odpowiednim wydziale zajmującym się realizacją umów międzynarodowych złożył wniosek o emeryture z grecji .Moje pytanie jest następujące czy ZUS ma prawo wstrzymac decyzję o polskiej emeryturze do momentu aż grecja rozpatrzy wniosek o emeryturę ( trwa to około roku)Dziekuję za odpowiedź.

sylvia

6.2.2013 13:12:59

Re: Emerytury i renty za granicą

Mieszkam we Francji mam 67 lat i od 7 lat otrzymuje emeryture polska z ZUS za 24 lata pracy w Polsce.Oczywisnie moja emerytura nie wystarczala mi na przezycie a wiec pracowalam dodatkowo we Francji i oplacalam skladki emerytalne i bezpieczeniowe.Wszystkie moje koszty zwiazane z pokrywalam sama i nie korzystalam z mozliwosci obciazania ZUS z tego tytulu. Od roku 2011 ze wzledu na moj stan zdrowia bylam zmuszona przerwac te tzw.dzialalnosc gospodarcza i przejsc na emeryture calkowita.W miedzyczasie zorientowalam sie ze emerytury wyliczane w/g nowych zasad sa bardziej korzystne dla emeryta.ZUS odmowil mi przeliczenia uzasadniajac to koniecznoscia pracy w Polsce. Nie zadam dodatkowej emerytury za lata przepracowane we Francji,pragne aby moja emerytura polska byla przeliczona w/g nowych zasad.Czy mam mozliwosc uyskania przeliczenia emerytury ??Jestesmy w Europie a wiec nie rozumiem tych roznic stosowanych przes ZUS.Dziekuje za odpowiedz.

Lidia

9.8.2012 16:14:56

Re: Emerytury i renty za granicą

mieszkam w Anglii i tutaj za dwa miesiace otrzymam emeryture w wieku 61lat i 3 miesiace. Obecnie do emerytury angielskiej beda wliczone lata ktore przepracowalam rowniez w Polsce .Poniewaz w Polsce przysluguje emerytura dla kobiet w wieku 60 lat. Interesuje mnie czy otrzymam z Polski emeryture rowniez za ubiegly rok kiedy mialam 60 lat czy tylko od tego roku w ktorym otrzymam rete angielska?. dziekuje za odpowiedz

Jerzy Durda

20.7.2012 11:17:39

Re: Emerytury i renty za granicą

Mam 62 lata.Dostaje emeryture za odpracowanych 30 lat w czechach. Z polski narazie nie dostaje nic .Ile i kiedy dostane z Polski za odpracowanych 15 lat,w latach 1966 do 1980 .12 lat pracowalem w firmie exportowej budimex w czechach tego mi tam nie zaliczyli.Prosze o odpowiedz, diekuje.

Jerzy lat 62

30.6.2012 23:30:55

Re: Emerytury i renty za granicą

mam 62lata mieszkam u córki w Holandi czy kapitał poczatkowy moge składac wHolandi. W Holandi nie mam ubezpieczenia i nie pracuje. Czy otrzymam wówczas emeryturę w Holandi. Jerzy lat 62

Teresa

29.6.2012 13:53:38

Re: Emerytury i renty za granicą

O 6 lat zamieszkuje w irlandii i jestem na utrzymaniu syna. jestem rencistka i pobieram emeryture w Polsce w wysokosci 550 zl.slyszalam ze mozna przeniesc emeryture nie wiem tylko jakie sa zasady jej przeniesienia i ile wtedy moglaby wynosic moja emerytura. Prosze mozliwie o wyczerpujaca odpowiedz

wirginia

16.2.2012 20:18:25

Re:Emerytura ,a praca za granica

Od 3 lat jestem na wczesniejszej emeryturze nauczycielskiej i pracuje i mieszkam i utrzymuje uczaca sie corke obecnie ma 18 lat,ale chodzi do collegu.Czy mam oddawac pieniadze,poniewaz wiadomo jaki jest stosunek funta do zl,czy ma sens zglaszania tego do doliczenia tego do emerytury

rysiek

6.9.2011 8:8:54

Re: Emerytury i renty za granicą

Czy aby dowiedzieć się prawdy o swoich prawach emerytalnych musimy karmić dodatkowo -"papugi"? To tylko dla nich powstały jakieś zagmatwane przepisy? aby od nisko zarabiających wysłużonych latami pracy,rencistów,emerytów mogli stsoswać " darmowe wyceny"?Dlaczego np.w Czechach jest wszystko jasne i urzędy same infoemują kiedy i na jakich warunkach można przejść na emeryturę a u nas jak zwykle "czeski film"-pracuj do końca życia i niedaj Bozia abyś chiał trochę pożyć za swoje odłożone pieniądze np.w moim przypadku 46 lat składek.Reforma EM. jest jednym z największych złodziejskich bubli podczas 10-cio letniej pracy darmozjadów Tuska!!!!

rysiek.w.

24.1.2011 14:0:48

Re: Emerytury i renty za granicą

Otrzymuję czeską i polską rentę.Mam 62 lata i 45 letni okres pracy składkowy.W Czechach puszczają mnie na emeryturę po osiągnięciu 62 lat i 4 mc.tzn.27.01.2012r.przejdę z renty na Czeską emeryturę.Jak będą się miały Polskie przepisy w stosunku do mojej osoby?(27.09.1949r.)

Krystyna

26.10.2010 1:49:41

Re: Emerytury i renty za granicą

Złozyłam wniosek o wczesniejsza emeryture w Polsce w 2008 roku.W czasie oczekiwania na decyzje bylam bez srodkow do zycia i podjelam prace (za najnizsza krajowa w tym kraju )zagranica.Po prawie dwoch latach doczekalam sie na decyzje i otrzymalam emeryture oraz wyrownanie za okres wyczekiwania.Za 3 miesiace koncze 60 lat.W okresie wyczekiwania zarobek moj za granica (gdzie zylam i ponosilam wszystkie koszta)przekroczyl 130%, czy otrzymane wyrownanie bede musiala zwrocic.Chce podkreslic , ze pracujac w okresie wyczekiwania na decyzje nie bylam emerytka.Jak widac temat mnie bardzo nurtuje, pisze noca bo nie moge spac.

danuta

14.7.2010 14:45:28

Re: Emerytury i renty za granicą

Pobieram emeryture w Polsce.Obecnie pracuje we Wloszech legalnie ok.5 lat i chce jeszcze troche popracowac.mam pytanie.Czy bede mogla starac sie za te lata przepracowane o emeryture we Wloszech,gdzies wyczytalam ze w Polsce juz nie moge doliczyc tych lat do wyzszej emerytury.

lidia

17.3.2010 23:18:38

Re: Emerytury i renty za granicą

jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego z Holandii jeśli w ZUS rodzic złoży wniosek na druku E 124 PL,czy przedkłada umowę o prace zmarłego- z ostatnim pracodawcą lub urzędem pracy gdzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych.

lidia

17.3.2010 22:32:58

Re: Emerytury i renty za granicą

do kogo się zwrócić by uzyskać świadczenia po zmarłym zatrudnionym w Holandii-odprawa pośmiertna ,odszkodowanie ,renta rodzinna dla dziecka dla którego pobierał zasiłek rodzinny.Czy może ubiegać się o to matka dziecka/nie jest żoną/ czy rodzice zmarłego.Jest może jakaś instytucja lub prawnicy którzy to poprowadzą w imieniu rodziny.

Danuta

2.11.2009 11:42:45

Re: Emerytury i renty za granicą

czy wczesniejsza emerytura moze byc zawieszona z powodu przekroczenia dopuszczalnego limitu 130 % dochodu, gdy mieszka sie w Holandii i tak uzyskalo sie dochod

Pokaż wszystkie komentarze (32)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.12.2017

  Objęcie emerytur przyznanych z urzędu gwarancją najniższego świadczenia

  Podstawowym celem nowelizacji jest objęcie emerytur przyznanych z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy, przysługujących osobom, które nie posiadają odpowiedniego stażu pracy, (...)

 • 23.2.2018

  Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną (...)

 • 16.9.2004

  Podstawa wymiaru emerytury

  Podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego z kolejnych 10 lat (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 16.9.2004

  Emerytury i renty nauczycieli akademickich

  Nauczyciel akademicki oraz członkowie jego rodziny mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jako, (...)