Prawo wdowy do wojskowej renty rodzinnej po mężu

Pytanie:

Kiedy wdowa ma prawo do wojskowej renty rodzinnej po zmarłym mężu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy (nie dotyczy wdowy po żołnierzu, który zginął w czasie wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa) albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt 2.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Ewa

6.8.2019 9:17:13

Re: Prawo wdowy do wojskowej renty rodzinnej po mężu

Skończyłam 50 lat w lutym 2019 r . Rentę rodzinną pobiera uczący się syn ur. 27.07.1995 r. Mąż zginął w wypadku w związku ze służbą (na terenie Polski). Czy przysługuje mi renta rodzinna?

Edyta

21.5.2014 20:8:7

Re: Prawo wdowy do wojskowej renty rodzinnej po mężu

Witam , otrzymuję po zmarłym mężu rentę rodzinną i do tej pory pracowałam , obecnie jestem w ciąży i nie mogę dalej pracować . W związku z tym moje pytanie czy mogę przejść na chorobowe oraz czy będę miała prawo do macierzyńskiego. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Krystyna Wenelska

10.6.2012 11:34:43

Re: Prawo wdowy do wojskowej renty rodzinnej po mężu

Czy wdowa, która ukończyła 50 lat, ale pracuje czyli ma własne dochody też otrzyma rentę rodzinną po mężu?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 27.5.2017

  Dla kogo renta rodzinna?

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)

 • 26.4.2019

  Kto otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne?

  W maju 2019 r. , na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2019 r., ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie pieniężne emerytom, rencistom oraz innym osobom, którym wypłaca świadczenia określone w tej (...)

 • 13.10.2017

  10 tys. zł za deputat węglowy

  Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.