Prawo wdowy do wojskowej renty rodzinnej po mężu

Pytanie:

"Kiedy wdowa ma prawo do wojskowej renty rodzinnej po zmarłym mężu?"

Odpowiedź prawnika: Prawo wdowy do wojskowej renty rodzinnej po mężu

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy (nie dotyczy wdowy po żołnierzu, który zginął w czasie wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa) albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt 2.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ewa 2019-08-06 09:17:13

    Skończyłam 50 lat w lutym 2019 r . Rentę rodzinną pobiera uczący się syn ur. 27.07.1995 r. Mąż zginął w wypadku w związku ze służbą (na terenie Polski). Czy przysługuje mi renta rodzinna?

  • Edyta 2016-05-21 20:08:07

    Witam , otrzymuję po zmarłym mężu rentę rodzinną i do tej pory pracowałam , obecnie jestem w ciąży i nie mogę dalej pracować . W związku z tym moje pytanie czy mogę przejść na chorobowe oraz czy będę miała prawo do macierzyńskiego. Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Krystyna Wenelska 2014-06-10 11:34:43

    Czy wdowa, która ukończyła 50 lat, ale pracuje czyli ma własne dochody też otrzyma rentę rodzinną po mężu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika