Coroczne rozliczenie emerytów i rencistów z ZUS
Kto z emerytów i rencistów musi się rozliczyć z ZUS?
Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę, pomimo że nie osiągnęły wieku emerytalnego, a w 2024 r. dorabiały do swojego świadczenia, powinny do końca lutego poinformować ZUS o swoich dodatkowych przychodach. Obejmują one np. wynagrodzenie z tytułu pracy etatowej lub zlecenia, jak i przychody z działalności gospodarczej.
Informacja o przychodach jest potrzebna do tego, żeby ZUS mógł ustalić, czy w 2024 r. wypłacał świadczenie we właściwej wysokości.
Rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn), obowiązują limity dotyczące dorabiania do świadczeń. Dlatego osoby te mają obowiązek do końca lutego 2025 r. powinformować ZUS o dodatkowych przychodach, które uzyskały w ubiegłym roku. Dotyczy to m.in. wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, jak też przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Przychody są rozliczane na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład pracy emeryta bądź rencisty. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą składają własne oświadczenie, w którym deklarują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jako swój przychód. Do rozliczenia uwzględniane są także przychody z pracy za granicą, jak też te uzyskiwane z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.
Jakie limity dorabiania obowiązują?
W 2024 r. roczna kwota przychodu, której przekroczenie powoduje, iż wysokość świadczenia się zmniejsza, wyniosła 65 611,40 zł brutto. Z kolei kwota, po której przekroczeniu prawo do świadczenia zostaje zawieszone, osiągnęła wartość 121 849,50 zł brutto. Kwoty te wynikają z sumy odpowiednio 70% oraz 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku.
Żeby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie bądź miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o wysokości zarobków uzyskanych w poszczególnych miesiącach. Nawet jeżeli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie może nie wiązać się z żadnymi konsekwencjami finansowymi.
Kto nie musi rozliczać się ze swojego przychodu?
Co do zasady emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS o wysokości swoich zarobków.
Limity dotyczące dorabiania nie dotyczą osób pobierających rentę rodzinną, które mają też ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Poza tym świadczeniobiorcy otrzymujący emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego bądź wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, jak też osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach, nie muszą przedkładać zaświadczeń o wysokości swoich przychodów. Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia bądź agencyjnej, także nie mają obowiązku składania informacji o swoich zarobkach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?