Wypłata świadczeń ZUS łącznie z rentą rodzinną od 2025 roku
Jeśli danej osobie przysługuje renta rodzinna, ale ma również prawo do innego świadczenia, np. do emerytury, to czy i na jakich zasadach może teraz łączyć wypłatę tych świadczeń? Są to tzw. świadczenia w zbiegu.
Jakie świadczenia łącznie z rentą rodzinną wypłaci ZUS?
Gdy wdowa lub wdowiec ma prawo do:
- renty rodzinnej oraz
- własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,
- to może wybrać, aby ZUS wypłacali tej osobie:
- 100% renty rodzinnej oraz 15% jej własnego świadczenia albo
- 100% jej własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Jeżeli wybierze 100% renty rodzinnej i ma przyznane prawo do emerytury oraz okresowej emerytury kapitałowej, ZUS wypłaci jej 15% przysługującej jej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej jej okresowej emerytury kapitałowej.
Od 1 stycznia 2027 r. taka osoba otrzyma nie 15%, lecz 25% drugiego świadczenia.
Przez rentę rodzinną rozumie się nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale także rentę rodzinną wypłacaną przez inne organy emerytalno-rentowe, tzn. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową rentę rodzinną i policyjną rentę rodzinną.
Jeżeli dana osoba ma prawo do:
- specjalnej emerytury bądź renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów,
- świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat
- ZUS również może ustalić wypłatę tych świadczeń łącznie.
Jeżeli wdowa lub wdowiec ma prawo do świadczenia pieniężnego z ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, to ZUS również może ustalić zasady jego łącznej wypłaty z innym świadczeniem.
Jeśli wdowa lub wdowiec ma:
- prawo do renty rodzinnej i
- jednocześnie prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową
- to na wniosek zainteresowanej osoby, ZUS może wypłacać jej:
- 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo
- 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, albo
- 100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.
Zasady te ZUS zastosuje także wtedy, kiedy zainteresowany ma prawo do renty rodzinnej oraz do innych świadczeń, o których mowa w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
Komu ZUS będzie wypłacać świadczenie łącznie z rentą rodzinną?
Żeby ZUS mógł wypłacić świadczenie łącznie z rentą rodzinną, dana osoba musi spełnić wszystkie poniższe warunki:
- mieć co najmniej 60 lat (jeżeli jest kobietą) i 65 lat (jeśli jest mężczyzną),
- do dnia śmierci jej małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez nią 55 lat (jeżeli jest kobietą) lub 60 lat (jeśli jest mężczyzną),
- nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawrze nowy związek małżeński.
Jak ubiegać się o wypłatę świadczenia z ubezpieczeń społecznych łącznie z rentą rodzinną?
Aby ZUS mógł ustalić sposób wypłaty danej osobie innych świadczeń łącznie z rentą rodzinną, powinna ona złożyć wniosek.
Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie ZUS internetowej oraz w każdej placówce ZUS.
Kiedy można złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną?
Wniosek taki można złożyć od 1 stycznia 2025 r.
Czy do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń należy dołączyć jakieś dokumenty?
Jeżeli wnioskodawca ma prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musi dołączać żadnych dokumentów.
Jeżeli dotychczas zainteresowany nie złożył wniosku o świadczenie (rentę rodzinną czy własne świadczenie), które ZUS mógliby mu wypłacać łącznie z rentą rodzinną, winien złożyć wniosek. Należy dołączyć do niego dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia.
Jeśli ZUS uzna, że do załatwienia wniosku niezbędne są dokumenty, których nie ma, poprosi zainteresowanego o ich dostarczenie.
Od kiedy ZUS wypłaci świadczenia łącznie z rentą rodzinną?
Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ZUS przyzna od miesiąca, w którym zainteresowany złoży wniosek, jednakże nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną?
Suma świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną nie może przekroczyć 3-krotności najniższej emerytury. Do tego limitu wlicza się także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne i inne niż jednorazowe świadczenia oraz dodatki wypłacane na podstawie ustawy bądź odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których łączną wypłatę ustali ZUS.
Co ZUS zrobi, gdy suma wypłacanych świadczeń przekroczy 3-krotność najniższej emerytury?
Jeżeli suma świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną będzie wyższa niż 3-krotność najniższej emerytury, to ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia. Wyda wtedy decyzję, w której poinformuje uprawnionego o pomniejszeniu wypłacanych świadczeń.
Jeżeli uprawniony otrzymuje świadczenia finansowane z budżetu państwa, to zostaną one pomniejszone jako pierwsze, w następującej kolejności:
- świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych,
- świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej,
- inne świadczenia.
Następnie, kolejno, zostaną pomniejszone:
- świadczenia finansowane z Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- świadczenia finansowane z Funduszu Pracy,
- świadczenia finansowane z Funduszu Emerytur Pomostowych,
- świadczenia finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak wybrać najkorzystniejszy wariant wypłaty?
Osobom uprawnionym do wypłaty świadczeń w zbiegu ZUS pomoże wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeżeli zainteresowany chce złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie ma jeszcze konta na PUE, to ZUS pomoże mu je założyć - należy skontaktować się z ZUS.
Podstawa prawna:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?