Renta rodzinna a małżeństwo

Pytanie:

"Mój narzeczony otrzymuje rentę rodzinną. Jest studentem czwartego roku. Czy jeśli zawrzemy związek małżeński, będzie mu nadal przysługiwało prawo do tej renty?"

Odpowiedź prawnika: Renta rodzinna a małżeństwo

Prawo do renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny osoby (między innymi przysługuje jego dzieciom), która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Prawo do tej renty mają dzieci własne pracownika, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione do momentu ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat. Jeżeli jednak dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Czyli zawarcie małżeństwa nie ma wpływu na prawo do renty rodzinnej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewcia 2011-10-01 21:02:42

    mam 22 lata zeszłego roku wyszłam zamąż dalej się ucze ,został mi ostatni rok technikum uczeszczam do szkoły prywatnej mam rete w drodze wyjatku po tacie ale ze muj ststus się zmienił i mąż pracuje to z tego powodu mam zabraną ręte co robic mam?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika