Przedawnienie
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
25.1.2021
Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia stanowi pewną granicę czasową, w której możemy dochodzić swoich praw. Poza tym instytucja przedawnienia ma kilka zasadniczych celów. Ma ona (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
7.10.2020
Przedawnienie oznacza możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Istotny sens przedawnienia polega na tym, że po upływie określonego prawem terminu ten przeciwko komu kieruje się roszczenie (czyli dłużnik) może uchylić (...)
Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?
24.9.2019
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego chronią zaś przepisy o rękojmi za wady. Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać (...)
Szybsze przedawnianie roszczeń
14.7.2018
Nowelizacja skróciła podstawowe terminy przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat, przy czym pozostawiła bez zmiany termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
11.7.2017
Proponowane przez resort sprawiedliwości przepisy wzmacniają prawa konsumentów – zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia, oddali powództwo. I żadna czynność (...)
Gdy Twoje prawo wygasło, czyli o tym czym jest termin zawity?
2.7.2010
W prawie cywilnym często spotykamy przepisy, które zawierają terminy dla dokonania określonych czynności. Mogą to być terminy przedawnienia albo terminy zawite. Ich odróżnienie ma ważne znaczenie z uwagi na to, iż niosą za sobą odmienne konsekwencje prawne. W przypadku terminu zawitego niepodjęcie (...)
Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji
12.8.2009
Pan X zamówił u stolarza dębowe meble do kuchni i jadalni. Zapłata miała nastąpić w ciągu 20 dni od dostarczenia wszystkich gotowych mebli, co nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2003 r. Niestety Pan X miał wtedy pewne problemy finansowe i nie uiścił zapłaty. Wierzyciel nie dochodził (...)
Po jakim czasie przedawniają się należności za usługi telekomunikacyjne? - opinia prawna
13.6.2005
Przedstawione przez Pana zagadnienie należy do spornych w doktrynie i orzecznictwie, nie jest więc możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, a jedynie zaprezentowanie argumentów przemawiających za jednym z dwóch rozwiązań. Należy również podkreślić, (...)