Uznanie długu po przedawnieniu roszczenia

Pytanie:

"Czy uznanie długu jest możliwe również po przedawnieniu roszczenia?"

Odpowiedź prawnika: Uznanie długu po przedawnieniu roszczenia

Uznanie długu jest możliwe również po przedawnieniu roszczenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 czerwca 2002 r. (sygn. akt IV CKN 1013/2000, LexPolonica nr 389721) „uznanie tzw. niewłaściwe  przedawnionego roszczenia może zawierać zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia,  jeżeli z treści oraz z okoliczności złożonego oświadczenia wynika, że taka właśnie była rzeczywista wola dłużnika”. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia wymaga więc wyraźnej woli dłużnika – dla samego uznania natomiast wystarcza oświadczenie wiedzy.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • uter 2015-10-16 11:53:04

    A taka sytuacja : dłużnik w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty powołuje się na przedawnienie nie wiedząc, że przedawnienie jeszcze nie nastąpiło i że do przedawnienia jest pół roku. Czy takie pismo będzie traktowane jak oświadczenie wiedzy i spowoduje, że okres przedawnienia od nowa się zacznie? W końcu takim pismem dłużnik potwierdził istnienie faktur, tylko błędnie powołał się na przedawnienie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika