Przedawnienie roszczeń z umowy o roboty budowlane

Pytanie:

"Została zawarta umowa na budowę budynku jednorodzinnego wg. określonego projektu na określonej działce. Umowa została zawarta z firmą dewelopersko-budowlaną przez osobę fizyczną. W ramach umowy firma budująca miała wykonać wszelkie formalności. Określony w umowie termin zakończenia prac to 31.03.2008 niestety nieaneksowany. Zgodnie z umową jedynym powodem jej wypowiedzenia było niezapłacenie 2 kolejnych faktur za kolejne etapy budowy - wszystkie faktury zostały zapłacone. W kwietniu br. osoba zlecająca budowę otrzymała wypowiedzenie umowy. Stanowisko firmy budującej jest że wszelkie roszczenia z tytułu zawartej umowy uległy przedawnieniu. Jaki jest czas przedawnienia roszczeń w opisanym przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń z umowy o roboty budowlane

Roszczenia wynikające z umowy o roboty budowlane przedawniają się w terminach określonych w art. 118 kc (por. Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 11 stycznia 2002 r. III CZP 63/2001). Zgodnie z art. 118, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Termin przedawnienia roszczeń osoby fizycznej wynosi 10 lat, a termin przedawnienia roszczeń firmy - 3 lata.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika