Czy wpłacona kaucja za uwolnienie z aresztu jest zwracana?

Pytanie:

"Czy wpłacana kaucja za uwolnienie z aresztu do czasu rozprawy jest kiedyś zwracana? Jeśli tak to czy w całości i w jakim terminie?"

Odpowiedź prawnika: Czy wpłacona kaucja za uwolnienie z aresztu jest zwracana?

Zgodnie z art. 268 kodeksu postępowania karnego wpłacona kaucja ulega przepadkowi albo ściągnięciu jedynie w razie ucieczki lub ukrycia się oskarżonego.

Sąd może także orzec przepadek lub ściągnięcie tych wartości w wypadku utrudniania w inny sposób postępowania karnego, np w razie niezgłoszenia się na wezwanie do odbycia.

Sąd może orzecz częściowy przepadek bądź częściowe ściągnięcie wartości, stosując także inny środek zapobiegawczy, z wyłączeniem tymczasowego aresztowania. Z chwilą ustania poręczenia majątkowego przedmiot poręczenia zwraca się, a sumę poręczenia zwalnia się, pod tym jednak warunkiem, że w razie prawomocnego skazania oskarżonego na karę pozbawienia wolności następuje to z chwilą rozpoczęcia odbywania przez niego kary.

Poręczenie ustaje z chwilą:

a) aresztowania oskarżonego - z powodu zastosowania aresztu tymczasowego lub w celu wykonania kary,

b) umorzenia postępowania karnego lub wydania wyroku uniewinniającego jeszcze przed uprawomocnieniem się danego orzeczenia. Przedmiot poręczenia zwraca się osobie, która je złożyła.

Wyjście za kaucją zasady

Zgodnie z tymi przepisami, podejrzany może zostać zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji, jeżeli:

  • istnieje prawdopodobieństwo, że podejrzany stawi się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie lub sądu,
  • podejrzany nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu lub prawidłowości toku postępowania,
  • wniesienie kaucji nie będzie stanowić dla podejrzanego nadmiernego obciążenia.

Kaucja może być wpłacona w gotówce, w postaci papierów wartościowych lub nieruchomości. Jej wysokość ustalana jest przez sąd w zależności od okoliczności sprawy.

Decyzja o zwolnieniu z aresztu za kaucją należy do sądu. Prokurator może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie podejrzanego, ale to sąd podejmuje ostateczną decyzję.

Kiedy zwolnienie z aresztu za kaucją jest możliwe?

Oto przykłady przesłanek, które mogą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zwolnieniu z aresztu za kaucją:

  • charakter zarzucanego przestępstwa,
  • stopień zagrożenia bezpieczeństwa publicznego,
  • dotychczasowy sposób życia podejrzanego,
  • jego więzi rodzinne i społeczne,
  • możliwości finansowe podejrzanego.

Zwolnienie z aresztu za kaucją jest sposobem zapewnienia podejrzanemu wolności osobistej w okresie śledztwa lub postępowania sądowego. Ma to na celu umożliwienie mu przygotowania się do obrony i uczestniczenia w postępowaniu.



Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paulina 2019-01-28 23:06:06

    Witam mam pytanie . Jeżeli sad w uk wyznaczył 2000f za wyjście na wolność . Czy ta kwota może być zmniejszona np.na 1000f ? Jakie są szanse ?

  • tomek 2013-05-17 14:54:26

    jak napisac pismo o zwolnienie z aresztu za kaucje-do kogo kierowac pismo

  • Ilona 2013-02-24 10:47:44

    Witam. Zostałam zatrzymana za pomówienie przez mojego byłego męza. Wnoszac sprawę o rozwód podczas jego odsiadki zemścił sie powiedział w sądzie ze ja o wszystkim wiedziałam. Areszt trwał niecałe 3 miesiące, wyszłam za kaucją 100 tys zł która wpłaciła moja mama. Sprawa się toczy dalej a moja mama nie moze odzyskac pieniędzy . Prosze o pomoc w odzyskaniu w zamian za 10 % .

  • ewelina 2012-02-08 13:00:19

    Witam serdecznie poszukuje osoby która pomogłaby mi odzyskac kaucje sprawa toczy sie 2,5 roku nic sie nie dzieje nie ma oskarzenia , była to zagrywka polityczna przed wyborami.osoba za która wpłaciłam kaucje to mój tesc , teraz ma kochanke i mnie nie zna.chce odzyskac kase.zapłace 10% od wyciagnietej kasy. kwota wpłacona to 100tys złotych.prosze o pomoc

  • cesar 2011-12-13 04:08:31

    czy prokuratura samoczynnie zwraca kaucję, czy też należy do niej wystosować pismo z prośbą o zwolnienie kaucji?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika