Pełnomocnictwo a darowizna

Pytanie klienta:

""Czy osoba, której ma być przekazana darowizna może być jednocześnie osobą reprezentującą darczyńcę przed urzędami administracji państwowej, samorządowej, w tym Urzędu Skarbowego, sądem wieczystoksięgowym?""

Odpowiedź prawnika:

Z przedstawionego pytania wynika, że planowane są dwie różne czynności: zawarcie umowy darowizny oraz udzielenie pełnomocnictwa ogólnego. Zasadniczo nie ma przeszkód, by umocowanie otrzymała osoba, która ma być stroną obdarowaną wg umowy darowizny. Należy jednak pamiętać, że pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Jeżeli więc pełnomocnik ma również otrzymać umocowanie do zawarcia umowy darowizny, w której jest obdarowanym i zarazem pełnomocnikiem darczyńcy, konieczne jest wyraźne zaznaczenie tego w treści pełnomocnictwa. Na naszych stronach znajduje się odpowiedni wzór: Pełnomocnictwo

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.